Zen (7.x-6.0-rc3) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: new
id: baru

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: updated
id: diperbarui

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Permalink
id: Link permanen

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
id: Untuk memudahkan dalam pengembangan tema, registry tema akan dibuat-ulang disetiap permintaan halaman. <em>Sangat penting</em> untuk <a href="!link">mematikan fitur ini</a> pada situs produksi.

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status
