The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (7.x-1.1-alpha1) - en to ja translation catalogue (264 entries)

en: list
ja: リスト

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Login successful
ja: ログインに成功しました。

en: Pages
ja: ページ

en: enabled
ja: 有効

en: weight
ja: ウェイト

en: enable
ja: 有効化

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: size
ja: サイズ

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Do nothing.
ja: 何もしない。

en: Read more
ja: 続きを読む

en: page
ja: ページ

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: not verified
ja: 未認証ユーザー

en: On
ja: オン

en: error
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Test
ja: テスト

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Types
ja: タイプ

en: Single
ja: 1つ

en: Multiple
ja: 複数

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Relevancy
ja: 関連性

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Display
ja: 表示

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: never
ja: なし

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: path
ja: パス

en: theme
ja: テーマ

en: Total
ja: 合計

en: Unknown
ja: 不明

en: n/a
ja: 利用不可

en: type
ja: タイプ

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: status
ja: 状態

en: Error
ja: エラー

en: no
ja: いいえ

en: Expanded
ja: 展開

en: All
ja: すべて

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Selected
ja: 選択済み

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Conditions
ja: 条件

en: Warning
ja: 警告

en: active
ja: アクティブ

en: configure
ja: 設定

en: Nodes
ja: ノード

en: Details
ja: 詳細

en: Amount
ja: 量

en: Current
ja: 現在

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: email
ja: メール

en: Send
ja: 送信

en: node
ja: ノード

en: Method
ja: メソッド

en: here
ja: こちら

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: Basic
ja: 基本

en: Destination
ja: 行き先

en: Online
ja: オンライン

en: Anonymous
ja: 匿名

en: description
ja: 説明

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Position
ja: ポジション

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Template
ja: テンプレート

en: Do not display
ja: 表示しない

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Profile
ja: プロフィール

en: Process
ja: 処理

en: fields
ja: フィールド

en: Property
ja: プロパティー

en: Location name
ja: 場所の名前

en: Street
ja: 番地

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Full name
ja: フルネーム

en: Port
ja: ポート

en: Pending
ja: 処理待ち

en: normal
ja: ノーマル

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: unlimited
ja: 無制限

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Display name
ja: 表示名

en: Features
ja: フィーチャー

en: Topic
ja: トピック

en: Limit
ja: 制限

en: Query
ja: クエリー

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Notice
ja: 注意

en: Log out
ja: ログアウト

en: warning
ja: 警告

en: Results
ja: 結果

en: Missing
ja: 喪失

en: Schema
ja: スキーマ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Schedules
ja: 予定

en: Date created
ja: 作成日時

en: Authentication
ja: 認証

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Formats
ja: 書式

en: New
ja: 新

en: details
ja: 詳細

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Locality
ja: 地域

en: Automatic
ja: 自動

en: hits
ja: ヒット数

en: disable
ja: 無効

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Information
ja: 情報

en: Publisher
ja: 出版社

en: Import directory
ja: ディレクトリーをインポート

en: Abstract
ja: 要約

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Available
ja: 利用可能

en: inactive
ja: 非アクティブ

en: Set
ja: セット

en: ok
ja: OK

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Identifier
ja: 識別子

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: Factor
ja: 要素

en: Modify
ja: 修正

en: Contact email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Errors
ja: エラー

en: Newest first
ja: 新しい順

en: field
ja: フィールド

en: M
ja: ロチ

en: Element
ja: 要素

en: Save order
ja: 順序の保存

en: Display type
ja: 表示形式

en: Initials
ja: イニシャル

en: Edition
ja: エディション

en: permissions
ja: 権限

en: Properties
ja: プロパティー

en: comma (,)
ja: 半角カンマ(,)

en: host
ja: ホスト

en: Created by
ja: 作成者

en: Expression
ja: 式

en: Node creation
ja: ノード作成

en: PHP DOMDocument class
ja: PHP DOMDocument クラス

en: label
ja: ラベル

en: post
ja: 投稿

en: Similar Items
ja: 関連商品

en: Abbreviation
ja: 略語

en: between
ja: 範囲内

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Reorder
ja: 並び替え

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Director
ja: 監督

en: Call Number
ja: 電話番号

en: Field suffix
ja: フィールドの接尾辞

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: [none]
ja: [無し]

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Use JavaScript
ja: JavaScriptを使用

en: Add new ILS setting
ja: ILS設定を追加

en: Identifiers
ja: 識別名

en: Editing
ja: 編集

en: All entities
ja: 全てのエンティティ
