Year field (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Default
it: Predefinito

en: Year
it: Anno

en: Fields
it: Campi

en: Now
it: Adesso

en: The Strtotime default value is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime non è valido.

en: Relative
it: Relativa

en: Start year
it: Anno iniziale

en: End year
it: Anno finale

en: Default values
it: Valori di default

en: Relative default value
it: Valore relativo predefinito

en: Default date
it: Data predefinita

en: No default value
it: Nessun valore predefinito

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
it: Descrivere una data con riferimento al presente, tipo '+90 days' (90 giorni dopo la data di creazione del campo) oppure '+1 Saturday' (il prossimo sabato). Vedere !strtotime per maggiori dettagli.
