eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (7.x-1.0-rc2) - en to ro translation catalogue (299 entries)

en: list
ro: listă

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Previous
ro: Anterior

en: Image !current of !total
ro: Imaginea !current din !total

en: Next
ro: Următorul

en: Login successful
ro: Autentificare reușită

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: weight
ro: greutate

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: size
ro: mărime

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Item
ro: Produs

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: yes
ro: da

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: not verified
ro: neverificat

en: On
ro: Pornit

en: unknown
ro: necunoscut

en: error
ro: eroare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: all
ro: toate

en: Login
ro: Autentificare

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Hourly
ro: Orar

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parola

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Single
ro: Singură

en: Multiple
ro: Multiplă

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: General settings
ro: Setări generale

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Display a PDF version of this page.
ro: Afișează o versiune PDF a paginii.

en: Small
ro: Mic

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Modules
ro: Module

en: Region
ro: Regiune

en: Display
ro: Afişare

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: never
ro: niciodată

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: add
ro: adaugă

en: path
ro: cale

en: theme
ro: temă

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: type
ro: tip

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: Continue
ro: Continuă

en: Email
ro: E-mail

en: status
ro: stare

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: no
ro: nu

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Expanded
ro: Expandat

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: All
ro: Toate

en: days
ro: zile

en: Active
ro: Activ

en: Block
ro: Bloc

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Recipients
ro: Destinatari

en: Selected
ro: Selectat

en: Hourly threshold
ro: Prag orar

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Source URL
ro: URL sursă

en: Published
ro: Publicat

en: Location
ro: Locaţia

en: URL alias
ro: Alias URL

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Warning
ro: Avertisment

en: active
ro: activ

en: configure
ro: configurează

en: Nodes
ro: Noduri

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
ro: Permite utilizatorului să configureze setările lightbox2

en: Lightbox filter
ro: Filtru Lightbox

en: Performance
ro: Performanţă

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: Details
ro: Detalii

en: Amount
ro: Suma

en: Current
ro: Actual

en: State
ro: Status

en: Send
ro: Trimitere

en: node
ro: nod

en: Method
ro: Metodă

en: here
ro: aici

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Other
ro: Altele

en: Basic
ro: Simplu

en: Logo URL
ro: URL logo

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: W
ro: V

en: Online
ro: Activ

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Untitled
ro: Nedenumit

en: Position
ro: Poziţie

en: Send to
ro: Trimite la

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Do not display
ro: Nu se afişează

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Profile
ro: Profil

en: Close
ro: Închidere

en: fields
ro: câmpuri

en: Street
ro: Strada

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Common settings
ro: Setări comune

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Full name
ro: Numele complet

en: create
ro: creare

en: Pending
ro: În aşteptare

en: Delete location
ro: Şterge locaţia

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Printer-friendly
ro: Pentru tipar

en: Display a printer-friendly version of this page.
ro: Afişează o versiune a paginii gata de tipărire.

en: Printer-friendly page link
ro: Legătură către varianta de tipar

en: Default height
ro: Înălțimea implicită

en: Default width
ro: Lăţimea implicită

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: View user profile.
ro: Afişează profilul utilizatorului.

en: Display all menu items
ro: Afişează toate elementele de meniu

en: Please enter some keywords.
ro: Vă rugăm să introduceţi câteva cuvinte cheie.

en: Request new password
ro: Solicitaţi o parolă nouă

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Şters

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Topic
ro: Subiect

en: Limit
ro: Limită

en: Query
ro: Interogare

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Text field
ro: Câmp text

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Caption
ro: Legendă

en: Log out
ro: Ieşire

en: Instructions
ro: Instructiuni

en: Create new account
ro: Crează un cont nou

en: warning
ro: atenţie

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Results
ro: Rezultate

en: Style
ro: Stil

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Font color
ro: Culoare font

en: Date created
ro: Data creării

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Documents
ro: Documente

en: Formats
ro: Formate

en: details
ro: detalii

en: disable
ro: dezactivare

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Information
ro: Informații

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: Every
ro: Fiecare

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Hide
ro: Ascundere

en: Services
ro: Servicii

en: Sort
ro: Sortare

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Print
ro: Printare

en: Your message
ro: Mesajul dumneavoastră

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: About
ro: Despre

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveţi acces fişier direct la server, folosiţi acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
ro: Activarea acestei opţiuni va adăuga un link către versiunea gata de tipărire pe paginile create de Drupal sau modulele active.

en: field
ro: câmp

en: Save order
ro: Salvare ordine

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Run updates
ro: Rulează actualizările

en: Enable developer modules
ro: Activează modulele de dezvoltare

en: Disable developer modules
ro: Dezactivează modulele de dezvoltare

en: No link
ro: Niciun link

en: Properties
ro: Proprietăți

en: host
ro: gazdă

en: Expression
ro: Expresie

en: !user has sent you a message from !site
ro: !user v-a trimis un mesaj de pe !site

en: Thank you for spreading the word about !site.
ro: Mulțumim pentru mediatizarea sitului !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
ro: Dacă introduceți mai multe adrese, despărțiți cu virgulă sau scrieți în linie nouă.

en: Clear form
ro: Resetează form

en: Someone
ro: Cineva

en: an interesting site
ro: un site interesant

en: %name [%from] sent %page to [%to]
ro: %name [%from] a trimis %page la [%to]

en: us
ro: noi

en: PDF options
ro: Opțiuni PDF

en: Open PDF in
ro: Vizualizează PDF cu

en: Paper size
ro: Dimensiunea paginii

en: Choose the paper size of the generated PDF.
ro: Alege dimensiunile paginii pentru PDF generat.

en: Page orientation
ro: Orientarea paginii

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
ro: Alege orientarea paginii pentru PDF generat.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
ro: (În cazul TCPDF) Setează familia fontului folosit. Exemple: %examples.

en: Font size must be at least 1.
ro: Mărimea fontului trebuie să fie cel puțin 1.

en: PDF version
ro: Versiune PDF

en: Page !n of !total
ro: Pagina !n din !total

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Adjust top margin
ro: Ajusteză marginea superioară

en: Keep menu at top of page
ro: Păstrează meniu în partea superioară a paginii

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Hello <strong>@username</strong>
ro: Salut <strong>@username</strong>

en: Select mode
ro: Mod selecție

en: Account links
ro: Legăturile contului
