Yr Weatherdata (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (44 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Delete
de: Löschen

en: Remove
de: Entfernen

en: Language
de: Sprache

en: On
de: An

en: Overview
de: Übersicht

en: Country
de: Land

en: Place
de: Ort

en: Weight
de: Gewichtung

en: The configuration options have been reset to their default values.
de: Die Konfigurationsoptionen wurden auf ihre Standardwerte zurückgesetzt.

en: Date format
de: Datumsformat

en: Off
de: Aus

en: Location
de: Ort

en: Display options
de: Anzeigeoptionen

en: Knots
de: Knoten

en: City
de: Stadt

en: Add location
de: Ort hinzufügen

en: Delete location
de: Ort löschen

en: English
de: Englisch

en: Sorting
de: Sortieren

en: configuration
de: Konfiguration

en: Mountain
de: Berg

en: Capital
de: Hauptstadt

en: 12 hours
de: 12 Stunden

en: 24 hours
de: 24 Stunden

en: Settings saved.
de: Einstellungen gespeichert.

en: No grouping
de: Kein Gruppieren

en: Church
de: Kirche

en: Forecast
de: Vorhersage

en: One hour
de: Eine Stunde

en: Grouping
de: Gruppierung

en: Airport
de: Flughafen

en: Temperature unit
de: Temperatureinheit

en: Pressure unit
de: Druckeinheit

en: Wind speed unit
de: Windgeschwindigkeitseinheit

en: Meters per second
de: Meter pro Sekunde

en: Kilometers per hour
de: Kilometer pro Stunde

en: Miles per hour
de: Meilen pro Stunde

en: Sunrise:
de: Sonnenaufgang:

en: Sunset:
de: Sonnenuntergang:

en: Municipality
de: Gemeinde

en: Village
de: Dorf

en: Railway station
de: Bahnhof

en: Lake
de: See
