XML Form (7.x-1.0-unstable1) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Cancel
tr: İptal

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: The title of the block as shown to the user.
tr: Bloğun kullanıcıya gösterilecek başlığı.

en: Roles
tr: Roller

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Visibility settings
tr: Görünürlük ayarları

en: Are you sure you want to delete the block %name?
tr: %name bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The block %name has been removed.
tr: %name bloğu kaldırıldı.

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Delete block
tr: Blok sil

en: '%name' block
tr: '%name' bloğu

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
tr: Kullanıcıların bu bloğun görünürlüğünü kendi hesap ayarlarından değiştirmelerine izin ver.

en: Show block for specific roles
tr: Bloğu belli roller için göster

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
tr: Bu bloğu sadece seçili rollere göster. Eğer rol seçmezseniz, blok tüm kullanıcılar tarafından görülebilir.

en: Show block on specific pages
tr: Bloğu belirli sayfalarda göster

en: Save block
tr: Bloğu kaydet

en: The block configuration has been saved.
tr: Blok yapılandırması kaydedildi.

en: The block has been created.
tr: Blok oluşturuldu.

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
tr: Bloğun öntanımlı başlığını değiştirin. Hiç başlık görüntülememek için <em>!placeholder</em> kullanın veya öntanımlı blok başlığını kullanmak için boş bırakın.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
tr: Hangi tema ve bölgelerde blok'un görüntüleneceğini belirtiniz.

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Customizable per user
tr: Kullanıcı başına özelleştirilebilir

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Customizable, visible by default
tr: Özelleştirilebilir, varsayılan olarak görünür

en: Customizable, hidden by default
tr: Özelleştirilebilir, varsayılan olarak gizli

en: Ensure that each block description is unique.
tr: Her blok açıklamasının özgün olduğunu sağlayın.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
tr: Blok için kısa bir açıklama. <a href="@overview">Blok yönetim sayfasında</a> kullanılır.

en: !theme (default theme)
tr: !theme (ön tanımlı tema)

en: !theme (administration theme)
tr: !theme (yönetim teması)
