XML sitemap (7.x-2.7-rc1) - en to ja translation catalogue (58 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Pages
ja: ページ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Totals
ja: 合計

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Priority
ja: 優先度

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Settings
ja: 設定

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Visible
ja: 表示

en: Custom links
ja: カスタム・リンク

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Updated
ja: 更新

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Never
ja: なし

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Location
ja: 場所

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: 1 day
ja: 1日

en: Medium
ja: 中程度

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Available
ja: 利用可能

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Writable
ja: 書き込み可能

en: XML sitemap
ja: XML サイトマップ

en: Default priority
ja: デフォルトの優先度

en: Indexed
ja: インデックス済

en: Rebuild sitemap
ja: サイトマップを再構築

en: (highest)
ja: （最高）

en: (normal)
ja: （ノーマル）

en: (lowest)
ja: （最低）

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: Add new XML sitemap
ja: 新しく XML サイトマップを追加

en: Default base URL
ja: デフォルトのベースURL

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
ja: 本当にXMLサイトマップを再構築しますか?

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
ja: フロントページパスは<a href="@url-frontpage">サイト情報 設定ページ</a>で変更できます。

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
ja: 検索エンジンがインデックスページを見つけやすくなるようにあなたのサイトの XML サイトマップを設定します。

en: Edit XML sitemap
ja: XMLサイトマップを編集

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
ja: 有効にすれば、サイトマップ生成時に一つずつではなく、一度に全部のURLエイリアスを取ってきます。中規模〜大規模サイトでは、大量のメモリを消費するため、この機能を無効にするのを勧めます。

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
ja: !date (!interval)日前に生成された最終試みです。
