CKEditor for WYSIWYG Module (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Anchor
id: Jangkar

en: Separator
id: Pemisah

en: Table
id: Tabel

en: Undo
id: Batalkan

en: Superscript
id: Superskrip

en: Show blocks
id: Tampilkan blok

en: Bold
id: Tebal

en: Copy
id: Salin

en: Redo
id: Kembalikan

en: Italic
id: Miring

en: Source code
id: Kode sumber

en: Subscript
id: Subskrip

en: Indent
id: Indentasi

en: Outdent
id: Hapus spasi didepan

en: Unlink
id: Tidak ditautkan

en: Bullet list
id: Daftar butir tanpa penomoran

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Underline
id: Garis bawah

en: Cut
id: Potong

en: Paste
id: Tempel

en: Add row
id: Tambah baris

en: Numbered list
id: Daftar angka

en: Strike-through
id: Coret

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align center
id: Rata tengah

en: Align right
id: Rata kanan

en: Justify
id: Rata kanan kiri

en: Horizontal rule
id: Pemisahan horisontal

en: Paste Text
id: Tempelkan teks

en: Paste from Word
id: Tempelkan dari Word

en: Remove format
id: Hapus pengformatan

en: Character map
id: Peta karakter

en: HTML block format
id: Format blok HTML

en: Font style
id: Gaya huruf

en: Styles
id: Gaya

en: Remove row
id: Singkirkan baris

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Toolbar configuration
id: Konfigurasi toolbar

en: Dividers
id: Pemisah

en: Available buttons
id: Tombol yang tersedia

en: Active toolbar
id: Toolbar aktif

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
id: Pengeditan WYSIWYG untuk bidang teks menggunakan CKEditor.
