Zeitgeist (7.x-1.1-beta1) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: more
fr: plus

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Count
fr: Décompte

en: Authenticated users
fr: Utilisateurs authentifiés

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Undefined
fr: Indéfini

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: HTML List
fr: Liste HTML

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Number of days of history
fr: Nombre de jours dans l’historique

en: Historical data are kept for that number of days. 0 means forever. Pruning is performed by cron on a daily basis
fr: Les données d'historique sont conservées pour ce nombre de jours. 0 signifie indéfiniment. La vidange est effectuée par cron quotidiennement.

en: "Top searches" block
fr: Bloc "Top Recherches"

en: Top searches displayed
fr: Nombre de recherches populaires affichées

en: This is the number of top searches displayed in the "Top Searches" block provided by the zeitgeist module. Default: %def.
fr: C'est le nombre de requêtes les plus populaires dans le bloc "Top Recherches" fourni par le module zeitgeist. Par défauit: %def.

en: Cache expiration
fr: Expiration du cache

en: Block minimum caching duration in minutes (1 day = 1440 minutes). Note that blocks are cached as themed.
fr: La durée minimale de mise en cache en minutes (1 jour = 1440 minutes). Les blocs sont cachés sous forme thémée.

en: Inline list with separators
fr: Liste en ligne avec séparateurs

en: Inline list separator
fr: Séparateur de liste en ligne

en: If you chose "Inline list with separators" above, results will be separated by this string. You may use HTML.
fr: Si vous choisissez "liste en ligne avec séparateurs" ci-dessus, les résultats seront séparés par cette chaîne. Elle peut contenir du HTML.

en: "Latest searches" block
fr: Bloc "Dernières Recherches"

en: Latest searches displayed
fr: Nombre de recherches récentes affichées

en: This is the number of recent searches displayed in the "Latest Searches" block provided by the zeitgeist module. Default: %def.
fr: RIFF-10: Fixed Devel information overlaid by the left sidebar

en: When should the search type be displayed in the "Latest searches" block ?
fr: C'est le nombre de requêtes les plus récentes dans le bloc "Dernières Recherches" fourni par le module zeitgeist. Par défauit: %def.

en: Admin only
fr: Réservé aux administrateurs

en: <p>Recommended value is "Admin only"; "Always" is typically disturbing for visitors not already well-versed in Drupal.</p>
fr: <p>La valeur recommandée est "Réservé aux administrateurs"; "Toujours" est typiquement perturbant pour les visiteurs qui ne sont pas déjà accoutumés à Drupal.</p>

en: Default zeitgeist page
fr: Page par défaut de Zeitgeist

en: Height of the zeitgeist pager
fr: Hauteur des pages Zeitgeist

en: Search filtering
fr: Filtrage des recherches

en: How should search strings be validated to prevent spamming ZG blocks ?
fr: Comment faut-il valider les chaînes recherchées pour éviter la pollution de blocs ZG ?

en: No validation performed: record and display every search
fr: Aucune validation: enregistrer et afficher chaque recherche

en: Do not record searches containing HTML
fr: Ne pas enregistrer les recherches contenant du HTML

en: Do not display searches containing HTML, but store them
fr: Ne pas afficher les recherches contenant du HTML, mais les enregistrer

en: <p>Recommended value is "Do not record HTML": spammers may abuse ZG by submitting links via scripts.</p>
fr: <p>La valeur recommandée est "Ne pas enregistrer les recherches contenant du HTML": les polluposteurs peuvent exploiter ZG en soumettant des liens contenant des scripts.</p>

en: Should Zeitgeist record empty searches ?
fr: Faut-il que Zeitgeist enregistre les recherches vides ?

en: Zeitgeist normally records empty searches, but some of them can be spurious and not represent actual searches, but just clicks on search links by spiders, and some webmasters can wish to ignore them. Whatever this setting, they are never displayed in the "latest searches" block.
fr: En temps normal, Zeitgeist enregistre les recherches vides, mais certaines d'entre elles peuvent être sans pertinence et ne pas représenter de réelles recherches, mais simplement des clics sur les liens par des indexeurs, et certains webmestres peuvent choisir de les ignorer. Quelle que soit la valeur de ce paramètre, ces recherches vides ne sont jamais affichées dans le bloc "Dernières Recherches".

en: Apply !attr to links on the "recent searches" and "top searches" blocks
fr: Appliquer !attr aux liens présents dans les blocs "Dernières Recherches" et "Top Recherches"

en: An attribute for the "a" (X)HTML alement, !attr is non-standard, but is recognized by several search engines, notably Google, MSN and Yahoo!
fr: En tant qu'attribut pour l'élément (X)HTML "a", !attr n'est pas normalisé, mais il est reconnu par plusieurs moteurs de recherche, notamment Google, Bing et Yahoo!

en: ZG Latest @count
fr: ZG @count derrnières

en: Latest @count searches
fr: @count dernières recherches

en: Top @count searches
fr: @count recherches les plus populaires

en: For a total of %cnt hits for these %height searches.
fr: Pour un total de %cnt occurrences sur ces %height recherches.

en: Zeitgeist over the last @days days
fr: Zeitgeist des @days derniers jours

en: Cleared ZG entries older than %days days
fr: Les entrées ZG plus anciennes que %days jours ont été effacées

en: Zeitgeist settings
fr: Paramètres Zeitgeist

en: Configuration of zeitgeist search recording and display.
fr: Configuration de l'enregistrement et de la restitution par Zeitgeist

en: Zeitgeist report
fr: Rapport Zeitgeist

en: Feel the Zeitgeist
fr: Ressentez le Zeitgeist

en: The query string. Will statistically often be empty is ZG is allowed to log empty searches.
fr: La chaîne de requête. Statistiquement, elle est souvent vide si ZG est autorisé à enregistrer les recherches vides.

en: The search category. Core categories are "node" and "user".
fr: La catégorie de recherche. Les catégories code sont "node" et "user".

en: The timestamp of search submission. Duplicates <em>do</em> happen due to timer granularity.
fr: L'horodatage de l'enregistrement de la recherche. Des doublons <em>peuvent</em> survenir en raison de la granularité de l'horodatage.

en: The search logging table for the Zeitgeist module.
fr: La table conservant les données de recherche enregistrées par Zeitgeist.

en: Zeitgeist cache entries have been cleared.
fr: Les données en cache de Zeitgeist ont été effacées

en: Zeitgeist settings have been removed.
fr: Les paramètres de Zeitgeist ont été supprimés.

en: Zeitgeist blocks have been removed.
fr: Les blocs Zeitgeist ont été supprimés.

en: Zeitgeist search log
fr: Journal de recherche Zeitgeist

en: A list of searches which have been recently applied to this site.
fr: Liste des recherches récemment effectuées sur ce site.

en: The pattern searched for.
fr: Le motif recherché.

en: Search kind
fr: Type de recherche

en: The kind of search requested, like "node", or "user".
fr: Le type de recherche soumis, comme "node", ou "user".

en: The instant at which the search was requested.
fr: L'instant de la recherche.

en: Core search settings
fr: Paramètres de recherche core

en: Normal search settings
fr: Paramètres de recherche normaux

en: Core search report
fr: Rapport de recherche core

en: Normal search report
fr: Rapport de recherche normal
