WYSIWYG Filter (7.x-1.6-rc9) - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Input filters
ja: 入力フィルター

en: Font properties
ja: フォントのプロパティー

en: HTML comments
ja: HTMLコメント

en: Style properties
ja: スタイルのプロパティー

en: Allowed HTML tags: @tags
ja: 使用できるHTMLタグ: @tags

en: WYSIWYG Filter
ja: WYSIWYGフィルター

en: HTML elements and attributes
ja: HTML要素と属性

en: <p>
    This option allows you to specify which HTML elements and attributes are allowed in <a href="@valid-elements">TinyMCE valid_elements format</a>.
    </p>
    <strong>Syntax tips:</strong><ul>
      <li>Use a comma separated list to allow several HTML elements. Example: &quot;em,strong,br,p,ul,ol,li&quot;. Note that you can split your definitions using any number of lines.</li>
      <li>Use square brackets &quot;[]&quot; to specify the attributes that are allowed for each HTML element. Attributes should be whitelisted explicitly, otherwise element attributes will be ignored. Example: &quot;a&quot; will NOT allow users to post links, you should use &quot;a[href]&quot; instead!</li>
      <li>Use the vertical bar character &quot;|&quot; to separate several attribute definitions for a single HTML element. Example: &quot;a[href|target]&quot; means users may optionally specify the &quot;href&quot; and &quot;target&quot; attributes for &quot;a&quot; elements, any other attribute will be ignored.</li>
      <li>Use the exclamation mark &quot;!&quot; to set one attribute as being required for a particular HTML element. Example: &quot;a[!href|target]&quot; means users must specify the &quot;href&quot; attribute, otherwise the whole &quot;a&quot; element will be ignored. Users may optionally specify the &quot;target&quot; attribute as well. However, any other attribute will be ignored.</li>
      <li>Use the asterisk symbol &quot;*&quot; to whitelist all possible attributes for a particular HTML element. Example: &quot;a[*]&quot; means users will be allowed to use any attribute for the &quot;a&quot; element.</li>
      <li>Use the at sign character &quot;@&quot; to whitelist a common set of attributes for all allowed HTML elements. Example: &quot;@[class|style]&quot; means users will be allowed to use the &quot;class&quot; and &quot;style&quot; attributes for any whitelisted HTML element.</li>
      <li>For further information and examples, please consult documentation of the <a href="@valid-elements">valid_elements</a> option in the TinyMCE Wiki site.</li>
    </ul>
    <strong>Additional notes:</strong><ul>
      <li>The following elements cannot be whitelisted due to security reasons, to prevent users from breaking site layout and/or to avoid posting invalid HTML. Forbidden elements: %elements-blacklist.</li>
      <li>JavaScript event attributes such as onclick, onmouseover, etc. are always ignored. Should you need them, please consider using the &quot;Full HTML&quot; input format instead.</li>
      <li>If you allow usage of the attributes &quot;id&quot;, &quot;class&quot; and/or &quot;style&quot;, then you should also select which style properties are allowed and/or specify explicit matching rules for them using the &quot;Advanced rules&quot; section below.</li>
    </ul>
ja: <p>
    このオプションで、<a href="@valid-elements">TinyMCE valid_elements フォーマット</a>で利用可能なHTML要素と属性を指定することができます。
    </p>
    <strong>構文TIPS:</strong><ul>
      <li>許可するHTML要素のリストはカンマ区切りで入力してください。例: &quot;em,strong,br,p,ul,ol,li&quot;。複数行に分けて記述できることに注意してください。</li>
      <li>各HTML要素に含ませることのできる属性を、角括弧 &quot;[]&quot; を使って指定してください。属性はホワイトリストとして明示的に指定する必要があり、記載されていない属性は無視されます。例: &quot;a&quot; だけではリンクを動作させることができませんので、 &quot;a[href]&quot; と入力してください！</li>
      <li>ひとつのHTML要素に複数の異なる属性を指定する場合は、バーティカルバー &quot;|&quot; で区切ってください。例: &quot;a[href|target]&quot; と記述すると、ユーザーは &quot;a&quot;要素に対して&quot;href&quot;属性や&quot;target&quot;属性を自由に指定することができますが、その他の属性はすべて無視されます。</li>
      <li>HTML要素にある属性を必ず指定しなければならないようにするには、エクスクラメーションマーク&quot;!&quot;を使用してください。例: &quot;a[!href|target]&quot; と記述すると、ユーザーは &quot;href&quot; 属性を必ず指定しなければならず、指定しなければ &quot;a&quot; 要素そのものが無視されます。同時に、ユーザーは任意で &quot;target&quot; 属性を指定することができます。しかしながら、その他の属性はすべて無視されます。</li>
      <li>HTML要素にすべての属性を指定できるようにするには、アスタリスク記号 &quot;*&quot; を使用してください。例: &quot;a[*]&quot; と記述すると、&quot;a&quot; 要素にはすべての属性を含めることができます。</li>
      <li>利用可能なすべてのHTML要素に共通した属性の組み合わせを指定できるようにするには、アットマーク記号 &quot;@&quot; を使用してください。例: &quot;@[class|style]&quot; と記述すると、すべての許可されているHTML要素に対して、&quot;class&quot; 属性と &quot;style&quot; 属性を指定することができます。</li>
      <li>より詳しい情報と例は、TinyMCEのウィキサイトにある<a href="@valid-elements">valid_elements</a>のドキュメントを参照してください。</li>
    </ul>
    <strong>その他の注意事項:</strong><ul>
      <li>セキュリティに関わるため、以下の要素を許可できなくし、ユーザーがサイトのレイアウトを壊したり不正なHTMLを投稿できなくしています。禁止要素: %elements-blacklist.</li>
      <li>onclickやonmouseoverといったJavaScriptのイベント属性は常に無視されます。それらが必要であれば、&quot;Full HTML&quot;入力書式の使用を検討してください。</li>
      <li>&quot;id&quot;や&quot;class&quot;および&quot;style&quot;といった属性を使用可能としている場合は、許可するスタイルプロパティーをも選択し、あるいはまた下記の&quot;拡張ルール&quot;セクションでマッチングルールを明示的に指定してください。</li>
    </ul>

en: This section allows you to select which style properties can be used for HTML elements where the &quot;style&quot; attribute has been allowed. The <em>WYSIWYG Filter</em> will strip out style properties (and their values) not explicitly enabled here. On the other hand, for allowed style properties the <em>WYSIWYG Filter</em> will check their values for strict CSS syntax and strip out those that do not match.
ja: このセクションで、&quot;style&quot;属性が許可されているHTML要素でどのスタイルプロパティーを使用可能にするか選択することができます。<em>WYSIWYGフィルター</em>は、ここで明示的に許可されていないスタイルプロパティー（とその値）を表示から除外します。一方で、許可されているスタイルプロパティーに対して、厳格なCSS構文に照らし合わせてその値が正しいかどうか<em>WYSIWYGフィルター</em>は確認し、一致しないものは出力から除外されます。

en: Additional matching rules should be specified from the &quot;Advanced rules&quot; section below for a few of these properties that may contain URLs in their values (&quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; and &quot;list-style-image&quot;). Otherwise, these style properties will be ignored from user input.
ja: 値にURLを含む可能性があるこれらのプロパティー (&quot;background&quot;、&quot;background-image&quot;、&quot;list-style&quot;、&quot;list-style-image&quot;) に対するルールの追加は、下記の&quot;拡張ルール&quot;セクションで指定してください。指定がなければこれらのスタイルプロパティーは出力から除外されます。

en: Advanced rules
ja: 拡張ルール

en: Use the following options to configure additional rules for certain HTML element attributes. As a safety measure, these rules should be defined explicitly. Otherwise, the corresponding HTML element attributes will be ignored from user input.
ja: 以下のオプションで、HTML要素の属性に加える追加のルールを設定してください。安全のため、これらのルールは明示的に定義しなければなりません。その他の場合は、ユーザーが入力したHTML要素の属性は無視されます。

en: Spam link deterrent settings
ja: スパムリンク判定の設定

en: As a measure to reduce the effectiveness of spam links, it is often recommended to add rel=&quot;nofollow&quot; to posted links leading to external sites. The WYSIWYG Filter can easily do this for you while HTML is being processed with almost no additional performance impact.
ja: スパムリンクの影響を少なくするため、入力内容に含まれるリンクのうち外部サイトへと誘導するものに rel=&quot;nofollow&quot; を追加することが推奨されます。WYSIWYGフィルターでは、パフォーマンスへ影響を与えることなく、HTMLを処理する際にこの追加処理を行うことができます。

en: Policy
ja: ポリシー

en: Disabled - Do not add rel=&quot;nofollow&quot; to any link.
ja: 無効 - どのリンクにも rel=&quot;nofollow&quot; を追加しない。

en: Whitelist - Add rel=&quot;nofollow&quot; to all links except those leading to domain names specified in the list below.
ja: ホワイトリスト - 下記のリストで指定したドメイン名で始まらないリンクに rel=&quot;nofollow&quot; を追加する。

en: Blacklist - Add rel=&quot;nofollow&quot; to all links leading to domain names specified in the list below.
ja: ブラックリスト - 下記のリストで指定したドメイン名で始まるリンクに rel=&quot;nofollow&quot; を追加する。

en: If you choose the whitelist option, be sure to add your own domain names to the list!
ja: ホワイトリストを選択する場合、サイト自身のドメイン名を忘れずにリストへ加えてください。

en: Domains list
ja: ドメインリスト

en: Enter a comma separated list of top level domain names. Note that all subdomains will also be included. Example: example.com will match example.com, www.example.com, etc.
ja: トップレベルドメイン名のリストをカンマ区切りで入力してください。すべてのサブドメインも含まれることに注意してください。例: example.comはexample.comとwww.example.comに一致します。

en: The following elements cannot be allowed: %elements.
ja: 以下の要素は許可されていません: %elements。

en: Invalid expression %expression. Please, do not use more than one consecutive asterisk (**) or one that is next to a question mark wildcard (?* or *?).
ja: %expression は不正な表現です。アスタリスクを連続して記述 (**) したり、アスタリスクの前後にクエスチョンマークを置く (?* や *?) ことはできません。

en: Invalid expression %expression. Please, check the syntax of the %field field.
ja: %expression は不正な表現です。%fieldフィールドの構文を確認して下さい。

en: Invalid domain %domain. Please, enter a comma separated list of valid domain names.
ja: 不正なドメイン %domain。ドメイン名のリストをカンマ区切りで正しく入力してください。

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags and attributes per HTML tag to filter out.
ja: ユーザーがHTMLを投稿できるかどうか、またどのタグや属性を排除するか制限することができます。

en: Allowed Style properties: @properties
ja: 許可されているスタイルのプロパティー: @properties

en: Rules for Class Names
ja: クラス名に関するルール

en: Rules for Element IDs
ja: 要素IDに関するルール

en: Rules for URLs used within inline styles
ja: インラインスタイルで使用されるURLのルール

en: Enter a comma separated list of rules for <em>URLs used within inline styles</em>. Whitespaces and line-breaks are ignored. These rules affect the following style properties: &quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; and &quot;list-style-image&quot;. Each rule represents a single path or URL. The asterisk character &quot;*&quot; can be used to represent any number of characters. Examples: use &quot;/*&quot; for local URLs only, use &quot;/images/*&quot; for one particular directory, use &quot;http://www.example.com/*&quot; for URLs of an external site, use &quot;@base-path*, @base-url*&quot; for URLs of your own site.
ja: <em>インラインスタイルで使用されるURLのルール</em>のルールリストをカンマ区切りで入力してください。空白と改行は無視されます。これらのルールは以下のスタイルプロパティーに影響します: &quot;background&quot;、&quot;background-image&quot;、&quot;list-style&quot、&quot;list-style-image&quot;。それぞれのルールがひとつのパスやURLを表します。アスタリスク &quot;*&quot; はどんな文字にも一致します。例: ローカルURLだけに一致させる場合は &quot;/*&quot; と記述します。特定のディレクトリーに一致させる場合は &quot;/images/*&quot; と記述します。外部サイトのURLに一致させる場合は &quot;http://www.example.com/*&quot; と記述します。自身のサイトに一致させる場合は &quot;@base-path*, @base-url*&quot; と記述します。

en: Color and background properties
ja: カラーと背景のプロパティー

en: Text properties
ja: テキストのプロパティー

en: Box properties
ja: ボックスのプロパティー

en: Border properties (1)
ja: ボーダーのプロパティー （1）

en: Border properties (2)
ja: ボーダーのプロパティー （2）

en: Dimension properties
ja: 寸法のプロパティー

en: Positioning properties
ja: ポジショニングのプロパティー

en: Layout properties
ja: レイアウトのプロパティー

en: List properties
ja: リストのプロパティー

en: Table properties
ja: 表のプロパティー

en: User interface properties
ja: ユーザーインターフェースのプロパティー

en: Provides an input filter that allows site administrators configure which HTML elements, attributes and style properties are allowed.
ja: HTML要素や属性およびスタイルプロパティーのうち、いずれを許可するかサイト管理者が設定できる入力書式を提供します。

en: The <strong>class</strong> attribute is used in your <em>HTML elements and attributes</em> rules. You should specify the <em>Rules for Class Names</em> field in the &quot;Advanced rules&quot; section below. Leaving it unspecified will result in all class attributes filtered out.
ja: <strong>class</strong>属性が<em>HTML要素と属性</em>に関するルールで使用されています。下記の&quot;拡張ルール&quot;セクションにある<em>クラス名に関するルール</em>フィールドを指定してください。指定しない場合は、すべてのclass属性が出力されなくなります。

en: The <strong>id</strong> attribute is used in your <em>HTML elements and attributes</em> rules. You should specify the <em>Rules for Element IDs</em> field in the &quot;Advanced rules&quot; section below. Leaving it unspecified will result in all id attributes filtered out.
ja: <strong>id</strong>属性が<em>HTML要素と属性</em>に関するルールで使用されています。下記の&quot;拡張ルール&quot;セクションにある<em>要素IDに関するルール</em>フィールドを指定してください。指定しない場合は、すべてのid属性が出力されなくなります。

en: The <strong>style</strong> attribute is used in your <em>HTML elements and attributes</em> rules, and you have enabled one of the following style properties: &quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; or &quot;list-style-image&quot;. You should specify the <em>Rules for URLs used within inline styles</em> field in the &quot;Advanced rules&quot; section below. Leaving it unspecified will result in all URLs used within inline styles filtered out.
ja: <strong>style</strong>属性が<em>HTML要素と属性</em>に関するルールで使用されており、以下のstyleプロパティーを有効にしています: &quot;background&quot;、&quot;background-image&quot;、&quot;list-style&quot;、&quot;list-style-image&quot;。下記の&quot;拡張ルール&quot;セクションにある<em>インラインスタイルで使用されるURLのルール</em>のフィールドを指定してください。指定しない場合は、インラインスタイルに含まれるURLはすべて出力されなくなります。

en: Use this option to allow HTML comments.
ja: このオプションでHTMLコメントを許可します。
