XML Form (7.x-1.0-unstable1) - en to hi translation catalogue (23 entries)

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: The title of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक ( खंड ) का शीर्षक जो प्रयोक्त्ता को दिखता है।

en: Roles
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Visibility settings
hi: दृश्यता सेटिंग

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hi: क्या आप ब्लॉक के %name को मिटाने के लिये निश्चित हैं?

en: The block %name has been removed.
hi: ब्लॉक का %name हटा दिया गया है।

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Delete block
hi: ब्लॉक को मिटाये

en: '%name' block
hi: '%name' ब्लॉक

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
hi: व्यक्तिगत प्रयोक्ताओं को अपने खाते की स्थापनाओं में इस ब्लॉक के दृश्यता को अनुकूलित करने की अनुमति दें।

en: Show block for specific roles
hi: निर्दिष्ट भूमिकाओं के लिये ब्लॉक दिखायें।

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
hi: इस ब्लॉक को सिर्फ़ चुनिन्दा  भूमिका(ओं) के लिये चुनें। अगर आप कोई भूमिका नहीं चुनते हैं तो ब्लॉक सभी प्रयोक्त्ताओं को दिखेगा।

en: Show block on specific pages
hi: ब्लॉकों को विशिष्ट पृष्ठों पर दिखायें।

en: Save block
hi: ब्लॉक को सुरक्षित कर लें।

en: The block configuration has been saved.
hi: ब्लॉक के विन्यास को सुरक्षित कर लिया गया है।

en: The block has been created.
hi: ब्लॉक का सृजन हो चुका है।

en: !theme (default theme)
hi: !theme (डिफ़ॉल्ट थीम)

en: !theme (administration theme)
hi: !theme (प्रशासनिक थीम)
