The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.0) - en to oc translation catalogue (213 entries)

en: list
oc: lista

en: Title
oc: Títol

en: Next
oc: Seguent

en: Pages
oc: Paginas

en: enabled
oc: activat

en: enable
oc: activar

en: context
oc: contèxte

en: delete
oc: suprimir

en: size
oc: talha

en: value
oc: valor

en: Status
oc: Estatut

en: Administer
oc: Administrar

en: Suffix
oc: Sufix

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: Value
oc: Valor

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Item
oc: Element

en: Type
oc: Tipe

en: Author
oc: Autor

en: yes
oc: òc

en: List
oc: Listar

en: Actions
oc: Accions

en: disabled
oc: desactivat

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: Read more
oc: Legir la seguida

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Comments
oc: Comentaris

en: not verified
oc: pas verificat

en: On
oc: Activat

en: unknown
oc: desconegut

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Go
oc: Anatz

en: view
oc: veire

en: all
oc: tot

en: Login
oc: Identificant

en: Advanced options
oc: Opcions avançadas

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Search
oc: Recercar

en: Daily
oc: Quotidian

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: None
oc: Pas cap

en: Scheme
oc: Esquèma

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: Test
oc: Testar

en: Password
oc: Senhal

en: Country
oc: País

en: Weight
oc: Pes

en: Help text
oc: Tèxte d'ajuda

en: Types
oc: Tipes

en: Single
oc: Simpla

en: Multiple
oc: Multipla

en: none
oc: pas cap

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: edit
oc: modificar

en: Import
oc: Importar

en: Export
oc: Exportar

en: Node ID
oc: Identificant (ID) del nosèl

en: Field
oc: Camp

en: Label
oc: Etiqueta

en: Save
oc: Enregistrar

en: True
oc: Verai

en: False
oc: Fals

en: Default
oc: Per defaut

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Schedule
oc: Planning

en: Add
oc: Apondre

en: remove
oc: suprimir

en: View
oc: Veire

en: Path
oc: Camin

en: Display
oc: Afichatge

en: Advanced settings
oc: Paramètres avançats

en: results
oc: resultats

en: never
oc: pas jamai

en: Notes
oc: Nòtas

en: Updated
oc: Mes a jorn

en: Text
oc: Tèxte

en: name
oc: nom

en: add
oc: apondre

en: path
oc: camin

en: theme
oc: tèma

en: Unknown
oc: Desconegut

en: n/a
oc: n/d

en: type
oc: tipe

en: Content type
oc: Tipe de contengut

en: Continue
oc: Contunhar

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: status
oc: estatut

en: no
oc: non

en: Expanded
oc: Desplegat

en: All
oc: Tot

en: Not found
oc: Pas trobat

en: Off
oc: Desactivat

en: Host
oc: Òste

en: Selected
oc: Seleccionat

en: To
oc: A

en: From
oc: De

en: Published
oc: Publicat

en: Location
oc: Emplaçament

en: URL alias
oc: Aliàs d'URL

en: Field name
oc: Nom del camp

en: Fields
oc: Camps

en: Conditions
oc: Condicions

en: Warning
oc: Avertiment

en: active
oc: actiu(s)

en: configure
oc: configurar

en: Nodes
oc: Nosèls

en: Details
oc: Detalhs

en: Amount
oc: Montant

en: Current
oc: Actual

en: State
oc: Estat

en: Terms
oc: Tèrmes

en: email
oc: corrièr electronic

en: Send
oc: Mandar

en: node
oc: nosèl

en: Method
oc: Metòde

en: here
oc: aicí

en: End
oc: Fin

en: Start date
oc: Data de començament

en: End date
oc: Data de fin

en: Other
oc: Autre

en: Online
oc: En linha

en: Anonymous
oc: Anonim

en: description
oc: descripcion

en: Ascending
oc: Ascendent

en: Descending
oc: Descendent

en: Position
oc: Posicion

en: Basic settings
oc: Paramètres de basa

en: Template
oc: Modèl

en: Do not display
oc: Afichar pas

en: false
oc: fals

en: true
oc: verai

en: Profile
oc: Perfil

en: fields
oc: camps

en: Property
oc: Proprietat

en: Street
oc: Carrièra

en: Logout
oc: Sortir

en: Sort by
oc: Triar per

en: Created date
oc: Data de creacion

en: Full name
oc: Nom complet

en: Share
oc: Partejar

en: Port
oc: Pòrt

en: create
oc: crear

en: Pending
oc: En espèra

en: install
oc: installar

en: message
oc: messatge

en: ignore
oc: ignorar

en: View user profile.
oc: Veire lo perfil d'utilizaire.

en: Please enter some keywords.
oc: Entratz de mots claus.

en: unlimited
oc: illimitat

en: Deleted
oc: Suprimit

en: Display name
oc: Nom de l'afichatge

en: Features
oc: Foncionalitats

en: Feature
oc: Foncionalitat

en: Topic
oc: Subjècte

en: Query
oc: Requèsta

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: author
oc: autor

en: Entity
oc: Entitat

en: Log out
oc: Se desconnectar

en: Bookmark
oc: Marcapagina

en: Instructions
oc: Instruccions

en: warning
oc: avertiment

en: Results
oc: Resultats

en: Missing
oc: Mancant

en: Schema
oc: Esquèma

en: Last modified
oc: Darrièra modificacion

en: Date created
oc: Data de creacion

en: New
oc: Novèl

en: details
oc: detalhs

en: Oldest first
oc: Los mai ancians d'en primièr

en: disable
oc: desactivar

en: Information
oc: Informacions

en: test
oc: tèst

en: Abstract
oc: Resumit

en: Postal Code
oc: Còde Postal

en: Available
oc: Disponible

en: inactive
oc: inactiu

en: ignored
oc: ignoré

en: Identifier
oc: Identificant

en: Offset
oc: Decalatge

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Print
oc: Impression

en: Newest first
oc: Las mai recents d'en primièr

en: field
oc: camp

en: Save order
oc: Desa l'ordre

en: Display type
oc: Tipe d'afichatge

en: Properties
oc: Proprietats

en: host
oc: nom de domeni

en: Citation
oc: Citacion

en: PHP DOMDocument class
oc: Classa PHP DOMDocument

en: Abbreviation
oc: Abrevacion

en: between
oc: entre

en: Item ID
oc: Identificant d'element

en: Director
oc: Réalisateur

en: Processed @current out of @total
oc: @current tractadas sus @total
