The eXtensible Catalog (XC) Theme (7.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Development
id: Pengembangan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Home page
id: Beranda

en: Types
id: Jenis

en: Help
id: Bantuan

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: User login
id: Login pengguna

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Content Bottom
id: Konten bawah

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Permalink
id: Link permanen

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Display content type
id: Tampilan jenis konten

en: Secondary
id: Sekunder

en: Text only. Dont forget to include spaces.
id: Teks saja. Jangan lupa untuk memasukkan spasi.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: My Account
id: Profil

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Show the homepage link in breadcrumbs
id: Tampilkan link breadcrumbs di halaman utama

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier
