XML Form (7.x-1.0-unstable1) - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Pages
ja: ページ

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: The title of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックのタイトルを入力してください。

en: Roles
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Visibility settings
ja: 表示の設定

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ja: 本当に、%name ブロックを削除してもよろしいですか？

en: The block %name has been removed.
ja: %name ブロックが削除されました。

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Delete block
ja: ブロックの削除

en: '%name' block
ja: '%name'ブロック

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ja: 各ユーザーごとのアカウント設定で、このブロックの表示をカスタマイズできるかどうかの指定をしてください。

en: Show block for specific roles
ja: 特定の役割へのブロック表示

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ja: ブロックの表示を特定の役割に制限したい場合、それらの役割名にチェックを入れてください。 どの役割も選択しない場合は、すべてのユーザーに表示されます。

en: Show block on specific pages
ja: 特定ページでのブロック表示

en: Save block
ja: ブロックの保存

en: The block configuration has been saved.
ja: ブロックの設定が保存されました。

en: The block has been created.
ja: ブロックが作成されました。

en: Region settings
ja: リージョンの設定

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ja: ブロックのデフォルトタイトルをオーバーライドします。タイトルを表示しない場合は<em>!placeholder</em>を使ってください。デフォルトのタイトルを使う場合は空白のままにしてください。

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
ja: このブロックがどのテーマおよびリージョンに表示されるかを指定

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Customizable per user
ja: ユーザーごとにカスタマイズ可能

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Customizable, visible by default
ja: カスタマイズ可能。デフォルトで表示

en: Customizable, hidden by default
ja: カスタマイズ可能。デフォルトでは隠す

en: Ensure that each block description is unique.
ja: ブロックに関する説明が他と重複していないことを確認してください。

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ja: このブロックに関する簡単な説明です。<a href="@overview">ブロック管理ページ</a>で使われます。

en: !theme (default theme)
ja: !theme （デフォルトテーマ）

en: !theme (administration theme)
ja: !theme （管理者用テーマ）
