XML sitemap (7.x-2.0-rc2) - en to id translation catalogue (93 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Totals
id: Jumlah

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Visible
id: Terlihat

en: Custom links
id: Tautan khusus

en: Add custom link
id: Tambah tautan khusus

en: Edit custom link
id: Sunting tautan khusus

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Submitted
id: Dikirim

en: Never
id: Tidak pernah

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Location
id: Lokasi

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: 1 day
id: 1 hari

en: Medium
id: Sedang

en: Users
id: Pengguna

en: Long
id: Panjang

en: Short
id: Singkat

en: Included
id: Termasuk

en: Inclusion
id: Pencantuman

en: Excluded
id: Pengecualian

en: file system
id: sistem file

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Available
id: Ketersediaan

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Writable
id: Dapat ditulis

en: Last modification date
id: Tanggal modifikasi terakhir

en: XML sitemap
id: Sitemap XML

en: Submit the sitemap to search engines.
id: Kirim peta situs ke mesin pencari.

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
id: tambah tautan syarat taxonomy ke peta situs

en: Default priority
id: Prioritas bawaan

en: Indexed
id: Terindeks

en: Change frequency
id: Ubah frekuensi

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
id: Prioritas URL ini relatif terhadap URL lain di situs Anda.

en: Default (@value)
id: Standar (@value)

en: Rebuilding Sitemap
id: Membangun Kembali Sitemap

en: Rebuild the site map.
id: Bangun ulang peta situs.

en: XML sitemap cache directory
id: direktori cache petasitus XML

en: Adds user configurable links to the sitemap.
id: Tambah tautan pengguna yang boleh dikonfigurasi ke peta situs.

en: Search Engines
id: Mesin Pencarian

en: Adds menu item links to the sitemap.
id: Tambah menu tautan ke peta situs.

en: Adds content links to the sitemap.
id: Tambah tautan konten ke peta situs.

en: (highest)
id: (tertinggi)

en: (lowest)
id: (terendah)

en: Please increase the number of links per page.
id: Harap tingkatkan jumlah tautan per halaman.

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
id: Membuat sitemap XML yang sesuai dengan <a href="http://sitemaps.org/">protokol sitemaps.org</a>.

en: This action rebuilds your site's XML sitemap and regenerates the cached files, and may be a lengthy process. If you just installed XML sitemap, this can be helpful to import all your site's content into the sitemap. Otherwise, this should only be used in emergencies.
id: Aksi ini membangun ulang sitemap XML pada situs anda dan menghasilkan ulang berkas cache, dan dapat menjadi proses yang panjang. Apabila anda baru saja memasang sitemap XML, ini dapat membantu untuk memasukkan semua konten situs anda ke sitemap. Selain itu, ini sebaiknya digunakan dalam keadaan darurat.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
id: Aktifkan peta situs XML multi bahasa.

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
id: Mengubah jenis pengaturan ini akan mempengaruhi item jenis ini, baik yang memiliki inklusi atau prioritas diatur ke bawaan.

en: XML sitemap settings have been modified and the files should be regenerated. You can <a href="@run-cron">run cron manually</a> to regenerate the cached files.
id: Pengaturan XML sitemap telah diubah dan berkas sebaiknya diregenerasikan. Anda bisa <a href=" @run-cron ">menjalankan cron secara manual</a> untuk meregenerasi berkas yang telah di-<em>cache</em>.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
id: Direktori %directory tidak ada atau tidak bisa ditulisi.

en: Administer XML sitemap settings.
id: Kelola pengaturan sitemap XML.

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
id: Cek <a href=" @status-report ">laporan status</a> untuk informasi lebih lanjut.

en: XML sitemap module element
id: modul elemen petasitus XML

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
id: Standar pengaturan <em>XML sitemap</em> untuk @bundle ini dapat dirubah <a href="@link-type">disini</a>.

en: XML sitemap maximum file size
id: ukuran berkas maksimum petasitus XML

en: Adds user profile links to the sitemap.
id: Tambah tautan pengguna ke peta situs.

en: Add new XML sitemap
id: Tambah XML sitemap baru

en: None (sitemap locked)
id: Kosong (peta situs terkunci)

en: No XML sitemaps available.
id: Peta situs XML tidak tersedia

en: No sitemaps selected.
id: Tidak ada peta situs dipilih.

en: The sitemap has been saved.
id: Peta situs telah disimpan.

en: The sitemap has been deleted.
id: Peta situs telah dihapus.

en: Regenerating Sitemap
id: Sedang Meregenerasi Sitemap

en: Update cached files
id: Perbarui berkas yang di-<em>cache<em>

en: Rebuild links
id: Bangun kembali tautan

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
id: Path untuk laman depan dapat dirubah pada <a href=" @url-frontpage ">konfigurasi informasi situs</a>

en: XML sitemap settings for the @bundle-label %bundle have been saved.
id: Pengaturan XML sitemap untuk @bundle-label %bundle telah disimpan.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
id: Mengkonfigurasi sitemap XML situs Anda untuk membantu mesin pencari menemukan dan mengindeks halaman di situs Anda.

en: Edit XML sitemap
id: Ubah sitemap XML

en: Delete XML sitemap
id: Hapus sitemap XML
