XML Form (7.x-1.0-unstable1) - en to da translation catalogue (38 entries)

en: Pages
da: Sider

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Roles
da: Roller

en: Users
da: Brugere

en: Visibility settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Delete block
da: Slet blok

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
da: Vælg en anden titel til blokken. Brug <em>!placeholder</em> hvis du ikke ønsker en titel, eller lad feltet stå tomt for at bruge standardtitlen.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
da: Vælg hvilke temaer og hvilke regioner denne blok skal vises i.

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Customizable per user
da: Tilpasset pr. bruger

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Customizable, visible by default
da: Brugerdefinered, synlig som standard

en: Customizable, hidden by default
da: Brugerdefineret, skjult som standard

en: Ensure that each block description is unique.
da: Garantér at hver blokbeskrivelse er unik.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
da: En kort beskrivelse af din blok. Beskrivelsen bruges på <a href="@overview">siden med blokindstillingerne</a>.

en: !theme (default theme)
da: !theme (standardtema)

en: !theme (administration theme)
da: !theme (administrationstema)
