eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (7.x-1.0-alpha6) - en to fi translation catalogue (516 entries)

en: list
fi: luettelo

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Title
fi: Otsikko

en: Previous
fi: Edellinen

en: Image !current of !total
fi: Kuva !current (!total)

en: Next
fi: Seuraava

en: Login successful
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Show on every page except the listed pages.
fi: Näytä kaikilla paitsi näillä sivuilla.

en: Show on only the listed pages.
fi: Näytä vain näillä sivuilla.

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: enabled
fi: käytössä

en: weight
fi: paino

en: enable
fi: ota käyttöön

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: size
fi: koko

en: value
fi: arvo

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Item
fi: Nimike

en: Development
fi: Kehitys

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: page
fi: sivu

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: not verified
fi: ei varmistettu

en: On
fi: Käytössä

en: unknown
fi: tuntematon

en: error
fi: virhe

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: all
fi: kaikki

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Hourly
fi: Tunneittain

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Scheme
fi: Skeema

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Message
fi: Viesti

en: Password
fi: Salasana

en: Country
fi: Maa

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Single
fi: Yksinkertainen

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: none
fi: ei yhtään

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Display a PDF version of this page.
fi: Näytä sivun PDF-versio.

en: Small
fi: Pieni

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Add
fi: Lisää

en: remove
fi: poista

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Modules
fi: Moduulit

en: Region
fi: Alue

en: Display
fi: Näyttö

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: never
fi: ei koskaan

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: add
fi: lisää

en: path
fi: polku

en: theme
fi: teema

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Total
fi: Yhteensä

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: n/a
fi: ei mitään

en: type
fi: tyyppi

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: status
fi: tila

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Printer-friendly version
fi: Tulostettava sivu

en: All
fi: Kaikki

en: days
fi: päivät

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Block
fi: Lohko

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Off
fi: Pois päältä

en: Host
fi: Isäntä

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Selected
fi: Valittu

en: Hourly threshold
fi: Tuntikohtainen rajoitus

en: Your name
fi: Nimesi

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Source URL
fi: Lähde verkko-osoite

en: Published
fi: Julkaistu

en: Location
fi: Sijainti

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Fields
fi: Kentät

en: Click here
fi: Klikkaa tässä

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Warning
fi: Varoitus

en: active
fi: aktiivinen

en: configure
fi: Muokkaa

en: Nodes
fi: Solmut

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Number of terms
fi: Termien lukumäärä

en: Amount
fi: Määrä

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: email
fi: sähköpostiosoite

en: Send
fi: Lähetä

en: node
fi: solmu

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Method
fi: Tapa

en: here
fi: täällä

en: Start
fi: Alkaa

en: End
fi: Päättyy

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Other
fi: Muu

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Destination
fi: Kohde

en: E
fi: IT

en: W
fi: LÄ

en: Online
fi: Sivusto on käytössä

en: Printer-friendly pages
fi: Tulostusystävälliset sivut

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: description
fi: kuvaus

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Untitled
fi: Otsikoton

en: Position
fi: Sijoitus

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Do not display
fi: Älä näytä

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fi: Näytä vain, jos seuraava PHP-koodi palauttaa arvon <code>TRUE</code> (PHP-tila, vain asiantuntijoille).

en: Profile
fi: Profiili

en: Process
fi: Suorita

en: Close
fi: Sulje

en: fields
fi: kentät

en: Search Results
fi: Haun tulokset

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Location name
fi: Sijainnin nimi

en: Street
fi: Katuosoite

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Common settings
fi: Yhteiset asetukset

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Share
fi: Jaa

en: Port
fi: Portti

en: Pending
fi: Odottaa

en: normal
fi: normaali

en: Show
fi: Näytä

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Display a printer-friendly version of this page.
fi: Näytä tulostinystävällinen versio sivusta.

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
fi: Kutsuu automaattisesti selaimen tulostustoimintoa kun tulostusystävällinen sivu näytetään.

en: block administration
fi: lohkojen ylläpito

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: View user profile.
fi: Näytä käyttäjäprofiili.

en: Display all menu items
fi: Näytä kaikki valikkokohdat

en: Please enter some keywords.
fi: Ole hyvä, anna joitakin avainsanoja.

en: Request new password
fi: Pyydä uutta salasanaa

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Languages
fi: Kielet

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Topic
fi: Aihe

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Query
fi: Kysely

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Notice
fi: Huomio

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Content Top
fi: Sisältölohkon yläosa

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: warning
fi: varoitus

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Results
fi: Tulokset

en: Style
fi: Tyyli

en: Link style
fi: Linkin tyyli

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Schedules
fi: Ajastukset

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Authentication
fi: Tunnistaminen

en: Documents
fi: Dokumentit

en: Formats
fi: Muodot

en: New
fi: Uusi

en: details
fi: yksityiskohdat

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: disable
fi: pois käytöstä

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: CSS Classes
fi: CSS-luokat

en: Information
fi: Tietoa

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fi: Jos PHP-tila on valittuna, syötä PHP-koodi %php -tagien väliin. Huom!  Virheellisen PHP-koodin ajaminen voi rikkoa sivuston.

en: Every
fi: Joka

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: press !x to close
fi: paina !x sulkeaksesi

en: test
fi: testaa

en: Hide
fi: Piilossa

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Currency Code
fi: Valuutan koodi

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Add server
fi: Lisää palvelin

en: Usage
fi: Käyttö

en: Available
fi: Saatavilla

en: inactive
fi: ei-aktiivinen

en: Sort
fi: Järjestä

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: Layout settings
fi: Ulkoasun asetukset

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Print
fi: Tulosta

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Factor
fi: Tekijä

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: About
fi: Tietoja

en: Current theme's logo
fi: Nykyisen teeman logo

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää logon siirtämiseen palvelimelle.

en: Links area
fi: Linkkialue

en: Content corner
fi: Sisällön kulma

en: Advanced link options
fi: Edistyneet linkkiasetukset

en: Icon only
fi: Vain kuvake

en: Icon and Text
fi: Kuvake ja teksti

en: Select the visual style of the link.
fi: Valitse linkin visuaalinen tyyli.

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
fi: Tämä asetus on teemaajien käytettävissä linkin tyylin asettamisessa tai jQuery moduuleissa avaamaan uuden ikkunan (esim. greybox tai thickbox). Voit määritellä useita luokkia välilyönnein eroteltuina.

en: Show link in system (non-content) pages
fi: Näytä linkki järjestelmäsivuilla

en: Web page
fi: Verkkosivu

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: field
fi: kenttä

en: Element
fi: Elementti

en: AddThis button
fi: AddThis-näppäin

en: Save order
fi: Tallenna järjestys

en: Page !current of !total
fi: Sivu !current (!total)

en: Video !current of !total
fi: Video !current (!total)

en: Image resize settings
fi: Kuvakoon muuttamisen asetukset

en: Acidfree settings
fi: Acidfree albumien asetukset

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Message subject
fi: Viestin otsikko

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Run updates
fi: Suorita päivitykset

en: Enable developer modules
fi: Ota käyttöön kehittäjän moduulit

en: Disable developer modules
fi: Poista käytöstä kehittäjän moduulit

en: Current anonymous / authenticated users
fi: Tämänhetkiset kirjautuneet / anonyymit käyttäjät

en: Disabled these modules: !module-list.
fi: Poistettiin käytöstä nämä moduulit: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fi: Kehittäjämoduuleita ei ole käytössä.

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: permissions
fi: käyttöoikeuksia

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: host
fi: isäntä

en: Created by
fi: Luonut

en: Citation
fi: Sitaatti

en: close
fi: sulje

en: Expression
fi: Ilmaisu

en: Text settings
fi: Tekstiasetukset

en: Menu link ID
fi: Valikkolinkin ID

en: Theme registry
fi: Teemarekisteri

en: Node creation
fi: Solmun luonti

en: PHP DOMDocument class
fi: PHP DOMDocument luokka

en: label
fi: etiketti

en: Use URL alias instead of node ID
fi: Käytä osoitealiasta solmun ID:n sijaan

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
fi: Asetuksen käyttöönotto luo linkin osoitealiaksen perusteella solmun ID:n sijaan.

en: Link in book hierarchy nodes
fi: Linkki kirjahierarkian solmuissa

en: Current page and sub-pages
fi: Tämänhetkinen sivu ja alasivut

en: Current page only
fi: Vain tämänhetkinen sivu

en: Show link
fi: Näytä linkki

en: Show link in individual comments
fi: Näytä linkki yksilöllisissä kommenteissa

en: Show Printer-friendly URLs list
fi: Näytä lista tulostinystävällisistä verkko-osoitteista

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
fi: VAROITUS: TCPDF sisällyttää koko kirjasimen luotuun PDF-tiedostoon. Mikäli et käytä Unicodea, turvallisin kirjasinvaihtoehto on helvetica tai times mikäli haluat pitää PDF tiedoston alle 1MB kokoisena.

en: wkhtmltopdf options
fi: wkhtmltopdf asetukset

en: Font size must be at least 1.
fi: Fontin koon on oltava vähintään 1.

en: Page !n of !total
fi: Sivu !n / !total

en: Adds the capability to export pages as PDF.
fi: Lisää mahdollisuuden muodostaa sivusta PDF-tiedosto.

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: Day of week
fi: Viikonpäivä

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: between
fi: välillä

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: Adjust top margin
fi: Säädä ylämarginaalia

en: Keep menu at top of page
fi: Pidä valikko sivun yläreunassa

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fi: Mikäli Utility moduuli oli asennettuna tähän tarkoitukseen, sen voi turvallisesti poistaa käytöstä.

en: Move local tasks into menu
fi: Siirrä paikalliset toimenpiteet valikkoon

en: Administration menu settings
fi: Ylläpitovalikon asetukset

en: Parent link ID
fi: Isäntälinkin ID

en: Display additional data for each menu item
fi: Näytä lisätietoa jokaiselle valikkokohdalle

en: Display the selected items next to each menu item link.
fi: Näytä valitut elementit kunkin valikkolinkin vieressä.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fi: Mikäli valittuna, kaikki valikkokohdat näytetään sivustosi käyttöoikeuksista riippumatta. <em>Huomio: Älä ota käyttöön tuotantosivustolla.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fi: Otettiin käyttöön nämä moduulit: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fi: Administration Menu moduuli tarjoaa alasvetovalikon sisältäen linkit suurimpaan osaan sivustosi ylläpitotehtävistä ja muihin suosituihin kohteisiin (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet). Kustomoi valikon ulkoasua alla olevien asetusten avulla.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fi: Administrator Menu moduuli tarjoaa alasvetovalikon suurimmalle osalle sivuston ylläpitotehtävistä ja muille yleisille kohteille (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet). Ylläpitovalikko myös näyttää, kuinka paljon sivustollasi kulloinkin on kirjautuneita / kirjautumattomia käyttäjiä ja sallii moduulien lisätä omia kustomoituja valikkokohtiaan. Valikon integraatio vaihtelee moduuleittain; esimerkiksi <a href="@drupal">Devel</a> moduuli hyödyntää ylläpitovalikkoa merkittävässä määrin tarjoten nopean pääsyn kehitystyökaluihin.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fi: Ylläpitovalikon <a href="@settings">asetussivu</a> mahdollistaa joidenkin valikon ulkoasuun ja toimintaan vaikuttavien elementtien muokkaamisen. Koska valikon ulkoasu riippuu teemastasi, suuret muutokset vaativat muutoksia teemaasi ja teemasi CSS tiedostoihin. Lisätietoa teeman ja CSS:n kustomoinnista saat moduulin README.txt tiedostosta.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fi: Ylläpitovalikossa näytettävät valikkolinkit riippuvat käyttäjän käyttöoikeuksista. Valikkoon pääsy vaatii ensinnäkin <em>Käytä ylläpitovalikkoa</em> käyttöoikeuden. Toisekseen, valikkolinkit näkyvät ainoastaan jos käyttäjällä on <em>Käytä ylläpitosivuja</em> käyttöoikeus. Kolmanneksi, käyttäjä näkee ainoastaan valikkokohdat joihin hänellä on pääsy; esimerkiksi jos käyttäjä ei ole jonkin jäsenenä roolissa jolla on <em>Ylläpidä käyttöoikeuksia</em> käyttöoikeus (käyttäjämoduuli), hän ei näe valikkokohtaa <em>Käyttäjienhallinta</em>.

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Adjust administration menu settings.
fi: Muokkaa ylläpitovalikon asetuksia.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fi: Tarjoaa alasvetovalikon suurimmalle osalle ylläpitotehtävistä ja muille yleisille kohteille (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet).

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: @project issue queue
fi: @project virheraporttijono

en: Flush all caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: Developer modules to keep enabled
fi: Kehittäjämoduulit jotka pidetään käytössä

en: Page top
fi: Sivun yläreunaan

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Hello <strong>@username</strong>
fi: Hei <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fi: Näytä oikopolut

en: Administration menu Toolbar style
fi: Ylläpitovalikon tyyli

en: A better Toolbar.
fi: Parempi työkalupalkki.

en: No minimum
fi: Ei minimiä

en: Sidebar first
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: creator
fi: lisääjä

en: My Account
fi: Käyttäjätilini

en: Close window after sending to printer
fi: Sulje ikkuna tulostimelle lähettämisen jälkeen

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
fi: (vain wkhtmltopdf). Aseta mitä tahansa lisäasetuksia lähetettäväksi wkhtmltopdf ohjelmatiedostolle. Korvauskuviot ovat käytettävissa näissä asetuksissa (katso alla oleva lista).

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: Shipping Information
fi: Toimitustiedot

en: Processed @current out of @total
fi: Käsitelty @current / @total

en: Sender name
fi: Lähettäjän nimi

en: Sender email
fi: Lähettäjän sähköposti

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: Sidebar second
fi: Toinen sivupalkki

en: Trigger field
fi: Liipasinkenttä

en: Enabling this will display the link in teaser mode.
fi: Tämän käyttöönotto näyttää linkin tiivistelmätilassa.

en: Use dompdf's Unicode Mode
fi: Käytä dompdf:n Unicode tilaa

en: If enabled, dompdf's Unicode mode is used. If not, the module will attempt to convert some non-ASCII chars to ISO-8859-1.
fi: Mikäli käytössä, tulostuksessa käytetään dompdf:n Unicode tilaa. Mikäli ei, moduuli pyrkii kääntämään osan ei-ASCII merkeistä ISO-8859-1 muotoon.

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: wkhtmltopdf library
fi: wkhtmltopdf kirjasto

en: Non-executable permissions
fi: Suorituskelvottomat käyttöoikeudet

en: You must modify the permissions of the wkhtmltopdf file (%file) to make it executable.
fi: Sinun on määriteltävä oikeudet wkhtmltopdf tiedostoon (%file) tehdäksesi siitä suorituskelpoisen.

en: Class registry
fi: Luokkarekisteri

en: Secondary navigation
fi: Toissijainen navigaatio

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fi: Siirtää sivuston ulosantia noin 20 pikseliä sivun yläreunasta alaspäin. Mikäli poissa käytöstä, absoluuttisella tai kiinteällä sijoittelulla varustetut elementit saattavat jäädä ylläpitovalikon alle.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
fi: Näyttää ylläpitovalikon aina sivun yläreunassa (myöskin sivua selatessa).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
fi: Tämä voi joissakin selaimissa johtaa epämuodostuneisiin sivuihin, näkymättömään hiiren kohdistimeen, valintakelvottomiin kaavakekohtiin tai muihin ongelmiin.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
fi: Pienennä moduuliryhmät <a href="!modules-url">%modules</a> sivulla

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
fi: Pienennä moduuliryhmät <a href="!modules-url">@permissions-url</a> sivulla

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
fi: Siirtää kaikkien sivujen välilehdet ylläpitovalikkoon. Mahdollista ainoastaan teemoissa jotka käyttävät CSS luokkia <code>tabs primary</code> ja <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
fi: Valittuja moduuleita ei poisteta käytöstä kun linkki %disable-developer-modules kuvakkeen alapuolella valikossa on käytössä.

en: Access administration menu
fi: Käytä ylläpitovalikkoa

en: Display the administration menu at the top of each page.
fi: Näytä ylläpitovalikko jokaisen sivun yläreunassa.

en: Flush caches
fi: Tyhjennä välimuistit

en: Access links to flush caches in the administration menu.
fi: Käytä välimuistin tyhjennyslinkkejä ylläpitovalikon kautta.

en: Display Drupal links
fi: Näytä Drupal linkit

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
fi: Tarjoa Drupal.org linkit ylläpitovalikossa.

en: Administration tools.
fi: Ylläpitotyökalut.

en: Rebuild system links
fi: Uudelleenrakenna järjestelmälinkit

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
fi: Valikon reitityspoluista haetut järjestelmäpolut on uudelleenrakennettu.

en: Administration Development tools
fi: Ylläpitäjän kehitystyökalut

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
fi: Ylläpito- ja debuggaustoiminnot kehittäjille ja sivuston rakentajille.

en: jQuery compression level
fi: jQueryn pakkaustaso

en: Production (minified)
fi: Tuotanto (minimoitu)

en: Development (uncompressed)
fi: Kehitys (pakkaamaton)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
fi: jQuery %jquery ja jQuery UI %ui

en: jQuery and jQuery UI CDN
fi: jQuery ja jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
fi: Käytä jQueryä ja jQuery UI:tä CDN:stä. Jos CDN ei ole tarjolla, järjestelmä käyttää jQueryn ja jQuery UI:n paikallisia versioita.

en: jQuery Version
fi: jQueryn versio

en: Perform maintenance tasks for the print module.
fi: Suorita ylläpitotehtäviä tulostusmoduulille.

en: Node-specific configuration
fi: Ei-spesifinen konfiguraatio

en: Enable access to the per-node settings.
fi: Ota käyttöön pääsy solmukohtaisiin asetuksiin.

en: View the printer-friendly pages and the links to them in the original pages.
fi: Näytä tulostinystävälliset sivut ja linkit niihin alkuperäisillä sivuilla.

en: Enable font subsetting
fi: Ota käyttöön kirjasinten aliluokitus

en: View the PDF versions and the links to them in the original pages.
fi: Näytä PDF-versiot ja linkit niihin alkuperäisillä sivuilla.

en: Printer-friendly URLs list in system pages
fi: Tulostinystävälliset sivuosoitteet järjestelmäsivuilla

en: Enabling this option will display a list of printer-friendly destination URLs at the bottom of the page.
fi: Tämän vaihtoehdon käyttöönotto näyttää listan tulostinystävällisistä verkko-osoitteista sivun alareunassa.

en: Access images via local file access
fi: Lue tiedostoja paikallisesta järjestelmästä

en: Enabling this option will make the tool use local file access for image files. This option is not recommended to use in conjunction with modules like imagecache which generate the image after it's first accessed. However, it may be necessary in low-end hosting services where the web server is not allowed to open URLs and the user can't modify that configuration setting.
fi: Ota käyttöön tämä vaihtoehto käyttääksesi paikallisia kuvatiedostoja. Tämä vaihtoehto ei ole suositeltava jos käytössäsi on moduuleita kuten imagecache joka luo kuvan kun sitä ensimmäisen kerran tarkastellaan. Kuitenkin tämä voi olla tarpeen joissakin hostauspalveluissa joissa verkkopalvelimen ei ole sallittua avata verkko-osoitteita ja käyttäjä ei voi muokata kyseistä konfigurointiasetusta.

en: Third party settings
fi: Kolmannen osapuolen asetukset

en: Printer, email and PDF versions
fi: Tulostin, sähköposti ja PDF versiot

en: Send by email
fi: Lähetä sähköpostilla

en: Provides the capability to send the web page by email
fi: Mahdollistaa www-sivun lähettämisen sähköpostilla.

en: Provides the ability to send pages by email and the links to them in the original pages.
fi: Tarjoaa mahdollisuuden lähettää sivuja sähköpostilla ja linkittää niitä alkuperäisiin sivuihin.

en: Overrides the built-in hourly threshold limits when sending emails. This permission should only be granted to trusted users, due to it's potential in enabling the use of your site as a source of email spam.
fi: Ohittaa sisäänrakennetun tuntipohjaisen rajoituksen sähköposteja lähetettäessä. Tämä oikeus tulee antaa vain luotettaville käyttäjille, koska toimintoa on mahdollisuus käyttää roskapostin lähettämiseen.

en: Select which jQuery version branch to use.
fi: Valitse, mitä jQueryn versiopuuta käytetään.

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
fi: Päivitä jQuery ja jQuery UI uudempaa versioon.

en: Cache menu in client-side browser
fi: Välimuistita valikko selaimen välimuistiin

en: !title cache cleared.
fi: !title välimuisti tyhjennetty.

en: CSS and JavaScript
fi: CSS ja JavaScript

en: Page and else
fi: Sivu ja tai

en: Update data
fi: Päivitä tiedot

en: Also allow !name role to !permission?
fi: Salli nimelle !name rooli !permission?

en: Configure the settings of the send by email functionality.
fi: Muokkaa sähköpostinlähetys asetuksia.

en: Please configure it in the !url.
fi: Ole hyvä ja konfiguroi se osoitteessa !url

en: Configure the settings of the PDF generation functionality.
fi: Muokkaa PDF-tiedoston muodostamisasetuksia.

en: Enabled components
fi: Käytössäolevat komponentit

en: Web: Show link
fi: Web: Näytä linkki

en: Whether to show the printer-friendly version link.
fi: Näytetäänkö tulostinystävällisen version linkki.

en: Whether to show the printer-friendly version link in individual comments.
fi: Näytetäänkö tulostinystävällisen version linkki yksittäisessä kommentissa.

en: Whether to show the URL list.
fi: Näytetäänkö sivulista tulostinystävällisistä sivuista.

en: Counter of accesses to the printer-friendly version for this node.
fi: Tämän sisällön tulostinystävällisten versioiden käyttömäärä.

en: The date of the last access to the node's printer-friendly version.
fi: Viimeisin tulostusystävällisen version käyttöpäivämäärä.

en: Email: Show link
fi: Sähköposti: Näytä linkki

en: Whether to show the send by email link.
fi: Näytetäänkö lähetä sähköpostilla linkki.

en: Email: Show link in individual comments
fi: Sähköposti: Näytä linkki yksittäisissä kommenteissa

en: Whether to show the send by email link in individual comments.
fi: Näytetäänkö lähetä sähköpostilla linkki yksittäisessä kommentissa.

en: Counter of accesses to the send by email form for this node.
fi: Tämän sisällön lähetä sähköpostilla käyttömäärä.

en: The date of the last access to the node's send by email form.
fi: Viimeisin lähetä sähköpostilla päivämäärä.

en: Email: Number of sent emails
fi: Sähköposti: Lähetettyjen sähköpostien määrä

en: Email: Last email sent
fi: Sähköposti: Viimeisin lähetetty sähköposti

en: The date when the node was last sent by email.
fi: Päivämäärä, jolloin sivu on viimeksi lähetetty sähköpostilla.

en: PDF: Show link
fi: PDF: Näytä linkki

en: Whether to show the PDF version link.
fi: Näytetäänkö PDF-versio linkki.

en: PDF: Show link in individual comments
fi: PDF: Näytä linkki yksittäisissä kommenteissa

en: Whether to show the PDF version link in individual comments.
fi: Näytetäänkö PDF-versio yksittäisissä kommenteissa.

en: Counter of accesses to the PDF version for this node.
fi: Tämän sisällön PDF-versioiden käyttömäärä.

en: The date of the last access to the node's PDF version.
fi: Viimeisin PDF-version käyttöpäivämäärä.

en: Configure how <a href="@jquery">jQuery</a> behaves on the site. Select which jQuery version, the compression level and whether or not to use a CDN.
fi: Säädä, kuinka <a href="@jquery">jQuery</a> käyttäytyy sivustollasi. Valitse jQueryn versio sekä pakkaustaso ja käytetäänkö vaiko ei CDN:ää.

en: jQuery update
fi: jQueryn päivitys

en: Configure settings related to the jQuery upgrade, the library path and compression.
fi: Säädä jQueryn päivityksen asetuksia kuten kirjaston polkua ja pakkausta.

en: Help area
fi: Apualue

en: Unable to generate PDF file.
fi: PDF-tiedoston luominen epäonnistui.

en: Icon menu
fi: Kuvakevalikko

en: Search bar
fi: Hakupalkki

en: User counts
fi: Käyttäjämäärät

en: Account links
fi: Käyttäjätili-linkit

en: System tweaks
fi: Järjestelmämuokkaukset
