YubiKey (7.x-2.3) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Body
it: Corpo

en: user
it: utente

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Subject
it: Oggetto

en: Available variables are:
it: Le variabili disponibili sono:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Active
it: Attivo

en: Block
it: Blocco

en: Recipients
it: Destinatari

en: You must enter one or more recipients.
it: Devi inserire uno o più destinatari.

en: Blocked
it: Bloccato

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: Activate
it: Attiva

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
it: Esempio: 'webmaster@esempio.com' oppure 'vendite@esempio.com,supporto@esempio.com'.  Per specificare destinatari multipli, separa ogni indirizzo email con una virgola.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
it: %recipient è un indirizzo e-mail non valido.

en: Password field is required.
it: Il campo password è obbligatorio.

en: Username or e-mail address
it: Nome utente o indirizzo email

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
it: Siamo spiacenti, %name non è riconosciuto come nome utente o indirizzo e-mail

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
it: Ulteriori informazioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.
