The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0-rc2) - en to bn translation catalogue (85 entries)

en: list
bn: তালিকা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: List
bn: তালিকা

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Enable
bn: কার্যকর

en: Disable
bn: অকার্যকর

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: not verified
bn: যাচাইকৃত নয়

en: error
bn: ত্রুটি

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Daily
bn: দৈনিক

en: Weekly
bn: সাপ্তাহিক

en: None
bn: একটিও নয়

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Weight
bn: ভর

en: none
bn: একটিও নয়

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Import
bn: আমদানী

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Region
bn: অঞ্চল

en: never
bn: কখনোই নয়

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: theme
bn: আবহ (থীম)

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: n/a
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Continue
bn: এগিয়ে চল

en: Email
bn: ইমেইল

en: status
bn: অবস্থা

en: Error
bn: ত্রুটি

en: All
bn: সমস্ত

en: Not found
bn: পাওয়া যায় নি

en: Host
bn: হোস্ট

en: To
bn: বরাবর

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Location
bn: অবস্থান

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: active
bn: সক্রিয়

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Logout
bn: প্রস্থান

en: Port
bn: পোর্ট

en: Log out
bn: লগ আউট

en: warning
bn: সতর্কীকরণ

en: ok
bn: ঠিক আছে

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: Print
bn: প্রিন্ট
