Zero Point (7.x-1.8) - en to nl translation catalogue (87 entries)

en: Register
nl: Inschrijven

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Comments
nl: Reacties

en: not verified
nl: niet gecontroleerd

en: Login
nl: Inloggen

en: Search
nl: Zoeken

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Default
nl: Standaard

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Header
nl: Kop

en: Left sidebar
nl: Linker zijbalk

en: Right sidebar
nl: Rechter zijbalk

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Log in
nl: Inloggen

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Display breadcrumb
nl: Kruimelpad weergeven

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Mission statement
nl: Missie-statement

en: Node settings
nl: Node-instellingen

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Style
nl: Stijl

en: Lime
nl: Limoen

en: You are here
nl: U bent hier

en: Above
nl: Boven

en: Orange
nl: Oranje

en: My account
nl: Mijn account

en: Layout settings
nl: Opmaak-instellingen

en: Rounded corners
nl: Afgeronde hoeken

en: Bottom content
nl: Inhoud onder

en: User 1
nl: Gebruiker 1

en: User 2
nl: Gebruiker 2

en: User 3
nl: Gebruiker 3

en: User 4
nl: Gebruiker 4

en: User 5
nl: Gebruiker 5

en: User 6
nl: Gebruiker 6

en: Page titles
nl: Paginatitels

en: Top content
nl: Inhoud bovenkant

en: Below
nl: Onder

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Title separator
nl: Scheidingsteken titel

en: Theme development settings
nl: Instellingen voor themaontwikkeling

en: Rebuild theme registry on every page.
nl: Themaregister opnieuw opbouwen op elke pagina.

en: Where should your mission statement be displayed?
nl: Waar moet uw missie-statement weergegeven worden?

en: Display "not verified" for unregistered usernames
nl: Toon 'niet geverifiëerd' voor niet-geregistreerde gebruikersnamen

en: What additional information should be displayed on your search results page?
nl: Welke extra informatie moet getoond worden op de zoekresultatenpagina?

en: Display text snippet
nl: Tekstfragment tonen

en: Display content type
nl: Inhoudsttype weergeven

en: Display author name
nl: Auteur weergeven

en: Display posted date
nl: Inzenddatum weergeven

en: Display comment count
nl: Aantal reacties weergeven

en: Display attachment count
nl: Aantal bijlagen weergeven

en: Author & date
nl: Auteur & datum

en: Display author's username
nl: Gebruikersnaam van de auteur weergeven

en: When should taxonomy terms be displayed?
nl: Wanneer moeten taxonomietermen weergegeven worden?

en: Never display taxonomy terms
nl: Nooit taxonomietermen weergeven

en: Always display taxonomy terms
nl: Altijd taxonomietermen weergeven

en: Front page title
nl: Voorpaginatitel

en: Site title | Site slogan
nl: Websitetitel | Websiteslogan

en: Site slogan | Site title
nl: Websiteslogan | Websitetitel

en: Other page titles
nl: Andere paginatitels

en: Use these settings to change what and how information is displayed in your theme.
nl: Gebruik deze instellingen om te bepalen hoe welke informatie in de template wordt weergegeven.

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Zero Point settings
nl: Zero Point instellingen

en: Sky
nl: Lucht

en: Nature
nl: Natuur

en: Ivy
nl: Klimop

en: Ink
nl: Inkt

en: Sidebars layout
nl: Lay-out zijbalken

en: Block icons
nl: Blokpictogrammen

en: Page icons
nl: Paginapictogrammen

en: Menu type
nl: Menutype

en: Menu position
nl: Menupositie

en: User 7
nl: Gebruiker 7

en: User 8
nl: Gebruiker 8

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Theme registry rebuild completed. <a href="!link">Turn off</a> this feature for production websites.
nl: Herbouwen themaregister beëindigd. <a href="!link">Schakel uit</a> voor productiewebsites.

en: Jump to Navigation
nl: Naar navigatie gaan

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Layout width
nl: Lay-outbreedte

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk
