The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (207 entries)

en: list
ar: لائحة

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: Login successful
ar: تم تسجيل الدخول بنجاح

en: Pages
ar: الصفحات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Administer
ar: أدر

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Item
ar: عنصر

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Do nothing.
ar: لا يعمل شيئًا

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: page
ar: صفحة

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: On
ar: في

en: unknown
ar: مجهول

en: error
ar: خطأ

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Single
ar: مفرد

en: Multiple
ar: متعدد

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Region
ar: المنطقة

en: Display
ar: العرض

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: never
ar: أبدا

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: path
ar: مسار

en: theme
ar: حلة

en: Total
ar: المجموع

en: Unknown
ar: غير معروف

en: n/a
ar: غير متوفر

en: type
ar: النوع

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: status
ar: الحالة

en: Error
ar: خطأ

en: no
ar: لا

en: Expanded
ar: موسع

en: All
ar: الكل

en: Not found
ar: غير موجود

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Selected
ar: محدد

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Published
ar: منشور

en: Location
ar: الموضع

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Conditions
ar: الشروط

en: Warning
ar: تحذير

en: active
ar: نشط

en: configure
ar: ضبط

en: Nodes
ar: العقد

en: Details
ar: التفاصيل

en: Amount
ar: المبلغ

en: Current
ar: الحالي

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Send
ar: أرسل

en: node
ar: عقدة

en: Method
ar: الطريقة

en: here
ar: هنا

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Other
ar: آخر

en: Basic
ar: الأساسي

en: Destination
ar: الوجهة

en: Online
ar: عالخط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Position
ar: الوضع

en: Template
ar: القالب

en: Do not display
ar: لا تعرضها

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Process
ar: عملية

en: fields
ar: خانات

en: Property
ar: الخاصية

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Port
ar: منفذ

en: Pending
ar: معلّق

en: normal
ar: عادية

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Deleted
ar: محذوف

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Features
ar: الخصائص

en: Topic
ar: المناقشة

en: Limit
ar: حد

en: Query
ar: استفسار

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Notice
ar: إعلام

en: Log out
ar: خروج

en: warning
ar: تحذير

en: Results
ar: النتائج

en: Missing
ar: مفقود

en: Last modified
ar: آخر تحديث

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Formats
ar: تنسيقات

en: New
ar: جديد

en: details
ar: تفاصيل

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: SQL
ar: إس.كيو.إل

en: disable
ar: تعطيل

en: Information
ar: معلومات

en: Available
ar: متوفّر

en: ok
ar: حسنا

en: Identifier
ar: المعرف

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Factor
ar: المعامل

en: Errors
ar: اخطاء

en: field
ar: حقل

en: Element
ar: عنصر

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: Display type
ar: نوع العرض

en: permissions
ar: تصاريح

en: host
ar: مستضيف

en: close
ar: إغلاق

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments
