The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-rc1) - en to kn translation catalogue (203 entries)

en: list
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: Login successful
kn: ಲಾಗಿನ್ ಅಂಗೀಕ್ರತ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: weight
kn: ತೂಕ

en: enable
kn: ಶಕ್ತ

en: context
kn: ಸನ್ನಿವೇಶ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: size
kn: ಗಾತ್ರ

en: value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Administer
kn: ನಿರ್ವಹಿಸು

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Item
kn: ಅಂಶ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: yes
kn: ಹೌದು

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Do nothing.
kn: ಏನೂ ಮಾಡದಿರು

en: Read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: page
kn: ಪುಟ

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: not verified
kn: ಪ್ರಮಾಣಿಸಲ್ಪಟ್ಟಿಲ್ಲ.

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: error
kn: ದೋಷ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: Login
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Advanced options
kn: ಮುಂದುವರೆದ ಶೇಖರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು.

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Scheme
kn: ಸ್ಕೀಮ್

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Test
kn: ಪರೀಕ್ಷಿಸು

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: results
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: never
kn: ಎಂದೂ ಇಲ್ಲ

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: n/a
kn: ಅನ್ವಯಿಸುವುದಿಲ್ಲ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Error
kn: ದೋಷ

en: no
kn: ಇಲ್ಲ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Not found
kn: ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Host
kn: ಅತಿಥೇಯ

en: Selected
kn: ಆರಿಸಲಾದ

en: To
kn: ಗೆ

en: From
kn: ಯಿಂದ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Amount
kn: ಮೊತ್ತ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Send
kn: ಕಳುಹಿಸು

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: End
kn: ಕೊನೆ

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Destination
kn: ಗುರಿ

en: E
kn: ಪೂರ್ವ

en: W
kn: ಪಶ್ಛಿಮ

en: Online
kn: ಆನ್‌ಲೈನ್ ಇದ್ದೇನೆ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: description
kn: ವಿವರಣೆ

en: Ascending
kn: ಏರಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Descending
kn: ಇಳಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Untitled
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ ಇಲ್ಲದ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: false
kn: ಅಸತ್ಯ

en: true
kn: ಸತ್ಯ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: Process
kn: ಪ್ರಕ್ರಿಯೆ

en: Street
kn: ಬೀದಿ

en: Full name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು

en: Share
kn: ಹಂಚಿಕೆ

en: Port
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಸ್ಥಾನ

en: Pending
kn: ಬಾಕಿ ಇರುವ

en: normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

en: message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Due
kn: ಕೊನೆಯ ದಿನಾಂಕ

en: View user profile.
kn: ಸದಸ್ಯರ ಪರಿಚಯವನ್ನು ನೋಡಿ

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Deleted
kn: ಅಳಿಸಲಾದ

en: Topic
kn: ವಿಷಯ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Notice
kn: ಸೂಚನೆ

en: id
kn: ಐಡಿ

en: Log out
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: Bookmark
kn: ಬುಕ್‍ಮಾರ್ಕ್

en: warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: Metadata
kn: ಮೆಟಾಡಾಟ

en: Last modified
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಲಾದ

en: Authentication
kn: ದೃಢೀಕರಣ

en: Documents
kn: ದಸ್ತಾವೇಜುಗಳು

en: New
kn: ಹೊಸ

en: details
kn: ವಿವರಗಳು

en: Locality
kn: ಪ್ರದೇಶ

en: Automatic
kn: ಸ್ವಯಂಚಾಲಿತ

en: disable
kn: ಅಶಕ್ತ

en: running
kn: ಚಾಲನೆಯಲ್ಲಿರುವ

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Surname
kn: ಅಡ್ಡಹೆಸರು

en: configuring
kn: ಸಂರಚಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Available
kn: ಲಭ್ಯ

en: inactive
kn: ನಿಷ್ಕ್ರಿಯ

en: Set
kn: ಸೆಟ್

en: ok
kn: ಸರಿ

en: Given Name
kn: ಒದಗಿಸಲಾದ ಹೆಸರು

en: Lookup
kn: ಲುಕ್ಅಪ್

en: Sort
kn: ವಿಂಗಡಿಸು

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: Print
kn: ಮುದ್ರಿಸು(_P)...

en: Modify
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸು

en: Errors
kn: ದೋಷಗಳು

en: Namespace
kn: ನೇಮ್‌ಸ್ಪೇಸ್

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: Initials
kn: ಇನಿಶಿಯಲ್‌ಗಳು

en: Meta
kn: ಮೆಟಾ

en: permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Properties
kn: ಗುಣಗಳು

en: Citation
kn: ಉಲ್ಲೇಖ(Citation)

en: close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Expression
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಪ್ರೆಶನ್

en: Authentication type
kn: ದೃಢೀಕರಣದ ಬಗೆ

en: label
kn: ಲೇಬಲ್

en: Recurrence
kn: ಪುನರಾವೃತ್ತಿ

en: Not Available
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Abbreviation
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತ ರೂಪ

en: Work
kn: ಕೆಲಸ(_k):

en: Maps
kn: ನಕ್ಷೆಗಳು

en: Item ID
kn: ಅಂಶ ಐಡಿ

en: keyword
kn: ಕೀಲಿಪದ

en: Contents
kn: ಒಳ ಅಂಶಗಳು

en: [none]
kn: [ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ]

en: Error Code
kn: ತಪ್ಪು ಸಂಜ್ಞೆ

en: attribute
kn: ಗುಣ ವಿಶೇಷ
