The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-rc1) - en to it translation catalogue (244 entries)

en: list
it: elenco

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Login successful
it: Accesso effettuato con successo

en: Pages
it: Pagine

en: enabled
it: attivato

en: weight
it: peso

en: enable
it: attiva

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: size
it: dimensioni

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Do nothing.
it: Non fare niente.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: page
it: pagina

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: not verified
it: non verificato

en: On
it: Acceso

en: unknown
it: sconosciuto

en: error
it: errore

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: all
it: tutto

en: Login
it: Accedi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Error Message
it: Messaggio di errore

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Types
it: Tipi

en: Single
it: Singola

en: Multiple
it: Multipla

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Relevancy
it: Rilevanza

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Schedule
it: Pianifica

en: Add
it: Aggiungi

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Reviews
it: Recensioni

en: Region
it: Regione

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: never
it: mai

en: Notes
it: Note

en: Remove item
it: Elimina elemento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: add
it: aggiungi

en: path
it: percorso

en: theme
it: tema

en: Total
it: Totale

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: n/a
it: n/d

en: type
it: tipo

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: status
it: stato

en: Error
it: Errore

en: Expanded
it: Espanso

en: All
it: Tutti

en: Not found
it: Non trovato

en: Off
it: Spento

en: Selected
it: Selezionato

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Published
it: Pubblicato

en: Location
it: Posizione

en: URL alias
it: Alias URL

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Click here
it: Clicca qui

en: Conditions
it: Condizioni

en: Warning
it: Avviso

en: active
it: attivo

en: configure
it: configura

en: Nodes
it: Nodi

en: Details
it: Dettagli

en: Amount
it: Importo

en: Current
it: Corrente

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Send
it: Invia

en: node
it: nodo

en: Method
it: Metodo

en: here
it: qui

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: Basic
it: Di base

en: Destination
it: Destinazione

en: Anonymous
it: Anonimo

en: description
it: descrizione

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Position
it: Posizione

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Do not display
it: Non mostrare

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Profile
it: Profilo

en: Process
it: Esegui

en: fields
it: campi

en: Property
it: Proprietà

en: Location name
it: Nome della posizione

en: Street
it: Via

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Logout
it: Esci

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Full name
it: Nominativo

en: Port
it: Porta

en: Pending
it: In sospeso

en: normal
it: normale

en: message
it: messaggio

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: unlimited
it: illimitati

en: Deleted
it: Eliminato

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Topic
it: Argomento

en: Limit
it: Limite

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Notice
it: Avviso

en: Log out
it: Esci

en: Server name
it: Nome server

en: warning
it: avviso

en: Results
it: Risultati

en: Missing
it: Mancante

en: Availability
it: Disponibilità

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Date created
it: Data di creazione

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Documents
it: Documenti

en: Formats
it: Formati

en: New
it: Nuovo

en: details
it: dettagli

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: Automatic
it: Automatico

en: disable
it: disattiva

en: Information
it: Informazioni

en: Publisher
it: Editore

en: Abstract
it: Astratto

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Currency Code
it: Codice valuta

en: Available
it: Disponibile

en: Sort
it: Ordinamento

en: Identifier
it: Identificativo

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Print
it: Stampa

en: Factor
it: Fattore

en: Errors
it: Errori

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: field
it: campo

en: Element
it: Elemento

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: Display type
it: Tipo di display

en: Initials
it: Iniziali

en: permissions
it: permessi

en: Properties
it: Proprietà

en: Created by
it: Creato da

en: Citation
it: Citazione

en: close
it: chiudi

en: location
it: posizione

en: Expression
it: Espressione

en: PHP DOMDocument class
it: Classe PHP DOMDocument

en: label
it: etichetta

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: between
it: tra

en: Pagination
it: Paginazione

en: Reorder
it: Riordina

en: Maps
it: Mappe

en: Item ID
it: ID elemento

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Delete content
it: Cancella il contenuto

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments

en: attribute
it: attributo

en: How it works
it: Come funziona

en: Editing
it: Modifica

en: elements
it: elementi
