CKEditor for WYSIWYG Module (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (49 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Image
it: Immagine

en: Format
it: Formato

en: Anchor
it: Ancora

en: Separator
it: Separatore

en: Table
it: Tabella

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Superscript
it: Apice

en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Bold
it: Grassetto

en: Copy
it: Copia

en: Redo
it: Rifai ultima operazione annullata

en: Italic
it: Corsivo

en: Source code
it: Codice sorgente

en: Subscript
it: Pedice

en: Indent
it: Più indentato

en: Outdent
it: Meno indentato

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: Bullet list
it: Lista puntata

en: Blockquote
it: Citazione

en: Underline
it: Sottolineato

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Numbered list
it: Lista numerata

en: Teaser break
it: Interruzione introduzione

en: Strike-through
it: Barrato

en: Align left
it: Allineato a sinistra

en: Align center
it: Centrato

en: Align right
it: Allineato a destra

en: Justify
it: Giustificato

en: Horizontal rule
it: Riga orizzontale

en: Paste Text
it: Incolla testo

en: Paste from Word
it: Incolla da Word

en: Remove format
it: Rimuovi formattazione

en: Character map
it: Mappa caratteri

en: HTML block format
it: Formato blocco HTML

en: Font style
it: Stile carattere

en: Styles
it: Stili

en: Remove row
it: Elimina riga

en: Insert Teaser Break
it: Inserisci il Teaser Break

en: Insert Page Break
it: Inserisci il Page Break

en: The document already contains a teaser break. Do you want to proceed by removing it first?
it: Il documento contiene già un teaser break. Desideri rimuoverlo prima di continuare?

en: Maximize
it: Massimizza

en: Toolbar configuration
it: Configurazione Toolbar

en: Available buttons
it: Pulsanti disponibili

en: Active toolbar
it: Barra degli strumenti attiva

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
it: Modifica WYSIWYG di campi di testo formattato usando CKEditor.
