Yandex.Metrics (7.x-1.6) - en to ru translation catalogue (92 entries)

en: Pages
ru: Страницы

en: Submit
ru: Отправить

en: Save
ru: Сохранить

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Roles
ru: Роли

en: Month
ru: Месяц

en: Week
ru: Неделя

en: here
ru: здесь

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Front page
ru: Главная страница

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Usage
ru: Использование

en: Others
ru: Другие

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Reports
ru: Отчёты

en: Phrase
ru: Фраза

en: Add to every page except the listed pages.
ru: Добавлять ко всем страницам, кроме указанных.

en: Add to the listed pages only.
ru: Добавлять только на указанные страницы.

en: Role specific tracking settings
ru: Настройки слежения для ролей

en: Add tracking for specific roles
ru: Добавить отслеживание определенных ролей

en: Page specific tracking settings
ru: Настройки отслеживания определенных страниц

en: Add code to specific pages
ru: Добавить код к определенным страницам

en: Visitors
ru: Посетители

en: Popular content
ru: Популярные материалы

en: Page Views
ru: Просмотры страниц

en: Add to the selected roles only
ru: Добавить только для выбранных ролей

en: Add to every role except the selected ones
ru: Добавить для всех ролей, кроме выбранных

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
ru: Если не выбрано ни одной роли, то слежение будет проводиться за всеми пользователями. Если выбрана одна и более ролей, то эта роль будет отслеживаться (или убрана из отслеживания, в зависимости от настроек выше)

en: Quick filter
ru: Быстрый фильтр

en: Perhaps you have not yet placed Yandex.Metrics counter code on the site. You can do this !link.
ru: Возможно, вы еще не поместили код счётчика Яндекс.Метрики на сайт. Вы можете сделать это !link.

en: Please make sure that your application is authorized !link.
ru: Пожалуйста, убедитесь в том, что ваше приложение авторизовано !link.

en: There is no information about search phrases for the selected date range.
ru: За выбранный период информация о поисковых фразах отсутствует.

en: Visits (%)
ru: Посещения (%)

en: Popular Search Phrases
ru: Популярные поисковые фразы

en: There is no information about traffic sources for the selected date range.
ru: За выбранный период информация об источниках переходов отсутствует.

en: Traffic Sources
ru: Источники переходов

en: There is no information about page views and visitors for the selected date range.
ru: За выбранный период информация о просмотрах страниц и посетителях отсутствует.

en: New Visitors
ru: Новые посетители

en: There is no information about popular content for the selected date range.
ru: За выбранный период информация о популярном содержимом отсутствует.

en: Popular Content
ru: Популярное содержимое

en: Counter Code
ru: Код счётчика

en: Save & Continue
ru: Сохранить и продолжить

en: The application is already authorized.
ru: Приложение уже авторизовано.

en: The application is not authorized yet.
ru: Приложение еще не авторизовано.

en: Re-Authorize Application
ru: Повторно авторизовать приложение

en: Authorize Application
ru: Авторизовать приложение

en: An error has occurred. Please try again.
ru: Произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Congratulations! Your application has been authorized by Yandex.Metrics service.
ru: Поздравляем! Ваше приложение было авторизовано сервисом Яндекс.Метрика.

en: The "code" parameter is empty.
ru: Параметр "код" пуст.

en: Token request seems to be fail, due to "%error".
ru: Запрос токена кажется неудачным из-за "%error".

en: Token request is successful.
ru: Запрос токена успешен.

en: Counters request seems to be fail, due to "%error".
ru: Запрос счётчиков кажется неудачным из-за "%error".

en: Yandex.Metrics
ru: Яндекс.Метрика

en: Yandex.Metrics Summary Report
ru: Сводный отчёт Яндекс.Метрики

en: Yandex.Metrics Integration.
ru: Интеграция с Яндекс.Метрикой.

en: Administer Yandex.Metrics Settings
ru: Управлять настройками Яндекс.Метрики

en: Access Yandex.Metrics report
ru: Доступ к отчёту Яндекс.Метрики

en: The Counter Code settings has been saved successfully.
ru: Настройки Кода Счетчика успешно сохранены.

en: Please set Client ID first.
ru: Пожалуйста, сначала укажите ID клиента.

en: Select date period
ru: Выберите промежуток времени

en: This date period will be used to filter popular content.
ru: Этот период времени будет использован для фильтрации популярного содержимого.

en: Select count of links to show
ru: Выберите количество ссылок для показа

en: The count of links that shown in the block.
ru: Количество ссылок, которое будет показано в блоке.

en: Client Secret
ru: Пароль клиента

en: Enter your application secret in this field.
ru: В данное поле введите пароль вашего приложения.

en: Load reports via AJAX
ru: Загружать отчёты при помощи AJAX

en: Popular content for %filter has been saved.
ru: Популярный контент за %filter был сохранен.

en: Reports visibility settings
ru: Настройки видимости отчётов

en: Choose reports to display on Yandex.Metrics Summary Report page.
ru: Выберите отчёты для отображения на странице Сводного отчёта Яндекс.Метрики.

en: Geography of Visits
ru: География визитов

en: There is no information about geography of visits for the selected date range.
ru: Нет информации о географии визитов для выбранного периода.

en: Please create Yandex.Metrics counter for the site first. See more details !link.
ru: Сначала создайте счётчик Яндекс.Метрики для этого сайта Подробнее смотрите !link.

en: Page Views, Visitors, New Visitors
ru: Просмотры страниц, посетители, новые посетители

en: Paste Yandex.Metrics counter code for your site here.
ru: Сюда вставьте код счётчика Яндекс.Метрики для вашего сайта.

en: Enter your application client ID in this field.
ru: В данное поле введите ID вашего приложения.

en: About the module
ru: О модуле

en: The <a href="@yandex_metrika" target="_blank">Yandex.Metrics</a> service is European alternative of Google Analytics. This is a free tool that helps you to increase the conversion rate of your site.
ru: Сервис <a href="@yandex_metrika" target="_blank">Яндекс.Метрика</a> это Европейская альтернатива Google Analytics. Это бесплатный инструмент, который помогает увеличить коэффициент конверсии вашего сайта.

en: The Yandex.Metrics module allows to integrate your site with <a href="@yandex_metrika" target="_blank">Yandex.Metrics</a> service. You can install counter code on the site pages, authorize the site on Yandex and view basic reports by key effectiveness indicators.
ru: Модуль Yandex.Metrics позволяет интегрировать ваш сайт с сервисом <a href="@yandex_metrika" target="_blank">Яндекс.Метрика</a>. Вы можете установить код счётчика на страницы сайта, авторизовать сайт на Яндексе и просматривать основные отчёты по ключевым индикаторам эффективности.

en: Installing counter
ru: Установка счётчика

en: Yandex.Metrics counter is JavaScript code that monitors user behavior on your website. You should <a href="@create_counter" target="_blank">create</a> and <a href="@install_counter">install</a> the counter to work with Yandex.Metrics service.
ru: Счётчик Яндекс.Метрики это JavaScript код, который следит за поведением пользователя на вашем сайте. Вам следует <a href="@create_counter" target="_blank">создать</a> и <a href="@install_counter">установить</a> счётчик для того, чтобы работать с сервисом Яндекс.Метрика.

en: Authorizing site
ru: Авторизация сайта

en: To get access to the <a href="@reports-url">reports</a> register Yandex application at !app_register_link. Then enter your application Client ID and Client Secret in the appropriate fields on the <a href="@authorization-page">Authorization</a> page. The full list of your Yandex applications is located !app_list_link.
ru: Зарегистрируйте Яндекс приложение на странице !app_register_link, чтобы получить доступ к <a href="@reports-url">отчётам</a>. Затем введите ID клиента и Пароль клиента вашего приложения в соответствующие поля на странице <a href="@authorization-page">Авторизации</a>. Полный список ваших приложений находится !app_list_link.

en: Configuring reports
ru: Настройка отчётов

en: You can choose necessary reports <a href="@report-setting-page">here</a> to display on <a href="@summary-report-page">Yandex.Metrics Summary Report</a> page. Also, we recommend you to enable AJAX for reports by checking appropriate field on the <a href="@report-setting-page">report settings page</a>.
ru: Вы можете выбрать необходимые отчёты <a href="@report-setting-page">здесь</a> для отображения их на странице <a href="@summary-report-page">Сводного отчёта Яндекс.Метрики</a>. Также мы рекомендуем вам включить AJAX для отчётов, отметив соответствующее поле на <a href="@report-setting-page">странице настройки отчётов</a>.

en: Yandex.Metrics counter is JavaScript code that monitors user behavior on your website. You should <a href="@create_counter" target="_blank">create</a> and install the counter code to work with Yandex.Metrics service.
ru: Счетчик Яндекс.Метрики это JavaScript код, который следит за поведением пользователя на вашем сайте. Вам следует <a href="@create_counter" target="_blank">создать</a> и установить счётчик для того, чтобы работать с сервисом Яндекс.Метрика.

en: To get access to the <a href="@reports-url">reports</a> register Yandex application at !app_register_link. Then enter your application Client ID and Client Secret in the appropriate fields on this page. The full list of your Yandex applications is located !app_list_link.
ru: Зарегистрируйте приложение Яндекс на странице !app_register_link, чтобы получить доступ к <a href="@reports-url">отчётам</a>. Затем введите ID клиента и Пароль клиента вашего приложения в соответствующие поля на этой странице. Полный список ваших приложений находится !app_list_link.

en: Your Yandex application Callback URI: @callback-uri
ru: Callback URI вашего Яндекс приложения: @callback-uri

en: You can choose necessary reports to display on <a href="@summary-report-page">Yandex.Metrics Summary Report</a> page. Also, we recommend you to enable AJAX for reports by checking the appropriate field on this page.
ru: Вы можете выбрать необходимые отчёты для отображения их на странице <a href="@summary-report-page">Сводного отчёта Яндекс.Метрики</a>. Также мы рекомендуем вам включить AJAX для отчётов, отметив соответствующее поле на данной странице.

en: Cron: counter ID is not set.
ru: Cron: ID счётчика не установлен.

en: Cron: application is not authorised.
ru: Cron: приложение не авторизовано.

en: Integrate your site with Yandex.Metrics service.
ru: Интегрируйте сайт с сервисом Яндекс.Метрика.
