ZURB Foundation (7.x-5.0-alpha7) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Enable
fr: Activer

en: Help
fr: Aide

en: Top
fr: Haut

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Bottom
fr: Bas

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: First
fr: Premier

en: Middle
fr: Milieu

en: Second
fr: Seconde

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Main column
fr: Colonne principale

en: Tooltips
fr: Infobulles

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Dropdown button
fr: Bouton déroulant
