Zen (7.x-6.0-rc3) - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Content
tr: İçerik

en: Comments
tr: Yorumlar

en: new
tr: yeni

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: updated
tr: güncellendi

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Main
tr: Ana

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Display breadcrumb
tr: Sayfa yolunu göster

en: Breadcrumb separator
tr: Sayfa yolu ayracı

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Only in admin section
tr: Sadece yönetici bölümünde

en: Theme development settings
tr: Tema geliştirme ayarları

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
tr: Kolay tema geliştirme için, tema kaydı her sayfa isteğinde yeniden inşa ediliyor. Canlı web sitelerinde <a href="!link">bu özelliği kapatmak</a> <em>son derece</em> önemlidir.

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Second sidebar
tr: İkinci kenar çubuğu

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Columns: 1
tr: Sütun: 1

en: Columns: 3
tr: Sütun: 3
