Zero Point (7.x-1.8) - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Register
sv: Registrera

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Comments
sv: Kommentarer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Login
sv: Logga in

en: Search
sv: Sök

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Default
sv: Förvald

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Custom
sv: Anpassad

en: Log in
sv: Logga in

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Logout
sv: Logga ut

en: Display breadcrumb
sv: Visa länkstig

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Mission statement
sv: Syfte

en: Node settings
sv: Inställningar för noder

en: Log out
sv: Logga ut

en: Style
sv: Stil

en: You are here
sv: Du är här

en: Above
sv: Ovanför

en: My account
sv: Mitt konto

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Page titles
sv: Sidtitlar

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Title separator
sv: Avskiljare för titel

en: Theme development settings
sv: Inställningar för utveckling av tema

en: Rebuild theme registry on every page.
sv: Bygg om temats register på varje sida.

en: The theme registry has been rebuilt. <a href="!link">Turn off</a> this feature on production websites.
sv: Temats register har återbyggts. <a href="!link">Stäng av</a> den här funktionen på producerande webbplatser.

en: Where should your mission statement be displayed?
sv: Var skall ditt syftes utlåtande visas?

en: Display mission statement only on front page
sv: Visa syftets utlåtande endast på startsidan.

en: Display mission statement on all pages
sv: Visa syftets utlåtande på alla sidor

en: Display "not verified" for unregistered usernames
sv: Visa "ej verifierad" för oregistrerade användarnamn

en: What additional information should be displayed on your search results page?
sv: Vilken ytterligare information skall visas på resultatsidan för din sökning?

en: Display text snippet
sv: Visa textremsa

en: Display content type
sv: Visa innehållstyp

en: Display author name
sv: Visa författarens namn

en: Display posted date
sv: Visa inlagt datum

en: Display comment count
sv: Visa antal kommentarer

en: Display attachment count
sv: Visa antal bifogningar

en: Here you can make adjustments to which information is shown with your content, and how it is displayed.  You can modify these settings so they apply to all content types, or check the "Use content-type specific settings" box to customize them for each content type.  For example, you may want to show the date on stories, but not pages.
sv: Här kan du göra ändringar för vilken information som skall visas med ditt innehåll, och hur den skall visas. Du kan ändra dessa inställningar så att de gäller för alla innehållstyper, eller kryssa för "använd innehållsspecifika inställningar" för att anpassa dem för varje innehållstyp. Till exempel: du kanske vill visa datumet på artiklar, men inte sidor.

en: Author & date
sv: Författare & datum

en: Display author's username
sv: Visa författarens användarnamn

en: Display date posted (you can customize this format on your Date and Time settings page)
sv: Visa datum för inlägget (du kan anpassa detta format på din inställningssida för Datum och tid)

en: Use custom settings for each content type instead of the default above
sv: Använd anpassade inställningar för varje innehållstyp istället för de förinställda ovan

en: When should taxonomy terms be displayed?
sv: När skall taxonomitermer visas?

en: Never display taxonomy terms
sv: Visa aldrig taxonomitermer

en: Always display taxonomy terms
sv: Visa alltid taxonomitermer

en: Only display taxonomy terms on full node pages
sv: Visa enbart taxonomitermer på fullständiga nodsidor

en: Taxonomy display format
sv: Visningsformat för taxonomier

en: Display each vocabulary on a new line
sv: Visa varje vokabulär på en ny rad

en: Display all taxonomy terms together in single list
sv: Visa alla taxonomitermer tillsammans i en ensam lista

en: Search engine optimization (SEO) settings
sv: Inställningar för sökmotorsoptimering (SEO)

en: Front page title
sv: Sidtitel på startsidan

en: Your front page in particular should have important keywords for your site in the page title
sv: Speciellt din startsida bör ha viktiga nyckelord för din webbplats i sidtiteln

en: Set text of front page title
sv: Ange text för sidtitel för startsidan

en: Site title | Site slogan
sv: Webbplatsens namn | Webbplatsens slogan

en: Site slogan | Site title
sv: Webbplatsen slogan | Webbplatsen namn

en: Site title | Site mission
sv: Webbplatsen namn | Webbplatsen syfte

en: Custom (below)
sv: Anpassad (nedan)

en: Enter a custom page title for your front page
sv: Ange en anpassad sidtitel för din startsida

en: Other page titles
sv: Andra sidtitlar

en: Set text of other page titles
sv: Ange text på andra sidtitlar

en: Page title | Site slogan
sv: Sidtitel | Webbplatsen slogan

en: Page title | Site title
sv: Sidtitel | Webbplatsen namn

en: Page title | Site mission
sv: Sidtitel | Webbplatsen syfte

en: Page title | Custom (below)
sv: Sidtitel | Anpassad (nedan)

en: Enter a custom page title for all other pages
sv: Ange en anpassad sidtitel för alla sidor

en: Customize the separator character used in the page title
sv: Anpassa avskiljarens tecken som används i sidtiteln

en: Meta keywords
sv: Nyckelord för Meta

en: Enter a comma-separated list of keywords
sv: Ange en kommaseparerad lista av nyckelord

en: Meta description
sv: Beskrivning av Meta

en: Use these settings to change what and how information is displayed in your theme.
sv: Använd dessa inställningar för att ändra vad och hur information skall visas i ditt tema.

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt
