The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-rc1) - en to pl translation catalogue (295 entries)

en: list
pl: lista

en: Title
pl: Tytuł

en: Next
pl: Dalej

en: Login successful
pl: Zalogowano pomyślnie

en: Pages
pl: Strony

en: enabled
pl: włączone

en: weight
pl: waga

en: enable
pl: włącz

en: context
pl: kontekst

en: delete
pl: usuń

en: size
pl: rozmiar

en: value
pl: wartość

en: Administer
pl: Administruj

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Value
pl: Wartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Item
pl: Element

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: yes
pl: tak

en: List
pl: Lista

en: Actions
pl: Akcje

en: disabled
pl: wyłączone

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Do nothing.
pl: Nie rób nic.

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: page
pl: strona

en: Enable
pl: Włącz

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Comments
pl: Komentarze

en: not verified
pl: niezweryfikowany

en: On
pl: Włączony

en: unknown
pl: nieznane

en: Requested
pl: Żądane

en: error
pl: błąd

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Version
pl: Wersja

en: Go
pl: Idź

en: view
pl: przeglądaj

en: all
pl: wszystkie

en: Login
pl: Zaloguj

en: Advanced options
pl: Zaawansowane ustawienia

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Search
pl: Szukaj

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Daily
pl: Codziennie

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: None
pl: Brak

en: Scheme
pl: Schemat

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Error Message
pl: Komunikat błędu

en: Password
pl: Hasło

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Help text
pl: Objaśnienia

en: Types
pl: Typy

en: Single
pl: Pojedynczy

en: Multiple
pl: Wielokrotny

en: none
pl: brak

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Export
pl: Eksportuj

en: Node ID
pl: ID zawartości

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Default
pl: Domyślny

en: Relevancy
pl: Trafność

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Add
pl: Dodaj

en: remove
pl: usuń

en: View
pl: Widok

en: Path
pl: Ścieżka

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: results
pl: wyniki

en: never
pl: nigdy

en: Notes
pl: Notatki

en: Remove item
pl: Usuń element

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Text
pl: Tekst

en: name
pl: nazwa

en: add
pl: dodaj

en: path
pl: ścieżka

en: theme
pl: skórka

en: Total
pl: Razem

en: Unknown
pl: Nieznany

en: n/a
pl: n.d.

en: type
pl: typ

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Error
pl: Błąd

en: no
pl: nie

en: Expanded
pl: Rozwinięte

en: All
pl: Wszystko

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Off
pl: Wyłączony

en: Selected
pl: Wybrany

en: To
pl: Do

en: From
pl: Od

en: Published
pl: Opublikowane

en: Location
pl: Położenie

en: URL alias
pl: Alias URL

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Fields
pl: Pola

en: Click here
pl: Kliknij tutaj

en: Conditions
pl: Warunki

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: active
pl: aktywny

en: configure
pl: konfiguruj

en: Nodes
pl: Węzły

en: Details
pl: Szczegóły

en: Number of terms
pl: Liczba pozycji

en: Amount
pl: Ilość

en: Current
pl: Bieżący

en: State
pl: Stan

en: Terms
pl: Terminy

en: email
pl: e-mail

en: Send
pl: Wyślij

en: total
pl: razem

en: node
pl: zawartość

en: Method
pl: Metoda

en: here
pl: tutaj

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: Start date
pl: Data początkowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: Other
pl: Inne

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Personal information
pl: Informacje personalne

en: Destination
pl: Cel

en: Online
pl: Włączona

en: Anonymous
pl: Anonim

en: description
pl: opis

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Untitled
pl: Bez nazwy

en: Position
pl: Pozycja

en: Basic settings
pl: Ustawienia podstawowe

en: Template
pl: Szablon

en: Do not display
pl: Nie wyświetlaj

en: false
pl: fałsz

en: true
pl: prawda

en: Profile
pl: Profil

en: Process
pl: Proces

en: fields
pl: pola

en: Property
pl: Właściwość

en: Location name
pl: Nazwa lokalizacji

en: Street
pl: Ulica

en: Collapsed
pl: Zwinięte

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Created date
pl: Data utworzenia

en: Full name
pl: Pełna nazwa

en: Share
pl: Udostępnij

en: create
pl: utwórz

en: Pending
pl: Oczekujące

en: Delete location
pl: Usuń lokalizację

en: normal
pl: normalna

en: message
pl: wiadomość

en: block administration
pl: administracja blokami

en: View user profile.
pl: Wyświetl profil użytkownika.

en: Please enter some keywords.
pl: Wprowadź proszę jakieś słowa kluczowe.

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Deleted
pl: Usunięty

en: Display name
pl: Wyświetlana nazwa

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Feature
pl: Funkcjonalność

en: Topic
pl: Temat

en: Limit
pl: Ograniczenie

en: Query
pl: Zapytanie

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: author
pl: autor

en: Entity
pl: Encja

en: Notice
pl: Ogłoszenie

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Server name
pl: Nazwa serwera

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: Results
pl: Wyniki

en: Missing
pl: Brakujące

en: Schema
pl: Schemat

en: Metadata
pl: Metadane

en: Last modified
pl: Ostatnia modyfikacja

en: Schedules
pl: Harmonogramy

en: Date created
pl: Data utworzenia

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Formats
pl: Formaty

en: New
pl: Nowy

en: details
pl: szczegóły

en: Oldest first
pl: Najstarsze pierwsze

en: Facets
pl: Fasety

en: Facet
pl: Faseta

en: Automatic
pl: Automatyczne

en: hits
pl: kliknięć

en: disable
pl: wyłącz

en: Information
pl: Informacja

en: Publisher
pl: Wydawca

en: Request
pl: Żądanie

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Currency Code
pl: Kod waluty

en: Add server
pl: Dodaj serwer

en: Available
pl: Dostępne

en: inactive
pl: nieaktywne

en: ok
pl: W porządku

en: ignored
pl: ignorowane

en: Sort
pl: Sortowanie

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Print
pl: Drukuj

en: Factor
pl: Czynnik

en: Errors
pl: Błędy

en: Newest first
pl: Najnowsze pierwsze

en: field
pl: pole

en: Namespace
pl: Przestrzeń nazw

en: District
pl: Dzielnica

en: Save order
pl: Zapisz kolejność

en: Display type
pl: Wyświetl typ

en: Initials
pl: Inicjały

en: permissions
pl: uprawnienia

en: Properties
pl: Właściwości

en: Created by
pl: Utworzone przez

en: Citation
pl: Cytat

en: location
pl: lokalizacja

en: Expression
pl: Wyrażenie

en: Organization Name
pl: Nazwa organizacji

en: Operations:
pl: Czynności:

en: Node creation
pl: Utworzenie węzła

en: Authentication type
pl: Typ autentykacji

en: PHP DOMDocument class
pl: Klasa PHP DOMDocument

en: label
pl: etykieta

en: Day of week
pl: Dzień tygodnia

en: Not Available
pl: Niedostępne

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: between
pl: z przedziału

en: Form elements
pl: Elementy formularza

en: Pagination
pl: Stronicowanie

en: Reorder
pl: Zmień kolejność

en: Maps
pl: Mapy

en: Item ID
pl: ID elementu

en: Director
pl: Dyrektor

en: Minimum word length
pl: Minimalna długość słowa

en: Maximum word length
pl: Maksymalna długość słowa

en: Add application
pl: Dodaj aplikację

en: Delete content
pl: Usuń zawartość

en: [none]
pl: [brak]

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania %error_operation z argumentami: @arguments

en: Use JavaScript
pl: Użyj JavaScript

en: Processed @current out of @total
pl: Przetworzono @current z @total

en: entity type
pl: typ encji

en: Deauthorize
pl: Deautoryzuj

en: Hold
pl: Wstrzymaj

en: Editing
pl: Edytowanie

en: Time period
pl: Okres czasu

en: Delete list
pl: Usuń listę

en: Repository type.
pl: Typ repozytorium.

en: Select mode
pl: Wybierz tryb

en: You can leave us a message using the contact form below.
pl: Możesz zostawić nam wiadomość, korzystając z poniższego formularza.

en: trigger
pl: wyzwalacz

en: Enable/disable the element
pl: Włącz/wyłącz element

en: Enable/disable the list
pl: Włącz/wyłącz listę

en: ISL settings disabled
pl: Ustawienia ISL zostały wyłączone

en: ISL settings enabled
pl: Ustawienia ISL zostały włączone

en: Enable?
pl: Włączyć?

en: Disable ILS setting
pl: Wyłącz ustawienia ISL

en: Enable ILS setting
pl: Włącz ustawienia ISL

en: Delete ILS setting
pl: Usuń ustawienia ILS

en: Service not supported with this version
pl: Usługa nie jest obsługiwana przez tą wersję

en: Previous User Id
pl: Id poprzedniego użytkownika
