XML sitemap (7.x-2.7-rc1) - en to da translation catalogue (132 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Pages
da: Sider

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Totals
da: Total

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Priority
da: Prioritet

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: Custom links
da: Brugerdefinerede links

en: Add custom link
da: Tilføj brugerdefineret link

en: Edit custom link
da: Redigér brugerdefineret link

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Updated
da: Opdateret

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Update options
da: Opdatering

en: Submitted
da: Indsendt

en: Never
da: Aldrig

en: Menu link
da: Menu-link

en: Location
da: Lokation

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: 1 day
da: 1 dag

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: Included
da: Inkluderet

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: file system
da: filsystem

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Available
da: Tilgængelig

en: Frontpage
da: Forside

en: Writable
da: Skrivbar

en: Submit the sitemap to search engines.
da: Indsend sitemappet til søgemaskiner.

en: XML sitemap node
da: XML sitemap indholdselement

en: XML sitemap taxonomy
da: XML sitemap taksonomi

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
da: Tilføj taksonomiterm-links til sitemappet.

en: Default priority
da: Standard prioritet

en: XML sitemap user
da: XML sitemap bruger

en: Indexed
da: Indekserede

en: Minimum sitemap lifetime
da: Minimum sitemap levetid

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Number of links in each sitemap page
da: Antal links på hver sitemap side

en: Sitemap cache directory
da: Sitemap cache-mappe

en: Change frequency
da: Opdateringsfrekvens

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
da: Dit sitemap er opdateret og det er derfor ikke nødvendigt at genbygge det.

en: Rebuild sitemap
da: Genbyg sitemap

en: Default (@value)
da: Standard (@value)

en: Rebuilding Sitemap
da: Gendanner %sitemap-url

en: Could not open file @file for writing.
da: Kunne ikke skrive til filen @file.

en: Unknown error occurred while writing to file @file.
da: Der skete en ukendt fejl under skrivningen til filen @file.

en: Sitemap file
da: Sitemap-fil

en: Number of sitemaps in this index
da: Antallet af sitemaps der er indekseret

en: Click on the table headers to change sorting.
da: Klik på tabeloverskrifterne for at ændre sorteringen.

en: Number of URLs in this sitemap
da: Antallet af URLer i dette sitemap

en: URL location
da: URL lokation

en: Rebuild the site map.
da: Gendan sitemap.

en: XML sitemap cache directory
da: XML sitemap cache-mappe

en: Cached files have not been generated yet.
da: Der eksisterer endnu ingen cachede filer

en: Path to link
da: Sti til link

en: The custom link for %loc was saved.
da: Det brugerdefinerede link %loc er gemt.

en: Are you sure you want to delete the custom link for %loc?
da: Er du sikker på du vil slette dette brugerdefinerede link %loc?

en: The custom link for %loc has been deleted.
da: Det brugerdefineret link %loc er slettet.

en: XML sitemap custom
da: Brugerdefineret XML sitemap

en: Submit the sitemap to the following engines
da: Send sitemap til følgende søgemaskiner

en: Do not submit more often than every
da: Indsend ikke oftere end hver

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
da: Send kun hvis sitemap er blevet opdateret siden sidste indsendelse.

en: Search Engines
da: Søgemaskiner

en: Adds menu item links to the sitemap.
da: Tilføjer menu links til sitemappet.

en: Adds content links to the sitemap.
da: Tilføj indholds-links til sitemappet.

en: Automatic (recommended)
da: Automatisk (anbefalet)

en: (highest)
da: (højeste)

en: (lowest)
da: (laveste)

en: Please increase the number of links per page.
da: Forøg venligst antallet af links pr. side.

en: XML sitemap link count
da: Antal links i XML sitemap

en: You have exceeded the number of links that your sitemap can contain (@num).
da: Du har overskredet antallet af links dit sitemap kan indeholde (@num).

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
da: Opretter et XML sitemap i overensstemmelse med <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.

en: XML sitemap internationalization
da: XML sitemap internationalisering

en: Include a stylesheet in the sitemaps for humans.
da: Inkludér et stylesheet i sitemapsene.

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
da: Genbygning er ikke nødvendigt. Hvis du blot ønsker at regenerere XML sitemap-filerne, kan du <a href="@link-cron">køre cron manuelt</a>.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
da: Muliggør flersproget XML sitemaps.

en: Inclusion: @value
da: Inklusion: @value

en: Priority: @value
da: Prioritet: @value

en: Existing sitemap.xml file found.
da: Der eksisterer allerede en sitemap.xml fil.

en: Not found or not writable
da: Ikke fundet eller ikke skrivbar.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
da: Der er et eller flere problemer med dit XML sitemaps konfiguration: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
da: Tjek <a href="@status-report">status rapporten</a> for mere information.

en: @bundle XML sitemap settings
da: @bundle XML Sitemap indstillinger

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
da: Standard XML sitemap Indstillinger for denne @bundle kan redigeres <a href="@link-type">her</a>.

en: You have exceeded the number of sitemap pages (@number).
da: Du har overskredet det tilladte antal af sitemaps sider (@number)

en: XML sitemap maximum file size
da: XML sitemap maksimal filstørrelse

en: You have exceeded the maximum sitemap file size of @size. If possible, decrease the number of links per sitemap page.
da: Du har overskredet den maksimale filstørrelse på @size for sitemaps. Hvis muligt reducer antallet af links pr. sitemap side.

en: Invalid URL %url.
da: Ugyldig URL %url.

en: Adds user profile links to the sitemap.
da: Tilføjer brugerprofil-links til sitemappet.

en: Add new XML sitemap
da: Tilføj nyt XML sitemap

en: None (sitemap locked)
da: Ingen (sitemap låst)

en: No XML sitemaps available.
da: Ingen XML sitemaps er tilgængelige.

en: No sitemaps selected.
da: Ingen sitemaps er valgt.

en: The sitemap has been saved.
da: Sitemappet er gemt.

en: The sitemap has been deleted.
da: Sitemappet er slettet.

en: Recommended value: %value.
da: Anbefalede værdi: %value.

en: Regenerating Sitemap
da: Genopret sitemap

en: Now generating %sitemap-url.
da: Opretter nu %sitemap-url

en: Now generating sitemap index %sitemap-url.
da: Opretter nu sitemap index %sitemap-url

en: Starting XML sitemap generation. Memory usage: @memory-peak.
da: Start XML sitemap generering. Hukommelses forbrug: @memory-peak.

en: Update cached files
da: Opdatér chachede filer

en: Rebuild links
da: Genopbyg links

en: Submit to search engines
da: Send til søgemaskiner

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
da: Er du sikker på du vil slette dette XML-sitemap?

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
da: Er du sikker på du vil genoprette XML sitemappet?

en: The sitemap links were rebuilt.
da: Sitemap links er genbygget.

en: The sitemap links were not successfully rebuilt.
da: gendannelse af sitemap links mislykkede.

en: Finished XML sitemap generation in @elapsed. Memory usage: @memory-peak.
da: Færdiggjorde XML sitemap genereringen på @elapsed. Hukommelses forbrug: @memory-peak.

en: XML sitemap settings for the @bundle-label %bundle have been saved.
da: XML sitemap indstillinger for @bundle-label %bundle er gemt.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
da: Konfigurér sitets XLM sitemaps for at hjælpe søgemaskiner med at finde og indeksere sider på dit site.

en: Edit XML sitemap
da: Redigér XML sitemap

en: Delete XML sitemap
da: Slet XML sitemap

en: The directory %directory was not found or is not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information.
da: Mappen %directory kunne ikke findes eller er ikke skrivbar. Se <a href="@docpage">@docpage</a> for mere information.

en: Delete custom link
da: Slet brugerdefineret link

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
da: Sidst forsøgt genereret !date (!interval siden).

en: It is not recommended to delete the only XML sitemap.
da: Det kan ikke anbefales at slette det eneste XML sitemap.
