The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-alpha6) - en to tr translation catalogue (268 entries)

en: list
tr: liste

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: Login successful
tr: Giriş başarılı

en: Pages
tr: Sayfalar

en: enabled
tr: etkin

en: weight
tr: ağırlık

en: enable
tr: etkinleştir

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: size
tr: boyut

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Do nothing.
tr: Birşey yapma.

en: Read more
tr: Devamını oku

en: page
tr: sayfa

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: not verified
tr: doğrulanmamış

en: On
tr: Açık

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: error
tr: hata

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: all
tr: hepsi

en: Login
tr: Giriş

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Error Message
tr: Hata İletisi

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Types
tr: Tipler

en: Single
tr: Tekli

en: Multiple
tr: Çoklu

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Region
tr: Bölge

en: Display
tr: Gösterim

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: add
tr: ekle

en: path
tr: yol

en: theme
tr: tema

en: Total
tr: Toplam

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: type
tr: tür

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Continue
tr: Devam et

en: Email
tr: E-posta

en: status
tr: durum

en: Error
tr: Hata

en: no
tr: hayır

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: All
tr: Tümü

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Off
tr: Kapalı

en: Host
tr: Sunucu

en: Selected
tr: Seçili

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Click here
tr: Burayı tıklayın

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Warning
tr: Uyarı

en: active
tr: etkin

en: configure
tr: yapılandır

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Amount
tr: Miktar

en: Current
tr: Şu anki

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: email
tr: e-posta

en: Send
tr: Gönder

en: total
tr: toplam

en: node
tr: düğüm

en: Method
tr: Yöntem

en: here
tr: buraya

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Other
tr: Diğer

en: Basic
tr: Temel

en: Destination
tr: Hedef

en: E
tr: D

en: W
tr: B

en: Online
tr: Çevrim içi / Yayında

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Position
tr: Konum

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Template
tr: Şablon

en: Do not display
tr: Gösterme

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Profile
tr: Profil

en: Process
tr: İşlem

en: fields
tr: alanlar

en: Property
tr: Özellik

en: Location name
tr: Konum adı

en: Street
tr: Cadde

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Full name
tr: Tam ad

en: Share
tr: Paylaş

en: create
tr: oluştur

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Delete location
tr: Lokasyon sil

en: message
tr: mesaj

en: block administration
tr: blok yönetimi

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Please enter some keywords.
tr: Lütfen birkaç anahtar kelime girin.

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Deleted
tr: Silindi

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Features
tr: Özellikler

en: Topic
tr: Konu

en: Limit
tr: Sınır

en: Query
tr: Sorgu

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Notice
tr: Dikkat

en: Log out
tr: Çıkış

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: warning
tr: uyarı

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Missing
tr: Kayıp

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Schedules
tr: Zamanlamalar

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Documents
tr: Belgeler

en: Formats
tr: Biçimler

en: New
tr: Yeni

en: details
tr: ayrıntılar

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Automatic
tr: Otomatik

en: hits
tr: tıklama

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Information
tr: Bilgi

en: Request
tr: İstek

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Currency Code
tr: Para Birimi Kodu

en: Available
tr: Mevcut

en: ok
tr: tamam

en: Sort
tr: Sırala

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Factor
tr: Etken

en: Errors
tr: Hatalar

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: field
tr: alan

en: Element
tr: Öğe

en: Save order
tr: Sıralamayı kaydet

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Initials
tr: Başharfler

en: Properties
tr: Özellikler

en: host
tr: sunucu

en: Created by
tr: Oluşturan

en: close
tr: kapat

en: location
tr: konum

en: Operations:
tr: İşlemler:

en: PHP DOMDocument class
tr: PHP DOMDocument sınıfı

en: label
tr: etiket

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: between
tr: arasında

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Location Name
tr: Konum Adı

en: Physical Address
tr: Fiziki Adres

en: Physical Address Type
tr: Fiziki Adres Türü

en: entity type
tr: varlık tipi

en: attribute
tr: öznitelik

en: Editing
tr: Düzenleme

en: Display the search form above the content
tr: Arama kutusunu içeriğin üstünde göster

en: Do not show search form above the the content
tr: Arama kutusunu içeriğin üstünde gösterme

en: Display the navigation bar above the content
tr: İçeriğin üstünde sayfalama çubuğunu göster

en: Do not show the navigation bar above the the content
tr: İçeriğin üstünde sayfalama çubuğunu gösterme

en: List all
tr: Tümünü listele

en: trigger
tr: tetik

en: Display synonyms during normal page load
tr: Eşanlamlıları, normal sayfa yüklemesi sırasında göster.

en: Display synonyms after page loaded by Ajax calls
tr: Eşanlamlıları, sayfa Ajax'la yüklendikten sonra göster.

en: Do not display synonyms
tr: Eş anlamlıları gösterme

en: Display suggestions during normal page load.
tr: Önerileri, normal sayfa yüklemesi sırasında göster.

en: Display suggestions after page loaded by Ajax calls.
tr: Önerileri, sayfa Ajax'la yüklendikten sonra göster.

en: Do not display suggestions.
tr: Önerileri gösterme.

en: POST method
tr: POST yöntemi

en: GET method
tr: GET yöntemi

en: Previous Related Titles
tr: Önceki Benzer Başlıklar

en: Subsequent Related Titles
tr: Sonraki Benzer Başlıklar
