XML Form (7.x-1.0-unstable1) - en to ar translation catalogue (38 entries)

en: Pages
ar: الصفحات

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Roles
ar: الأدوار

en: Users
ar: المستخدمين

en: Visibility settings
ar: إعدادات العرض

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: The block %name has been removed.
ar: تم حذف الصندوق %name.

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Delete block
ar: احذف الصندوق

en: '%name' block
ar: صندوق '%name'

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ar: اسمح للمستخدمين الأفراد بتفصيل عرض هذا الصندوق أثناء ضبطهم حساباتهم.

en: Show block for specific roles
ar: أظهر الصندوق لأدوار محددة

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ar: لا تعرض هذا الصندوق إلا للأدوار المختارة. إذا لم تختر أية أدوار، سيظهر الصندوق لكل المستخدمين.

en: Show block on specific pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات محددة

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ar: تجاوز العنوان المبدئي للصندوق. استخدم <em>!placeholder</em> كي لا تعرض أي عنوان، أو اتركه فارغاً لاستخدام العنوان المبدئي للصندوق.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
ar: حدد أية حلل وأية مناطق سيتم عرض هذا الصندوق فيها.

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Customizable per user
ar: يمكن تخصيصه من قبل المستخدم

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Customizable, visible by default
ar: يمكن تخصيصه، مبدئياً ظاهر

en: Customizable, hidden by default
ar: يمكن تخصيصه، مبدئياً مخفي

en: Ensure that each block description is unique.
ar: تأكد أن كل صندوق له وصف فريد.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ar: وصف موجز لصندوقك. يستخدم في <a href="@overview">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: !theme (default theme)
ar: !theme (الحلة الإفتراضية)

en: !theme (administration theme)
ar: !theme (ثيمة الإدارة)
