Zentropy (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Categories
fr: Catégories

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: General
fr: Général

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Hide the breadcrumb if the breadcrumb only contains the link to the front page.
fr: Masquer le fil d'Ariane s'il ne contient que le lien vers la page d'accueil.

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: Tabs
fr: Onglets

en: Featured
fr: Recommandés

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Rebuild theme registry on every page.
fr: Reconstruire le registre du thème sur chaque page.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
fr: Lors des développements de thèmes, il peut être très utile de continuellement <a href="!link">reconstruire le registre du thème</a>. ATTENTION : ceci peut avoir un effet néfaste sur les performances globales et doit être désactivé en production.

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Submitted by !username on !datetime.
fr: Soumis par !username le !datetime.

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Footer first column
fr: Première colonne du pied de page

en: Footer second column
fr: Seconde colonne du pied de page

en: Footer third column
fr: Troisième colonne du pied de page

en: Footer fourth column
fr: Quatrième colonne du pied de page

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Triptych first
fr: Premier triptyque

en: Triptych middle
fr: Triptyque du milieu

en: Triptych last
fr: Dernier triptyque
