XML Form (7.x-1.0-unstable1) - en to sv translation catalogue (38 entries)

en: Pages
sv: Sidor

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Block title
sv: Blocktitel

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: Roles
sv: Roller

en: Users
sv: Användare

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: The block %name has been removed.
sv: Blocket %name har tagits bort.

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Delete block
sv: Radera block

en: '%name' block
sv: Blocket "%name"

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
sv: Låter användarna anpassa blockets synlighet i sina kontoinställningar.

en: Show block for specific roles
sv: Visa block för specifika användarroller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
sv: Visa detta block endast för valda roller. Om du inte väljer någon roll visas blocket för alla roller.

en: Show block on specific pages
sv: Visa block på specifika sidor

en: Save block
sv: Spara block

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
sv: Åsidosätt den förvalda titeln för blocket. Använd <em>!placeholder</em> för att dölja titeln, eller lämna fältet tomt om standardtiteln för blocket skall användas.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
sv: Ange i vilka teman och regioner som detta block skall visas.

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Customizable per user
sv: Anpassningsbart per användare

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Customizable, visible by default
sv: Anpassningsbart, synligt som standard

en: Customizable, hidden by default
sv: Anpassningsbart, dolt som standard

en: Ensure that each block description is unique.
sv: Säkerställ att varje beskrivning av block är unikt.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
sv: En kort beskrivning av ditt block. Används på sidan <a href="@overview">Administration av block</a>.

en: !theme (default theme)
sv: !theme (standardtema)

en: !theme (administration theme)
sv: !theme (administrationstema)
