The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-alpha4) - en to bo translation catalogue (181 entries)

en: list
bo: རེའུ་མིག

en: Title
bo: ཁ་བྱང

en: Next
bo: འོག་མ

en: Pages
bo: དྲ་ངོས

en: enabled
bo: ནུས་ཡོད་བསྒྱུར་ཚར་བ

en: enable
bo: ནུས་ཡོད་བཟོ་བ

en: context
bo: ནང་དོན་གོང་འོག

en: delete
bo: བསུབ

en: Status
bo: གནས་སྟངས

en: Prefix
bo: སྔོན་བཏགས

en: Suffix
bo: མཇུག་རྟགས

en: Delete
bo: བསུབ་པ

en: Submit
bo: ཡར་སྤྲོད

en: Operations
bo: སྤྱོད་སྟངས

en: Value
bo: ཐོབ་གྲངས

en: Username
bo: སྤྱོད་མཁན་གྱི་མིང

en: Type
bo: རིགས

en: Author
bo: རྩོམ་མཁན

en: yes
bo: ཡིན

en: List
bo: མིང་ཐོ

en: Actions
bo: བྱ་འགུལ

en: disabled
bo: ནུས་མེད་བཟོས་འདུག

en: Cancel
bo: ཕྱིར་འཐེན

en: Remove
bo: བསུབ་པ

en: Description
bo: གསལ་བཤད

en: Language
bo: སྐད་རིགས

en: Read more
bo: དེ་ལས་མང་པོ་ཀློག་པ

en: Enable
bo: ནུས་ཡོད་བཟོ་བ

en: Disable
bo: ནུས་མེད་དུ་སྒྱུར

en: Disabled
bo: ནུས་མེད་བསྒྱུར་ཡོད

en: Enabled
bo: ནུས་ཡོད་བཟོས་ཡོད

en: Comments
bo: དཔྱད་གཏམ

en: not verified
bo: ར་སྤྲོད་བྱས་མེད་པ

en: On
bo: ཁ་ཕྱེ

en: error
bo: ནོར་འཁྲུལ

en: Yes
bo: ཡིན

en: No
bo: མིན

en: Version
bo: པར་གཞི

en: Go
bo: སྐྱོད་པ

en: view
bo: ལྟ་ཞིབ

en: all
bo: ཡོད་ཚད

en: Login
bo: ནང་འཇུག

en: Advanced options
bo: མཐོ་རིམ་གྱི་གདམ་ཚན

en: Edit
bo: བཟོ་བཅོས

en: Date
bo: ཚེས་གྲངས

en: Search
bo: འཚོལ

en: Daily
bo: ཉིན་རེ

en: Weekly
bo: གཟའ་འཁོར་རེ

en: None
bo: མེད།

en: This action cannot be undone.
bo: བྱ་འགུལ་འདི་སླར་གསོ་བྱེད་མི་ཐུབ།

en: Test
bo: ཚོད་ལྟ

en: Password
bo: གསང་གྲངས

en: Country
bo: རྒྱལ་ཁབ།

en: Weight
bo: ལྗིད་ཚད

en: Help text
bo: རོགས་རམ་ཡིག་ཆ

en: Types
bo: རིགས

en: Multiple
bo: དུ་མ

en: none
bo: མེད

en: Settings
bo: སྒྲིག་འགོད

en: Name
bo: མིང

en: edit
bo: རྩོམ་སྒྲིག

en: Import
bo: ནང་འདྲེན

en: Export
bo: ཕྱིར་འདྲེན

en: Node ID
bo: སྦྲེལ་གནས་ཀྱི་ཨང་རྟགས

en: Field
bo: གནས་ཁོངས

en: Label
bo: ཁ་བྱང

en: Save
bo: ཉར་ཚགས

en: True
bo: འགྲིག༼True༽

en: False
bo: ནོར་བ༼False༽

en: Default
bo: སྔར་ཡོད

en: Sunday
bo: ཉི་མ

en: Monday
bo: ཟླ་བ

en: Tuesday
bo: མིག་དམར

en: Wednesday
bo: ལྷག་པ

en: Thursday
bo: ཕུར་བུ

en: Friday
bo: པ་སངས

en: Saturday
bo: སྤེན་པ

en: Add
bo: ཁ་སྣོན

en: remove
bo: སྤོ་འབུད།

en: View
bo: ལྟ་ཞིབ

en: Format
bo: རྣམ་གཞག

en: URL
bo: དྲ་གནས

en: Path
bo: སྦྲེལ་ལམ

en: Region
bo: གནས་ཁུལ

en: Display
bo: མངོན་འཆར

en: Advanced settings
bo: མཐོ་རིམ་གྱི་གདམ་ཚན

en: results
bo: མཇུག་འབྲས

en: never
bo: ནམ་ཡང་མིན

en: Notes
bo: ཞར་མཆན།

en: Updated
bo: གསར་སྒྱུར་བྱས་ཟིན་པ

en: Text
bo: ཡི་གེ

en: theme
bo: བརྗོད་གཞི།

en: Total
bo: ཁྱོན་བསྡོམས

en: Unknown
bo: རྒྱུས་མེད་པ

en: type
bo: རིགས

en: Content type
bo: ནང་དོན་གྱི་རིགས

en: Continue
bo: མུ་མཐུད

en: Email
bo: གློག་ཡིག

en: status
bo: གནས་སྟངས

en: Error
bo: ནོར་འཁྲུལ

en: no
bo: མིན

en: All
bo: ཡོངས

en: Not found
bo: མ་རྙེད

en: Off
bo: ཁ་རྒྱག

en: Host
bo: རྩ་འཛུགས་གནས

en: Selected
bo: བདམས་ཟིན་པ

en: To
bo: སྐུར་ས

en: Published
bo: སྤེལ་ཟིན་པ

en: Location
bo: གནས་ཡུལ

en: URL alias
bo: དྲ་གནས་ཀྱི་མིང་གཞན

en: Field name
bo: གནས་ཁོངས་ཀྱི་མིང

en: Fields
bo: གནས་ཁོངས།

en: Warning
bo: ཉེན་བརྡ

en: active
bo: སྤྱོད་བཞིན་ཡོད་པ

en: configure
bo: སྒྲིག་འགོད

en: Nodes
bo: སྦྲེལ་གནས

en: Details
bo: ཞིབ་ཕྲ

en: Current
bo: མིག་སྔར

en: State
bo: （ཞིང་། /ཁུལ། /དམིགས་ཁུལ།）

en: Terms
bo: ཐ་སྙད

en: Send
bo: སྐུར་བ

en: node
bo: སྦྲེལ་གནས

en: Method
bo: ཐབས་ལམ

en: here
bo: འདིར།

en: Other
bo: གཞན

en: Basic
bo: སྤྱི་བཏང

en: Anonymous
bo: མིང་མེད་སྤྱོད་མཁན

en: Ascending
bo: ཇེ་མཐོ

en: Descending
bo: ཇེ་དམའ

en: Position
bo: གནས་ས

en: Basic settings
bo: གཞི་རྩའི་སྒྲིག་འགོད

en: Template
bo: དཔེ་པང་།

en: Profile
bo: ངོ་སྤྲོད

en: fields
bo: གནས་ཁོངས

en: Logout
bo: ཕྱིར་འབུད

en: Sort by
bo: གོ་རིམ་གཞི་འཛིན་ས།

en: Created date
bo: གསར་འཛུགས་ཀྱི་ཟླ་ཚེས

en: Port
bo: འཇུག་སྣེ

en: Pending
bo: ཞིབ་བཤེར་བྱེད་པ་སྒུག་པ།

en: View user profile.
bo: སྤྱོད་མཁན་གྱི་ངོ་སྤྲོད་ཀློག་པ།

en: Please enter some keywords.
bo: གནད་ཚིག་འགའ་ཞིག་ནང་འཇུག་བྱེད་རོགས།

en: unlimited
bo: ཚད་བཀག་མེད་པ

en: Deleted
bo: སུབ་ཚར་བ

en: Display name
bo: མིང་མངོན་པ

en: Features
bo: ཁྱད་ནུས

en: Topic
bo: གླེང་གཞི

en: Query
bo: འདྲི་ཞིབ

en: Hour
bo: ཆུ་ཚོད

en: Minute
bo: སྐར་མ

en: author
bo: རྩོམ་མཁན

en: Entity
bo: དངོས་གཞི

en: Log out
bo: ཕྱིར་འབུད

en: warning
bo: ཉེན་བརྡ

en: Results
bo: མཇུག་འབྲས

en: Missing
bo: ཁ་མི་ཚང་བ།

en: Last modified
bo: མཐའ་མཇུག་གི་བཟོ་བཅོས

en: Date created
bo: ཚེས་གྲངས་གསར་བཟོ་བྱས་ཚར

en: Authentication
bo: ཐོབ་ཐང་ར་སྤྲོད

en: Formats
bo: རྣམ་གཞག

en: New
bo: གསར་བ

en: details
bo: ཞིབ་ཕྲ

en: Oldest first
bo: རྙིང་ཤོས་སྔོན་དུ་བཞག་པ

en: disable
bo: ནུས་མེད་དུ་སྒྱུར

en: Information
bo: ཆ་འཕྲིན

en: Identifier
bo: ཨང་རྟགས

en: Offset
bo: ཁ་གསབ

en: Machine name
bo: འཕྲུལ་འཁོར་གྱི་མིང

en: Print
bo: པར་འདེབས

en: Factor
bo: རྒྱུ་རྐྱེན

en: Newest first
bo: གསར་ཤོས་སྔོན་དུ་བཞག་པ

en: field
bo: གནས་ཁོངས

en: Save order
bo: གོ་རིམ་ཉར་ཚགས་བྱེད་པ

en: Display type
bo: མངོན་འཆར་གྱི་རིགས

en: Initials
bo: གདོད་མའི་ཐང་།

en: Properties
bo: གཏོག་གཤིས།

en: Citation
bo: ལུང་འདྲེན

en: Expression
bo: མཚོན་སྟངས

en: PHP DOMDocument class
bo: PHP DOMDocument སྒྲིག་རིམ

en: Abbreviation
bo: བསྡུས་ཚིག

en: between
bo: བར་དུ་

en: Item ID
bo: ནང་ཚན་གྱི་ཨང་རྟགས
