eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (7.x-1.0-alpha4) - en to is translation catalogue (110 entries)

en: list
is: listi

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: enable
is: virkja

en: delete
is: eyða

en: size
is: stærð

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Efni

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notandanafn

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Enable
is: Virkja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: not verified
is: óstaðfest

en: error
is: villa

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Version
is: Útgáfa

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Search
is: Leit

en: Daily
is: Einu sinni á dag

en: Weekly
is: Einu sinni í viku

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: none
is: engin

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Export
is: Flytja út

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Add
is: Bæta við

en: Path
is: Slóð

en: Region
is: Svæði

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: results
is: niðurstöður

en: never
is: aldrei

en: n/a
is: á ekki við

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: status
is: staða

en: Error
is: Villa

en: no
is: nei

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Printer-friendly version
is: Prentvæn útgáfa

en: Block
is: Blokk

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Recipients
is: Viðtakendur

en: Selected
is: Valið

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Published
is: Birt

en: Location
is: Staðsetning

en: Warning
is: Viðvörun

en: Performance
is: Afköst

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Send
is: Senda

en: General
is: Almennt

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Anonymous
is: Ónafngreindur

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: warning
is: viðvörun

en: details
is: nánar

en: Previous keys
is: Fyrri lyklar

en: Print
is: Prenta

en: Containing any of the words
is: Inniheldur eitthvert af orðunum

en: Containing none of the words
is: Inniheldur ekki orðin

en: Run cron
is: Keyra cron

en: Next Image
is: Næsta mynd
