Yr Weatherdata (7.x-1.3) - en to nn translation catalogue (70 entries)

en: Home
nn: Heim

en: Delete
nn: Slett

en: Remove
nn: Fjern

en: Language
nn: Språk

en: On
nn: På

en: Overview
nn: Oversikt

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: Name
nn: Namn

en: Off
nn: Av

en: Location
nn: Stad

en: Display options
nn: Visningsalternativ

en: Table
nn: Tabell

en: Knots
nn: Knop

en: City
nn: By

en: Delete location
nn: Slett stad

en: English
nn: Engelsk

en: Sorting
nn: Sortering

en: Mountain
nn: Fjell

en: Capital
nn: Hovudstad

en: 12 hours
nn: 12 timar

en: 24 hours
nn: 24 timar

en: Church
nn: Kyrkje

en: Forecast
nn: Værmelding

en: One hour
nn: Ein time

en: Grouping
nn: Gruppering

en: No locations are stored in the database.
nn: Ingan stadar er lagra i databasen.

en: Southwest-Norway
nn: Sørvest-Noreg

en: Southeast-Norway
nn: Søraust-Noreg

en: Central Norway
nn: Midt-Noreg

en: Southern Norway
nn: Sør-Noreg

en: Northern Norway
nn: Nord-Noreg

en: Northernmost Norway
nn: Nordlegaste Noreg

en: Three hours
nn: Tri timar

en: Airport
nn: Flyplass

en: Midnight sun, the sun doesn’t set.
nn: Midnattsol, sola går ikkje ned.

en: Western Norway
nn: Vest-Noreg

en: Radar
nn: Radarbilete

en: Temperature unit
nn: Eining for temperatur

en: Pressure unit
nn: Eining for trykk

en: Precipitation unit
nn: Eining for nedbør

en: Wind speed unit
nn: Eining for vind

en: Meters per second
nn: Meter pr sekund

en: Kilometers per hour
nn: Kilometer pr time

en: Miles per hour
nn: Miles pr time

en: Location, Region
nn: Stad, Område

en: Location, Country
nn: Stad, Land

en: Forecast for !location
nn: Værmelding for !location

en: Yr weather forecast for all locations
nn: Yr værmelding for alle stadane

en: Yr weather forecast for @location
nn: Yr værmelding for @location

en: Last updated @lastup
nn: Sist oppdatera @lastup

en: Polar night, the sun doesn't rise.
nn: Mørketid, sola står ikkje opp.

en: Sunrise:
nn: Soloppgang:

en: Sunset:
nn: Solnedgang:

en: @value @unit precipitation
nn: @value @unit nedbør

en: Pressure: @value @unit
nn: Trykk: @value @unit

en: Forecast from yr.no
nn: Værmelding frå yr.no

en: !type in @country, @alt meters above sealevel
nn: !type i @country, @alt meter over havet

en: Regional capital
nn: Regional hovudstad

en: City - large town
nn: Stor by

en: City - small town
nn: Liten by

en: Week-long forecast
nn: 1-vekes langtidsvarsel

en: Printable PDF for !location (from yr.no)
nn: PDF-utskrift for !location (frå yr.no)

en: View !location at Google Maps
nn: Vis !location på Google Maps

en: Radarimage for !location
nn: Radarbilde for !location

en: Railway station
nn: Togstasjon

en: Light house
nn: Fyr

en: Power station
nn: Kraftstasjon

en: Quay
nn: Brygge

en: Hut
nn: Hytte
