Zen (7.x-6.0-rc1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: new
fr: nouveau

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: updated
fr: mis à jour

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Main
fr: Principal

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Breadcrumb settings
fr: Paramètres du fil d'Ariane

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Show home page link in breadcrumb
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Unpublished
fr: Non publié

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Permalink
fr: Permalien

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Only in admin section
fr: Uniquement dans l'administration

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
fr: Texte uniquement. N'oubliez pas les espaces.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Theme development settings
fr: Paramètres pour le développement de thème

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
fr: Pour faciliter le développement du thème, le registre du thème est reconstruit à chaque requête d'une page. Il est <em>extrêmement</em> important de <a href="!link">désactiver cette fonctionnalité</a> sur les sites en production.

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Navigation bar
fr: Barre de navigation

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Columns: 1
fr: Colonnes : 1

en: Columns: 3
fr: Colonnes : 3
