The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (319 entries)

en: list
fr: liste

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Login successful
fr: Connexion réussie

en: enabled
fr: activé

en: weight
fr: poids

en: enable
fr: activer

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: size
fr: taille

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Administer
fr: Administrer

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Item
fr: Élément

en: Author
fr: Auteur

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Do nothing.
fr: Ne rien faire.

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Item Description
fr: Description de l'élément

en: not verified
fr: non vérifié

en: On
fr: Activé

en: unknown
fr: inconnu

en: Requested
fr: Demandé

en: error
fr: erreur

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: all
fr: tout

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: None
fr: Aucun(e)

en: Scheme
fr: Schéma

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Error Message
fr: Message d'erreur

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Single
fr: Simple

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Relevancy
fr: Pertinence

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Schedule
fr: Planning

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: never
fr: jamais

en: Remove item
fr: Retirer l'élément

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: name
fr: nom

en: add
fr: ajouter

en: path
fr: chemin

en: theme
fr: thème

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: status
fr: statut

en: Error
fr: Erreur

en: no
fr: non

en: Expanded
fr: Déplié

en: All
fr: Tout

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Selected
fr: Sélectionné

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Warning
fr: Avertissement

en: active
fr: actif(s)

en: configure
fr: configurer

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Details
fr: Détails

en: Number of terms
fr: Nombre de termes

en: Amount
fr: Montant

en: Current
fr: Actuel

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: email
fr: courriel

en: Send
fr: Envoyer

en: Date Received
fr: Date de réception

en: added
fr: ajouté

en: node
fr: nœud

en: Method
fr: Méthode

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: Basic
fr: Basique

en: Personal information
fr: Informations personnelles

en: W
fr: O

en: Online
fr: En ligne

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Untitled
fr: Sans titre

en: before
fr: avant

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Template
fr: Gabarit

en: Do not display
fr: Ne pas afficher

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Profile
fr: Profil

en: Process
fr: Traiter

en: fields
fr: champs

en: Property
fr: Propriété

en: Location name
fr: Nom de l'emplacement

en: Street
fr: Rue

en: Collapsed
fr: Replié

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Full name
fr: Nom complet

en: Share
fr: Partager

en: create
fr: créer

en: Pending
fr: En attente

en: Delete location
fr: Supprimer l'emplacement

en: install
fr: installation

en: ignore
fr: ignorer

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Make default
fr: Définir par défaut

en: Please enter some keywords.
fr: Veuillez saisir des mots-clés.

en: unlimited
fr: illimité

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Topic
fr: Sujet

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: Hour
fr: Heure

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Notice
fr: Information

en: id
fr: identifiant (id)

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Server name
fr: Nom du serveur

en: Purge
fr: Purger

en: warning
fr: avertissement

en: Results
fr: Résultats

en: Missing
fr: Manquant

en: Schema
fr: Schéma

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Schedules
fr: Plannings

en: Date created
fr: Date de création

en: Authentication
fr: Authentification

en: New
fr: Nouveau

en: details
fr: détails

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Facets
fr: Facettes

en: Facet
fr: Facette

en: Locality
fr: Localité

en: Automatic
fr: Automatique

en: disable
fr: désactiver

en: User Id
fr: Id utilisateur

en: Information
fr: Informations

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Date Sent
fr: Date d'envoi

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Request
fr: Requête

en: Import directory
fr: Répertoire d'import

en: Abstract
fr: Résumé

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Currency Code
fr: Code de la devise

en: Add server
fr: Ajouter un serveur

en: Available
fr: Disponible

en: inactive
fr: inactif

en: Set
fr: Défini

en: UI
fr: Interface

en: ignored
fr: ignoré

en: Sort
fr: Trier

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Print
fr: Imprimer

en: editor
fr: éditeur

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Factor
fr: Facteur

en: Modify
fr: Modifier

en: Restore defaults
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: Contact email
fr: L'adresse de courriel de contact

en: Errors
fr: Erreurs

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: field
fr: champ

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Element
fr: Élément

en: Select:
fr: Sélectionner :

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Initials
fr: Initiales

en: Edition
fr: Édition

en: permissions
fr: droits

en: Properties
fr: Propriétés

en: host
fr: nom de domaine

en: Created by
fr: Créé par

en: close
fr: fermer

en: location
fr: emplacement

en: Operations:
fr: Opérations :

en: Node creation
fr: Création de nœud

en: no value
fr: pas de valeur

en: PHP DOMDocument class
fr: Classe PHP DOMDocument

en: label
fr: libellé

en: post
fr: contribution

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Add Schedule
fr: Ajouter une planification

en: Solr servers
fr: Serveurs Solr

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: between
fr: entre

en: Form elements
fr: Éléments de formulaire

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Reorder
fr: Réordonner

en: Work
fr: œuvre

en: Maps
fr: Cartes

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Save node
fr: Enregistrer le nœud

en: Director
fr: Réalisateur

en: Call Number
fr: Numéro d'appel

en: Series Title
fr: Titre de la série

en: Contents
fr: Contenu

en: Minimum word length
fr: Longueur minimale de mot

en: Maximum word length
fr: Longueur maximale de mot

en: PHP manual
fr: Manuel PHP

en: Field suffix
fr: Suffixe du champ

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Add application
fr: Ajouter une candidature

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: [none]
fr: [aucun]

en: display
fr: Affichage

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: Use JavaScript
fr: Utiliser JavaScript

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: Date Available
fr: Date disponible

en: Shipping Information
fr: Informations de livraison

en: text field
fr: champ texte

en: Default query
fr: Requête par défaut

en: logarithmic
fr: logarithmique

en: Processed @current out of @total
fr: @current traitées sur @total

en: entity type
fr: type d'entité

en: snippets
fr: fragments de code

en: formatter
fr: formateur

en: fragmenter
fr: fragmenteur

en: attribute
fr: attribut

en: Renew
fr: Renouveler

en: Deauthorize
fr: Retirer l'autorisation

en: How it works
fr: Comment ça marche

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: Highlighter
fr: Surligneur

en: configured
fr: configuré

en: Editing
fr: En cours de modification

en: Document Type
fr: Type du document

en: Delete list
fr: Supprimer la liste

en: elements
fr: éléments

en: Yes, clear
fr: Oui, purger

en: Responsibility
fr: Responsabilité

en: Select mode
fr: Mode de sélection

en: All entities
fr: Toutes les entités

en: Enhancements
fr: Améliorations

en: trigger
fr: déclencheur

en: Solr field
fr: Champ Solr

en: Enable?
fr: Activer ?
