The eXtensible Catalog (XC) Theme (7.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Home page
pt: A página inicial

en: Login
pt: Entrar

en: logo
pt: logótipo

en: Types
pt: Tipos

en: Help
pt: Ajuda

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Leaderboard
pt: Cabeçalho

en: Search Results
pt: Resultados de Pesquisa

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Display breadcrumb
pt: Mostrar navegação estrutural

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Languages
pt: Idiomas

en: Content Bottom
pt: Conteúdo Inferior

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Display text snippet
pt: Exibir trecho de texto

en: Display content type
pt: Exibir tipo de conteúdo

en: Display author name
pt: Exibir nome do autor

en: Display posted date
pt: Exibir data de colocação

en: Display comment count
pt: Exibir contagem de comentários

en: Display attachment count
pt: Mostrar contagem anexa

en: Secondary
pt: Secundário

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: My Account
pt: A minha conta

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Primary navigation
pt: Navegação principal

en: Secondary navigation
pt: Navegação secundaria
