Year field (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (13 entries)

en: Default
de: Standard

en: Year
de: Jahr

en: Fields
de: Felder

en: Now
de: Jetzt

en: The Strtotime default value is invalid.
de: Der standardmäßige Wert für „Strtotime“ ist ungültig.

en: Relative
de: Relativ

en: Start year
de: Startjahr

en: End year
de: Endjahr

en: Default values
de: Standardwerte

en: Relative default value
de: Relativer Standardwert

en: Default date
de: Standardwert

en: No default value
de: Kein Standardwert

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
de: Einen Zeitpunkt mit Bezug auf den aktuellen Tag beschreiben. Beispielsweise: +90 days, für Ereignisse 90 Tage nach Erstellen des Feldes oder +1 Saturday für den Samstag nach dem Erstellen des Feldes. Weitere Informationen sind unter !strtotime verfügbar.
