The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0) - en to cs translation catalogue (224 entries)

en: list
cs: seznam

en: Title
cs: Nadpis

en: Next
cs: Další

en: Pages
cs: Stránky

en: enabled
cs: zapnuto

en: enable
cs: povolit

en: delete
cs: smazat

en: size
cs: velikost

en: value
cs: hodnota

en: Status
cs: Stav

en: Administer
cs: Spravovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Item
cs: Položka

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: Actions
cs: Akce

en: disabled
cs: vypnuto

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Read more
cs: Číst dál

en: page
cs: stránka

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: not verified
cs: neověřeno

en: On
cs: Zapnuto

en: error
cs: chyba

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: view
cs: zobrazit

en: all
cs: vše

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Search
cs: Hledat

en: Hourly
cs: Každou hodinu

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: None
cs: Žádné

en: Scheme
cs: Schéma

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Password
cs: Heslo

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Types
cs: Typy

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: none
cs: žádné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Relevancy
cs: Relevance

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Add
cs: Přidat

en: remove
cs: odstranit

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Path
cs: Cesta

en: Display
cs: Zobrazit

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: results
cs: výsledky

en: never
cs: nikdy

en: Notes
cs: Poznámky

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: path
cs: cesta

en: theme
cs: téma vzhledu

en: Total
cs: Celkem

en: Unknown
cs: Neznámý

en: n/a
cs: není

en: type
cs: typ

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: status
cs: stav

en: Error
cs: Chyba

en: no
cs: ne

en: Expanded
cs: Rozbaleno

en: All
cs: Vše

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Off
cs: Vypnuto

en: Host
cs: Hostitel

en: Selected
cs: Vybráno

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Location
cs: Místo

en: Field name
cs: Název pole

en: Fields
cs: Pole

en: Click here
cs: Klikněte zde

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Warning
cs: Varování

en: active
cs: aktivní

en: configure
cs: nastavení

en: Nodes
cs: Uzly

en: Details
cs: Detaily

en: Amount
cs: Částka

en: Current
cs: Aktuální

en: State
cs: Stav

en: Terms
cs: Termíny

en: email
cs: e-mail

en: Send
cs: Poslat

en: total
cs: celkem

en: node
cs: uzel

en: Method
cs: Metoda

en: here
cs: zde

en: Start
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: Other
cs: Jiné

en: Basic
cs: Základní

en: Personal information
cs: Osobní informace

en: Destination
cs: Cíl

en: Anonymous
cs: Anonym

en: description
cs: popisek

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Position
cs: Pozice

en: Template
cs: Šablona

en: Do not display
cs: Nezobrazovat

en: false
cs: nepravda

en: true
cs: pravda

en: Profile
cs: Profil

en: Process
cs: Zpracovat

en: fields
cs: pole

en: Location name
cs: Název místa

en: Street
cs: Ulice

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Full name
cs: Celé jméno

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: Delete location
cs: Vymazat umístění

en: normal
cs: normální

en: message
cs: zpráva

en: View user profile.
cs: Zobrazit profil uživatele.

en: Please enter some keywords.
cs: Zadejte prosím vyhledávaný termín.

en: unlimited
cs: neomezené

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Topic
cs: Téma

en: Query
cs: Dotaz

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: author
cs: autor

en: Notice
cs: Oznámení

en: Log out
cs: Odhlásit

en: warning
cs: varování

en: Results
cs: Výsledky

en: Missing
cs: Chybějící

en: Schema
cs: Schéma

en: Last modified
cs: Naposledy upraveno

en: Schedules
cs: Plány

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Authentication
cs: Ověření

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Formats
cs: Formáty

en: New
cs: Nové

en: details
cs: detaily

en: Oldest first
cs: Od nejstarších

en: Automatic
cs: Automatické

en: disable
cs: vypnout

en: Information
cs: Informace

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Currency Code
cs: Kód měny

en: Available
cs: K dispozici

en: Sort
cs: Řazení

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Print
cs: Tisk

en: Factor
cs: Faktor

en: Errors
cs: Chyby

en: Newest first
cs: Nejnovější první

en: field
cs: pole

en: Save order
cs: Uložit pořadí

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Initials
cs: Iniciály

en: permissions
cs: oprávnění

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: host
cs: hostitel

en: Created by
cs: Vytvořeno

en: Citation
cs: Zdroj citátu

en: close
cs: zavřít

en: Node creation
cs: Vytvoření uzlu

en: PHP DOMDocument class
cs: PHP třída DOMDocument

en: Abbreviation
cs: Zkratka

en: between
cs: mezi

en: Item ID
cs: ID položky

en: Minimum word length
cs: Minimální délka slova

en: Maximum word length
cs: Maximální délka slova

en: Delete content
cs: Smazat obsah

en: Location Name
cs: Název místo

en: Shipping Information
cs: Doručovací údaje

en: attribute
cs: atribut

en: Time period
cs: Časové období
