Zen (7.x-5.4) - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Content
ja: コンテンツ

en: Comments
ja: コメント

en: new
ja: 新規

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: updated
ja: 更新

en: Help
ja: ヘルプ

en: Main
ja: メイン

en: Layout
ja: レイアウト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Breadcrumb settings
ja: パンくずの設定

en: Display breadcrumb
ja: パンくずリストを表示

en: Breadcrumb separator
ja: パンくずリストの分離

en: Show home page link in breadcrumb
ja: パンくずリストにホームページのリンクを表示

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
ja: パンくずリストの最後に分離を追加

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: You are here
ja: 現在地

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Only in admin section
ja: 管理セクションのみ

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
ja: テキストのみ。スペースを忘れないようにしてください。

en: Theme development settings
ja: テーマ開発の設定

en: Rebuild theme registry on every page.
ja: 全てのページでテーマレジストリを再構築する。

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
ja: テーマ開発を簡単にするため、ページをリクエストする度にテーマレジストリを再構築しています。本番のウェブサイトでは<a href="!link">この機能を無効</a>にすることが<em>極めて</em>重要です。

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Navigation bar
ja: ナビゲーションバー

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Add wireframes around main layout elements
ja: ワイヤーフレームをメインのレイアウト要素に追加
