WYSIWYG Filter (7.x-1.6-rc9) - en to ru translation catalogue (25 entries)

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Input filters
ru: Фильтры ввода

en: Font properties
ru: Настройки шрифта

en: Style properties
ru: Свойства стиля

en: Allowed HTML tags: @tags
ru: Допустимые HTML-теги: @tags

en: WYSIWYG Filter
ru: Фильтр WYSIWYG

en: HTML elements and attributes
ru: HTML-элементы и атрибуты

en: This section allows you to select which style properties can be used for HTML elements where the &quot;style&quot; attribute has been allowed. The <em>WYSIWYG Filter</em> will strip out style properties (and their values) not explicitly enabled here. On the other hand, for allowed style properties the <em>WYSIWYG Filter</em> will check their values for strict CSS syntax and strip out those that do not match.
ru: В этом разделе можно выбрать, какие стили могут быть использованы для HTML-элементов, где разрешен атрибут &quot;style&quot;. <em>WYSIWYG Filter</em> вырежет стили, которые здесь явно не указаны. С другой стороны, для разрешенных стилей <em>WYSIWYG Filter</em> проверит их на строгое соответствие синтаксису CSS и вырежет несоответствующие.

en: Policy
ru: Политика

en: Disabled - Do not add rel=&quot;nofollow&quot; to any link.
ru: Выключено - Не добавляет rel=&quot;nofollow&quot; ни к каким ссылкам.

en: The following elements cannot be allowed: %elements.
ru: Следующие элементы не могут быть разрешены: %elements.

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags and attributes per HTML tag to filter out.
ru: Позволяет настроить, какие теги HTML и какие атрибуты для каких тегов будут показаны, а какие отфильтрованы.

en: Allowed Style properties: @properties
ru: Разрешенные стили: @properties

en: Color and background properties
ru: Свойства цвета и фона

en: Text properties
ru: Свойства текста

en: Box properties
ru: Свойства блока (box)

en: Border properties (1)
ru: Свойства границы (1)

en: Border properties (2)
ru: Свойства границы (2)

en: Dimension properties
ru: Размерные свойства

en: Positioning properties
ru: Свойства позиционирования

en: Layout properties
ru: Свойства макета

en: List properties
ru: Настройки списка

en: Table properties
ru: Свойства таблицы

en: User interface properties
ru: Свойства пользовательского интерфейса
