The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (311 entries)

en: list
nl: lijst

en: Title
nl: Titel

en: Next
nl: Volgende

en: Login successful
nl: Inloggen gelukt

en: Pages
nl: Pagina's

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: weight
nl: gewicht

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: size
nl: grootte

en: value
nl: waarde

en: Administer
nl: Beheren

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Author
nl: Auteur

en: yes
nl: ja

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Do nothing.
nl: Doe niets.

en: Read more
nl: Lees meer

en: page
nl: pagina

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Item Description
nl: Item-omschrijving

en: not verified
nl: niet gecontroleerd

en: On
nl: Aan

en: unknown
nl: onbekend

en: Requested
nl: Aangevraagd

en: error
nl: fout

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Version
nl: Versie

en: Go
nl: Filter

en: view
nl: weergeven

en: all
nl: alle

en: Login
nl: Inloggen

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Hourly
nl: Elk uur

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: None
nl: Geen

en: Scheme
nl: Schema

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Error Message
nl: Foutmelding

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Help text
nl: Helptekst

en: Types
nl: Soorten

en: Single
nl: Enkel

en: Multiple
nl: Meerdere

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: Relevancy
nl: Relevantie

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Add
nl: Toevoegen

en: remove
nl: verwijderen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Path
nl: Pad

en: Reviews
nl: Inspecties

en: Region
nl: Gebied

en: Display
nl: Weergeven

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: results
nl: resultaten

en: never
nl: nooit

en: Notes
nl: Notities

en: Remove item
nl: Item verwijderen

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: name
nl: naam

en: add
nl: toevoegen

en: path
nl: pad

en: theme
nl: thema

en: Total
nl: Totaal

en: Unknown
nl: Onbekend

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Error
nl: Fout

en: no
nl: nee

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: All
nl: Alle

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Off
nl: Uit

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Click here
nl: Klik hier

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: active
nl: actief

en: configure
nl: instellen

en: Amount
nl: Bedrag

en: Current
nl: Huidige

en: State
nl: Status

en: Terms
nl: Termen

en: email
nl: e-mail

en: Send
nl: Versturen

en: added
nl: toegevoegd

en: Method
nl: Methode

en: here
nl: hier

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Other
nl: Andere

en: Basic
nl: Basis

en: Personal information
nl: Persoonlijke gegevens

en: Destination
nl: Bestemming

en: E
nl: O

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: description
nl: beschrijving

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Untitled
nl: Zonder titel

en: before
nl: vantevoren

en: Position
nl: Positie

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Do not display
nl: Niet weergeven

en: false
nl: onwaar

en: true
nl: waar

en: Profile
nl: Profiel

en: Process
nl: Verwerk

en: fields
nl: velden

en: Property
nl: Eigenschap

en: Location name
nl: Locatienaam

en: Street
nl: Straat

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Share
nl: Delen

en: Port
nl: Poort

en: create
nl: aanmaken

en: Pending
nl: In afwachting

en: Delete location
nl: Verwijder locatie

en: normal
nl: normaal

en: install
nl: installeren

en: message
nl: bericht

en: block administration
nl: blokadministratie

en: View user profile.
nl: Gebruikersprofiel weergeven.

en: Make default
nl: Maak standaard

en: Please enter some keywords.
nl: Geef enkele trefwoorden op.

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Limit
nl: Limiet

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: author
nl: auteur

en: Entity
nl: Entiteit

en: Notice
nl: Mededeling

en: id
nl: ID

en: Enabled?
nl: Ingeschakeld?

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Server name
nl: Servernaam

en: Purge
nl: Legen

en: Instructions
nl: Instructies

en: warning
nl: waarschuwing

en: Results
nl: Resultaten

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: Last modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Schedules
nl: Planning

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Documents
nl: Documenten

en: Formats
nl: Formaten

en: New
nl: Nieuwe

en: Oldest first
nl: Oudste eerst

en: Facets
nl: Facetten

en: Locality
nl: Plaats

en: Automatic
nl: Automatisch

en: disable
nl: uitschakelen

en: Information
nl: Informatie

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Surname
nl: Achternaam

en: Request
nl: Verzoek

en: Abstract
nl: Samenvatting

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Currency Code
nl: Valuta Code

en: Add server
nl: Server toevoegen

en: Available
nl: Beschikbaar

en: inactive
nl: inactief

en: ignored
nl: genegeerd

en: Lookup
nl: Raadplegen

en: Sort
nl: Sorteren

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Print
nl: Afdrukken

en: Modify
nl: Aanpassen

en: Contact email
nl: Contact e-mail

en: Errors
nl: Fouten

en: Newest first
nl: Nieuwste eerst

en: field
nl: veld

en: Save order
nl: Volgorde bewaren

en: Display type
nl: Weergavetype

en: Initials
nl: Initialen

en: Edition
nl: Editie

en: permissions
nl: toegangsrechten

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: comma (,)
nl: komma (,)

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Citation
nl: Citaat

en: close
nl: sluiten

en: location
nl: locatie

en: Expression
nl: Expressie

en: Organization Name
nl: Organisatienaam

en: Operations:
nl: Bewerkingen:

en: Node creation
nl: Node-aanmaak

en: no value
nl: geen waarde

en: PHP DOMDocument class
nl: PHP DOMDocument-klasse

en: URL of the server
nl: URL van de server

en: Day of week
nl: Dag van de week

en: Add Schedule
nl: Planning toevoegen

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: between
nl: tussen

en: Form elements
nl: Formulierelementen

en: Due Date
nl: Vervaldag

en: Pagination
nl: Paginering

en: Reorder
nl: Opnieuw ordenen

en: Work
nl: Werk

en: Maps
nl: Mappen

en: Item ID
nl: Item-ID

en: Director
nl: Bestuurder

en: Optimize index
nl: Index optimalizeren

en: Call Number
nl: Plaatsingsnummer

en: Series Title
nl: Reekstitel

en: Contents
nl: Inhoud

en: Field suffix
nl: Veld-achtervoegsel

en: Show less
nl: Minder tonen

en: Delete content
nl: Inhoud verwijderen

en: [none]
nl: [geen]

en: display
nl: weergave

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van %error_operation met argumenten: @arguments

en: Use JavaScript
nl: JavaScript gebruiken

en: Date Available
nl: Beschikbaarheidsdatum

en: Shipping Information
nl: Verzendinformatie

en: Processed @current out of @total
nl: @current van @total verwerkt

en: entity type
nl: Entiteitstype

en: attribute
nl: attribuut

en: inactive!
nl: inactief!

en: How it works
nl: Hoe het werkt

en: Hold
nl: Wacht

en: Shipping Information Address
nl: Verzendadres

en: configured
nl: ingesteld

en: Editing
nl: Wordt gewijzigd

en: Document Type
nl: Documenttype

en: Time period
nl: Periode

en: Delete list
nl: Lijst verwijderen

en: Start process
nl: Proces starten

en: Title (A-Z)
nl: Titel (A-Z)

en: Title (Z-A)
nl: Titel (Z-A)

en: Author (A-Z)
nl: Auteur (A-Z)

en: Author (Z-A)
nl: Auteur (Z-A)

en: Multiple items available
nl: Meerdere items beschikbaar

en: Previous terms
nl: Vorige termen

en: Next terms
nl: Volgende termen

en: Do you want to delete existing values?
nl: Wilt u de bestaande waarden verwijderen?

en: online only
nl: enkel online

en: Filter by '!label'
nl: Filter op '!label'

en: Remove '!label' filter
nl: Filter '!label' verwijderen

en: elements
nl: elementen

en: prepare
nl: voorbereiden

en: UI - the user interface which was applied
nl: UI - de toegepaste gebruikersinterface

en: hits - the number of hits
nl: hits - het aantal hits

en: Meaning
nl: Betekenis

en: Enhancements
nl: Verbeteringen
