Wysiwyg (7.x-2.7) - en to fi translation catalogue (199 entries)

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Search
fi: Etsi

en: None
fi: Ei mitään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Font
fi: Fontti

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Menu
fi: Valikko

en: Theme
fi: Teema

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: All
fi: Kaikki

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Custom
fi: Oma

en: Mode
fi: Tila

en: Table
fi: Taulukko

en: Other
fi: Muu

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Smiley
fi: Hymiö

en: Create profile
fi: Luo profiili

en: Basic setup
fi: Perusasetukset

en: Allow users to choose default
fi: Salli käyttäjien valita oletus

en: Buttons and plugins
fi: Painikkeet ja laajennusosat

en: Editor appearance
fi: Editorin ulkoasu

en: Toolbar location
fi: Työkalupalkin sijainti

en: Enable resizing button
fi: Ota käyttöön koonmuunnospainike

en: Block formats
fi: Kappalemerkkaukset

en: Cleanup and output
fi: Muotoilu ja tuloste

en: Verify HTML
fi: Tarkista HTML

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fi: Muuntaa &lt;font&gt; merkkaukset tyyleiksi

en: Remove linebreaks
fi: Poista rivinvaihdot

en: Apply source formatting
fi: Käytä lähdekoodin muotoilua

en: Editor CSS
fi: Editorin CSS

en: CSS path
fi: CSS polku

en: CSS classes
fi: CSS-luokat

en: Word count
fi: Sanojen määrä

en: Undo
fi: Kumoa

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Replace
fi: Korvaa

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Templates
fi: Mallinteet

en: Formats
fi: Muodot

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Show blocks
fi: Näytä elementit

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Copy
fi: Kopioi

en: Redo
fi: Toista

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Editor
fi: Editori

en: Hide
fi: Piilossa

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Indent
fi: Suurenna sisennystä

en: Outdent
fi: Pienennä sisennystä

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Bullet list
fi: Luettelomerkkilista

en: Blockquote
fi: Kappalelainaus

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Print
fi: Tulosta

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: About
fi: Tietoja

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: Button alignment
fi: Painikkeiden tasaus

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: Citation
fi: Sitaatti

en: Function reference
fi: Funktioviittaus

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: Not installed.
fi: Ei ole asennettu.

en: Teaser break
fi: Tiivistelmän katkaisu

en: %editor profile for %format
fi: %editor profiilili formaatille %format

en: Enabled by default
fi: Käytössä oletusarvoisesti

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fi: Oletuseditoritila käyttäjille, joilla on pääsy tähän profiiliin. Käyttäjät pystyvät ohittamaan tämän tilan, jos seuraava valinta on käytössä.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fi: Jos sallittu, käyttäjät pystyvät valitsemaan oman editorinsa oletustilan käyttäjätilinsä asetuksista.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fi: Näytä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fi: Joko näytetään tai ei näytetä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki tekstialueen alla. Jos ei näytetä, käyttäjän asetus tai yleinen oletus on käytössä (katso yllä).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fi: Tämä valinta määrittelee näkyykö editorin työkalupalkki muokkausalueen ylä- vai alapuolella.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fi: Tämä valinta määrittelee kuvakkeiden tasauksen editorin työkalupalkissa.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fi: Jos käytössä, mahdolliset haitalliset koodit kuten <code>&lt;HEAD&gt;</code> merkkaukset poistetaan HTML sisällöstä.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fi: Jos käytössä, editori lisää TAB merkkejä tab näppäimestä ja säilyttää muut whitespace merkit aivan kuten PRE elementti tekee HTML koodissa.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fi: Jos käytössä, fonttikoon, fonttiperheen, fontin värin ja fontin taustavärin HTML merkkaukset korvataan rivinsisäisillä CSS tyyleillä.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori poistaa useimmat rivinvaihdot sisällöstä. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori muotoilee uudelleen HTML lähdekoodin. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fi: Pilkulla eroteltu lista HTML kappaleiden merkkauksista.  Mahdolliset arvot: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fi: Käytä teeman CSS:ää

en: Define CSS
fi: Määrittele CSS

en: Editor default CSS
fi: Editorin oletus CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fi: Määrittelee CSS:n, jota käytetään editorin alueella.<br>Käytä teeman CSS:ää - lataa tyylipohjat sivuston nykyisestä teemasta.<br>Määrittele CSS - anna polku tyylipohjatiedostoihin alla.<br>Editorin oletus CSS - käyttää editorin oletustyylipohjia.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fi: Jos "Määrittele CSS"on valittu ylhäältä, anna polku CSS-tiedostoon tai CSS tiedostojen listaan, jotka on eroteltu pilkulla.

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fi: Wysiwyg-profiili %format on tallennettu.

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fi: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Lataa</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fi: Pura paketti ja kopioi sen sisältö uuteen kansioon seuraavaan sijaintiin: <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fi: Jotta varsinainen kirjasto voidaan löytää sijainnista:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fi: Asennusohjeet

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fi: Editorin kirjastoja ei ole asennettu. Seuraava listaus sisältää tällä hetkellä tuetut editorit:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fi: Wysiwyg-profiili %name on poistettu.

en: Configure client-side editors.
fi: Määrittele asiakaspuolen editoriprofiilit

en: Disable rich-text
fi: Poista editori käytöstä

en: Enable rich-text
fi: Ota editori käyttöön

en: The version of %editor could not be detected.
fi: Editorin %editor versiota ei voitu havaita.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fi: Asennettu versio %version editorista %editor ei ole tuettu.

en: Strike-through
fi: Yliviivattu

en: Align left
fi: Tasaa vasen reuna

en: Align center
fi: Keskitä

en: Align right
fi: Tasaa oikea reuna

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Forecolor
fi: Tekstiväri

en: Backcolor
fi: Taustaväri

en: Horizontal rule
fi: Vaakaviiva

en: Paste Text
fi: Liitä teksti

en: Paste from Word
fi: Liitä Wordista

en: Remove format
fi: Poista muotoilu

en: Character map
fi: Merkkikartta

en: HTML block format
fi: HTML-kappaleen muotoilu

en: Font style
fi: Fonttityyli

en: Create DIV container
fi: Luo DIV alue

en: FitWindow
fi: Sovita ikkunaan

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Autogrow
fi: Kasva automaattisesti

en: Table drag/resize
fi: Taulukon vetäminen / koon muuttaminen

en: Table: Cell properties
fi: Taulukko: Solun ominaisuudet

en: Table: Insert row after
fi: Taulukko: Lisää rivi perään

en: Table: Insert column after
fi: Taulukko: Lisää sarake perään

en: Table: Insert cell after
fi: Taulukko: Lisää solu perään

en: Table: Delete rows
fi: Taulukko: Poista rivit

en: Table: Delete columns
fi: Taulukko: Poista sarakkeet

en: Table: Delete cells
fi: Taulukko: Poista solut

en: Table: Merge cells
fi: Taulukko: Yhdistä solut

en: Table: Horizontal split cell
fi: Taulukko: Jaa solu vaakasuunnassa

en: Sup
fi: Yläindeksi

en: Sub
fi: Alaindeksi

en: Clean-up
fi: Poista muotoilu

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Advanced horizontal rule
fi: Edistynyt vaakaviiva

en: Advanced image
fi: Edistynyt kuva

en: Advanced link
fi: Edistynyt linkki

en: Auto save
fi: Automaattinen tallennus

en: Context menu
fi: Kohdevalikko

en: Left-to-right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right-to-left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Emotions
fi: Hymiöt

en: Inline popups
fi: Tekstinsisäiset ponnahdusikkunat

en: Insert date
fi: Lisää päiväys

en: Insert time
fi: Lisää aika

en: Paste text
fi: Liitä teksti

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Safari compatibility
fi: Safari yhteensopivuus

en: Spell check
fi: Oikoluku

en: Font Color
fi: Fontin väri

en: Show/hide hidden elements
fi: Näytä/piilota piilotetut elementit

en: Separate the teaser and body of this content
fi: Erota tämän sisällön tiivistelmä ja vartalo

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: Styles
fi: Tyylit

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: HTML attributes
fi: HTML-attribuutit

en: Max height
fi: Enimmäiskorkeus

en: Wysiwyg profiles
fi: WYSIWYG-profiilit

en: Div container
fi: Div elementti

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Advanced list
fi: Edistynyt lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fi: Asettaaksesi eri editorin eri tekstityypille, valitse "poista" poistaaksesi olemassaoleva editori kyseiseltä tekstityypiltä.

en: Auto resize
fi: Automaattinen koonmuutos

en: Text formats enabled for rich-text editing
fi: Tekstimuodot otettu käyttöön rikkaan tekstin muokkaamisessa

en: Block format
fi: Lohkon muotoilu

en: Wysiwyg profile
fi: Wysiwyg-profiili

en: Allows to edit content with client-side editors.
fi: Mahdollistaa sisällön muokkaamisen käyttäjäpuolen editoreilla.

en: A Wysiwyg profile is associated with a text format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular text format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
fi: WYSIWYG-profiili liitetään johonkin syöttömuotoon. WYSIWYG-profiili määrittelee, mitä selainpuolen editoria käytetään minkäkin syöttömuodon kohdalla, mitä nappeja ja teemoja näytetään sekä missä muodossa editori esitetään. Lisäksi on joitakin editorikohtaisia asetuksia.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
fi: ÄLÄ lataa "CKEditor for Drupal" versiota.

en: Advanced CSS styles
fi: Edistyneet CSS tyylit

en: List normalizer
fi: Listan normalisoija

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
fi: Määriteltyjen CSS luokkien syntaksissa on virhe.
