Zero Point (7.x-4.6) - en to tr translation catalogue (55 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Register
tr: Kaydol

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: not verified
tr: doğrulanmamış

en: No
tr: Hayır

en: Login
tr: Giriş

en: None
tr: Hiçbiri

en: Center
tr: Merkez

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Default
tr: Varsayılan

en: Large
tr: Büyük

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Logout
tr: Çıkış

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Display breadcrumb
tr: Sayfa yolunu göster

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Mission statement
tr: Site amaç metni

en: Node settings
tr: Düğüm ayarları

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Orange
tr: Turuncu

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Page titles
tr: Sayfa başlıkları

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Theme development settings
tr: Tema geliştirme ayarları

en: Display content type
tr: İçerik türünü göster

en: Display author name
tr: Yazar adını göster

en: Display posted date
tr: Gönderme tarihini göster

en: Display comment count
tr: Yorum sayısını göster

en: Main menu
tr: Ana menü

en: wide
tr: geniş

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: narrow
tr: dar
