The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-alpha3) - en to th translation catalogue (156 entries)

en: list
th: รายการ

en: Title
th: หัวข้อ

en: Next
th: ถัดไป

en: Login successful
th: เข้าสู่ระบบสำเร็จ

en: Pages
th: หน้า

en: enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: weight
th: น้ำหนัก

en: enable
th: เปิดใช้งาน

en: delete
th: ลบ

en: size
th: ขนาด

en: value
th: ค่า

en: Status
th: สถานะ

en: Administer
th: บริหารระบบ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Item
th: รายการ

en: Type
th: ประเภท

en: yes
th: ตกลง

en: List
th: ดูลิสต์

en: Actions
th: แอคชั่น

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: not verified
th: ยังไม่ยืนยันความถูกต้อง

en: On
th: เปิด

en: error
th: ผิดพลาด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Version
th: รุ่น

en: all
th: ทั้งหมด

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Test
th: นัดหมายเพื่อทดลองสินค้า

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: none
th: ไม่มี

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Export
th: ส่งออก

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: False
th: เท็จ

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Display
th: แสดงผล

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: results
th: ผล

en: never
th: ไม่เคย

en: Text
th: ข้อความ

en: path
th: ตำแหน่งพาธ

en: theme
th: ธีม

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: type
th: ชนิด

en: Content type
th: ชนิดของเนื้อหา

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Email
th: อีเมล

en: status
th: สถานะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: no
th: ไม่

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: All
th: ทั้งหมด

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Off
th: ปิด

en: Host
th: โฮสต์

en: Selected
th: ถูกเลือก

en: To
th: ถึง

en: From
th: จาก

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: Field name
th: ชื่อช่องรับข้อมูล

en: Warning
th: การเตือน

en: active
th: ใช้งาน

en: configure
th: ตั้งค่า

en: Details
th: รายละเอียด

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: State
th: รัฐ

en: Send
th: ส่ง

en: node
th: โหนด

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Other
th: อื่นๆ

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Online
th: ออนไลน์

en: Ascending
th: เรียงน้อยไปมาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Do not display
th: ไม่ต้องแสดง

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Street
th: ถนน

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Created date
th: วันที่สร้าง

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Port
th: พอร์ต

en: View user profile.
th: ดูรายละเอียดผู้ใช้

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Feature
th: ลักษณะการทำงาน

en: Topic
th: หัวเรื่อง

en: Limit
th: จำกัด

en: Query
th: สอบถาม

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: author
th: ผู้เขียน

en: Notice
th: แจ้งให้ทราบ

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: warning
th: คำเตือน

en: Results
th: ผลลัพท์

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: details
th: รายละเอียด

en: Oldest first
th: ที่เก่าแก่ที่สุดก่อน

en: Postal Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: Factor
th: ส่วนประกอบ

en: Contact email
th: อีเมลผู้ติดต่อ

en: Newest first
th: ใหม่ล่าสุดก่อน

en: District
th: อำเภอ

en: Save order
th: บันทึกลำดับ

en: host
th: โฮสต์

en: Created by
th: ผู้สอบ

en: Abbreviation
th: อักษรย่อ

en: between
th: ระหว่าง
