The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-alpha5) - en to ru translation catalogue (331 entries)

en: list
ru: список

en: Title
ru: Заголовок

en: Next
ru: Вперёд

en: Login successful
ru: Вход успешен

en: Pages
ru: Страницы

en: enabled
ru: включено

en: weight
ru: вес

en: enable
ru: включить

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: size
ru: размер

en: value
ru: значение

en: Status
ru: Статус

en: Administer
ru: Управлять

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Item
ru: Элемент

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: yes
ru: да

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Do nothing.
ru: Ничего.

en: Read more
ru: Подробнее

en: page
ru: страница

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Comments
ru: Комментарии

en: Item Description
ru: Описание товара

en: not verified
ru: не проверено

en: On
ru: Вкл

en: unknown
ru: неизвестный

en: Requested
ru: Требуемое количество

en: error
ru: ошибка

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: all
ru: все

en: Login
ru: Логин

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: None
ru: Нет

en: Scheme
ru: Схема

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Test
ru: Тест

en: Password
ru: Пароль

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Types
ru: Типы

en: Single
ru: Одиночная

en: Multiple
ru: Множественная

en: none
ru: нет

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Relevancy
ru: Релевантность

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Schedule
ru: Расписание

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Region
ru: Область

en: Display
ru: Отображение

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: never
ru: никогда

en: Notes
ru: Примечания

en: Remove item
ru: Удалить элемент

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: name
ru: имя

en: add
ru: добавить

en: path
ru: путь

en: theme
ru: тема оформления

en: Total
ru: Итого

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: n/a
ru: н/д

en: type
ru: тип

en: Content type
ru: Тип материала

en: Continue
ru: Продолжить

en: status
ru: статус

en: Error
ru: Ошибка

en: no
ru: нет

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: All
ru: Все

en: Not found
ru: Не найдено

en: Off
ru: Выкл

en: Host
ru: Хост

en: Selected
ru: Выбрано

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Published
ru: Опубликовано

en: Location
ru: Место

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Conditions
ru: Условия

en: Warning
ru: Предупреждение

en: active
ru: активно

en: configure
ru: настроить

en: Nodes
ru: Материалы

en: Details
ru: Подробности

en: Amount
ru: Сумма

en: Current
ru: Текущий

en: State
ru: Состояние

en: Terms
ru: Термины

en: Send
ru: Отправить

en: total
ru: всего

en: added
ru: добавлено

en: node
ru: материал

en: Method
ru: Метод

en: here
ru: здесь

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: H
ru: ч

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Other
ru: Другое

en: Basic
ru: Основное

en: Location Type
ru: Тип местоположения

en: Destination
ru: Место назначения

en: E
ru: В

en: W
ru: З

en: Online
ru: В сети

en: Anonymous
ru: Гость

en: description
ru: описание

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Untitled
ru: Без заголовка

en: before
ru: перед

en: after
ru: после

en: Position
ru: Позиция

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Template
ru: Шаблон

en: Do not display
ru: Не показывать

en: false
ru: ложно

en: true
ru: истинно

en: Profile
ru: Профиль

en: Process
ru: Обработка

en: purge
ru: почистить

en: fields
ru: поля

en: Property
ru: Свойство

en: Location name
ru: Название местоположения

en: Street
ru: Улица

en: Collapsed
ru: Свернуто

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Created date
ru: Дата создания

en: Full name
ru: Полное имя

en: Share
ru: Поделиться

en: Port
ru: Порт

en: create
ru: создайте

en: Repository name
ru: Название репозитория

en: Pending
ru: В ожидании

en: Delete location
ru: Удалить местоположение

en: normal
ru: обычный

en: install
ru: устанавливать

en: message
ru: сообщение

en: ignore
ru: игнорировать

en: block administration
ru: администрирование блоков

en: View user profile.
ru: Просмотр профиля пользователя.

en: Make default
ru: Установить по умолчанию

en: Please enter some keywords.
ru: Пожалуйста, введите ключевые слова.

en: unlimited
ru: неограничено

en: Deleted
ru: Удалено

en: Display name
ru: Название отображения

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Topic
ru: Тема форума

en: Limit
ru: Предел

en: Query
ru: Запрос

en: Delete all content
ru: Удалить всё содержимое

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: Notice
ru: Уведомление

en: Log out
ru: Выход

en: Server name
ru: Название сервера

en: Purge
ru: Очистить

en: Bookmark
ru: Закладки

en: Instructions
ru: Инструкции

en: warning
ru: предупреждение

en: Results
ru: Результаты

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Schema
ru: Схема

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Availability
ru: Доступность

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: Schedules
ru: Расписание

en: Date created
ru: Дата создания

en: Date Due
ru: Дата платежа

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Documents
ru: Документы

en: Formats
ru: Форматы

en: New
ru: Новое

en: details
ru: подробности

en: Oldest first
ru: Старые сначала

en: Facets
ru: Фасеты

en: Facet
ru: Фасета

en: Locality
ru: Местоположение

en: Automatic
ru: Автоматически

en: hits
ru: посещения

en: disable
ru: отключить

en: User Id
ru: ID Пользователя

en: Information
ru: Информация

en: Surname
ru: Фамилия

en: Request
ru: Запрос

en: test
ru: тест

en: Import directory
ru: Директория импорта

en: Abstract
ru: Абстрактный

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Currency Code
ru: Код валюты

en: Add server
ru: Добавить сервер

en: Available
ru: Доступно

en: inactive
ru: неактивно

en: ok
ru: OK

en: Lookup
ru: Проверка

en: Sort
ru: Сортировка

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Print
ru: Печать

en: editor
ru: редактор

en: Table of Contents
ru: Таблица содержимого

en: Factor
ru: Фактор

en: Modify
ru: Изменить

en: Restore defaults
ru: Восстановить умолчания

en: Element Name
ru: Наименование элемента

en: Contact email
ru: Контактный email

en: Errors
ru: Ошибки

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: field
ru: поле

en: M
ru: М

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Element
ru: Элемент

en: Override username theme
ru: Перекрыть вывод имени

en: Save order
ru: Сохранить порядок

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Initials
ru: Инициалы

en: permissions
ru: разрешения

en: Properties
ru: Свойства

en: comma (,)
ru: запятая (,)

en: host
ru: хост

en: Created by
ru: Автор

en: Citation
ru: Цитата

en: close
ru: закрыть

en: location
ru: местоположение

en: Expression
ru: Выражение

en: Operations:
ru: Действия:

en: Node creation
ru: Создание материала

en: List files
ru: Список файлов

en: Authentication type
ru: Тип аутентификации

en: PHP DOMDocument class
ru: Класс PHP DOMDocument

en: label
ru: метка

en: Add Schedule
ru: Добавить расписание

en: Dublin Core
ru: Дублинское Ядро

en: Solr servers
ru: Solr серверы

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: between
ru: между

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Reorder
ru: Упорядочить

en: Maps
ru: Карты

en: Item ID
ru: ID элемента

en: Director
ru: Директор

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: Minimum word length
ru: Минимальная длина слова

en: Number of fields
ru: Число полей

en: Field suffix
ru: Суффикс поля

en: Delete content
ru: Удалить содержимое

en: creator
ru: создатель

en: [none]
ru: [нет]

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ru: Произошла ошибка во время обработки %error_operation с аргументами: @arguments

en: Use JavaScript
ru: Использовать JavaScript

en: Shipping Information
ru: Информация о доставке

en: Add a content pane
ru: Добавить фрагмент панели

en: View a content pane
ru: Просмотр фрагмента панели

en: Edit a content pane
ru: Редактировать фрагмент панели

en: Delete a content pane
ru: Удалить фрагмент панели

en: You can !add more lists to the content pane!
ru: Вы можете !add во фрагмент панели больше списков!

en: Processed @current out of @total
ru: Обработано @current из @total

en: entity type
ru: Виды сущности

en: Search results availability
ru: Доступность результатов поиска

en: Instantly index node content after inserting or updating nodes.
ru: Мгновенно индексировать содержимое материала после добавления или обновления материала.

en: Checking this will make your content appear instantly in your search results after inserting or updating. Default behaviour makes your content appear as soon as cron runs.
ru: Галочка сделает мгновенное появление вашего содержания в результатах поиска после вставки или обновления. По умолчанию содержание появляется при выполнении cron.

en: attribute
ru: атрибут

en: Add a new content pane
ru: Добавить новый фрагмент панели

en: add a content pane
ru: добавление фрагментов панели

en: Editing
ru: Редактирование

en: elements
ru: элементы

en: Yes, clear
ru: Да, очистить

en: Select mode
ru: Выбор режима
