The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-alpha4) - en to is translation catalogue (181 entries)

en: list
is: listi

en: Title
is: Titill

en: Next
is: Næsta

en: Login successful
is: Innskráning tókst

en: Pages
is: Síður

en: enabled
is: virkt

en: weight
is: þyngd

en: enable
is: virkja

en: context
is: samhengi

en: delete
is: eyða

en: size
is: stærð

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Administer
is: Stjórna

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Item
is: Hlutur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: yes
is: já

en: List
is: Listi

en: Actions
is: Aðgerðir

en: disabled
is: óvirkt

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Read more
is: Lesa meira

en: page
is: síða

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: not verified
is: óstaðfest

en: On
is: Virkjað

en: unknown
is: óþekkt

en: error
is: villa

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: all
is: allt

en: Login
is: Innskráning

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: Hourly
is: Klukkutíma

en: Daily
is: Daglega

en: Weekly
is: Vikulega

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Error Message
is: Villuskilaboð

en: Test
is: Prófa

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Types
is: Tegundir

en: Multiple
is: Margir

en: none
is: engin

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Node ID
is: Auðkenni nóðu

en: Field
is: Svæði

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Add
is: Bæta við

en: remove
is: fjarlægja

en: View
is: Skoða

en: Format
is: Stílsnið

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Region
is: Svæði

en: Display
is: Sýna

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: results
is: niðurstöður

en: never
is: aldrei

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: path
is: slóð

en: theme
is: þema

en: Total
is: Samtals

en: Unknown
is: Óþekkt

en: n/a
is: á ekki við

en: type
is: gerð

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: status
is: staða

en: Error
is: Villa

en: no
is: nei

en: Expanded
is: Útvíkkað

en: All
is: Allt

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Off
is: Af

en: Host
is: Vél

en: Selected
is: Valið

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Published
is: Birt

en: Location
is: Staðsetning

en: Fields
is: Svæði

en: Click here
is: Smelltu hér

en: Conditions
is: Skilyrði

en: Warning
is: Viðvörun

en: active
is: virkur

en: configure
is: stilla

en: Nodes
is: Nóður

en: Details
is: Nánar

en: Amount
is: Upphæð

en: Current
is: Núverandi

en: State
is: Fylki

en: email
is: netfang

en: Send
is: Senda

en: Start
is: Hefst

en: End
is: Lýkur

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Basic
is: Einfalt

en: Online
is: Tengdir

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Position
is: Staðsetning

en: Basic settings
is: Grunnstillingar

en: Template
is: Sniðmát

en: Do not display
is: Ekki birta

en: fields
is: svæði

en: Street
is: Gata

en: Logout
is: Útskrá

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Full name
is: Fullt nafn

en: Share
is: Deila

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: View user profile.
is: Skoða prófíl notanda.

en: Display name
is: Birta nafn

en: Topic
is: Umræðuefni

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: author
is: höfundur

en: Notice
is: Tilkynning

en: Log out
is: Útskrá

en: warning
is: viðvörun

en: Results
is: Niðurstöður

en: Date created
is: Dags stofnað

en: New
is: Nýtt

en: details
is: nánar

en: disable
is: afvirkja

en: Information
is: Upplýsingar

en: Currency Code
is: Gjaldmiðilskóði

en: ok
is: Í lagi

en: Sort
is: Raða

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: Print
is: Prenta

en: field
is: svæði

en: Save order
is: Vista pöntun

en: Display type
is: Birta tegund

en: host
is: vél

en: between
is: milli

en: DVDs
is: DVD
